Bitwa pod Karbalą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Karbalą
Druga fitna
Ilustracja
mauzoleum imama Husajna w Karbali, gdzie szyici czczą pamięć jego męczeńskiej śmierci
Czas 10 października 680 r. (według kalendarza gregoriańskiego); 10 muharram 61 (według kalendarza muzułmańskiego)
Miejsce Karbala
Terytorium dzisiejszy Irak
Przyczyna konflikt sukcesyjny
Wynik masakra ludzi Husajna
Strony konfliktu
Jazid I z Umajjadów Husajn ibn Ali z Banu Hashim
Dowódcy
Ubayd Allah ibn Ziyad, Umar ibn Sa'ad, Shimr ibn Thil-Jawshan, Al-Hurr ibn Yazid al Tamimi Husajn ibn Ali, Al-Abbas ibn Ali, Habib ibn Muzahir, Zuhayr ibn Qayn
Siły
w zależności od źródła od 4 do 100 tysięcy ludzi od 70 do 150 ludzi, wliczając kobiety i dzieci
Straty
88 zabitych, kilku zaginionych zabito wszystkich, z wyjątkiem kobiet i dzieci młodszych niż 6 miesięcy

Bitwa pod Karbalą – starcie zbrojne, do którego doszło 10 października 680 roku (według kalendarza muzułmańskiego – 10 muharrama 61 roku) w pobliżu współczesnego miasta Karbala. Wojska kalifa Umajjadów Jazida I starły się z oddziałem trzeciego imama szyitów Husajna ibn Alego, który poniósł klęskę i zginął.

Husajn był młodszym synem Alego ibn Abi Taliba, którego stronnicy (nazwani później szyitami), nie pogodzili się z przejęciem po jego śmierci w roku 661 kalifatu przez Mu'awiję z dynastii Umajjadów, uważając, że należy się on potomkom Alego. Po śmierci swojego starszego brata Husajn stał się naturalnym przywódcą szyitów. Gdy Mu'awija zmarł w roku 680, mieszkańcy Al-Kufy wezwali Husajna by odzyskał kalifat dla Alidów. Zanim jednak Husajn dotarł do miasta, zostało ono spacyfikowane przez Umajjadów. 10 października 680 roku pod Karbalą jego niewielki oddział został zaatakowany przez wojska syna Mu'awiji, Jazida. Doszło do rzezi, podczas której oszczędzono jedynie kobiety i dzieci.

W związku z powyższymi wydarzeniami Husajn jest w szyizmie czczony jako „pan męczenników” (sayyid aš-šuhadā), a w rocznicę jego śmierci co roku odbywa się najważniejsze szyickie święto, Aszura. Miejsce jego śmierci stało się przedmiotem szyickich pielgrzymek i stopniowo powstało wokół niego miasto Karbala, z meczetem-mauzoleum Husajna jako swoim centrum. Husajn stał się więc centralną postacią w stworzonej przez szyitów historii swojej martyrologii.

Bibliografia[edytuj]

  • Janusz Danecki, Podstawowe wiadomości o islamie. Tom I, Wydawnictwo Akademickie DIALOG, Warszawa 1998, ISBN 83-86483-40-7.