Bitwa pod Niemieckim Brodem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Husitská korouhev.png Wojny husyckie Armoiries empereur Sigismond Ier.svg

Nowy KninŽivohoštNekmierzSudomierzMelechovoBenešovoKutna HoraTaborWitkowa GóraMały BórWyszehradMostGóra VladařKutna HoraNebovidyHabrNiemiecki BródHořiceStachovy DvorHorni DubenkaCzeska SkalicaMaleszowoUścieZwettleTachovNysaKratzauStary WielisławHorkaDomažliceBitwa żorskaTrzebnicaHiltersriedLipany

Věnceslav Černý - Odchod vojů Žižkových z Kostelce nad Labem.jpg

Bitwa pod Niemieckim Brodem – starcie zbrojne, które miało miejsce 8 stycznia 1422 roku podczas drugiej krucjaty w okresie wojen husyckich.

W miejscowości zwanej Niemieckim Brodem (czes. Německý Brod, niem. Deutschbrod - dzisiaj Havlíčkův Brod) husyci dowodzeni przez Jana Žižkę oblegali wojska katolickie liczące 2 000 – 2 500 jazdy. Obrona nie trwała długo i wkrótce miasto zostało zdobyte i złupione. Pobici krzyżowcy stracili 500 ludzi. W ręce zwycięzców dostało się całe zaopatrzenie wojsk katolickich umieszczone na 500 wozach. Była to jedna z największych zdobyczy, jaka dostała się w ręce husytów w czasie wojen husyckich. Miasto i tabory na pastwę losu zostawiły wycofujące się przez most wojska katolickie. Ponieważ jeden most nie gwarantował dostatecznie szybkiego tempa przeprawy, część sił ruszyła po lodzie. Początkowo zdawało to egzamin, jednak w pewnym momencie osłabiony lód pękł i znaczna liczba żołnierzy Luksemburczyka potonęła.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stephen Turnbull, "The Hussite Wars 1419–36", 2004 Osprey Publishing Ltd, ​ISBN 1-84176-665-8​, strona 12.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]