Bolesław Śmiały (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bolesław Śmiały
Gatunek historyczny
Rok produkcji 1971
Data premiery 6 października 1972
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 97 min
Reżyseria Witold Lesiewicz
Scenariusz Władysław Terlecki
Witold Lesiewicz
Główne role Ignacy Gogolewski
Jerzy Kaliszewski
Muzyka Wojciech Kilar
Zdjęcia Czeslaw Świrta
Scenografia Bolesław Kamykowski
Kostiumy Jolanta Komorowska
Montaż Felicja Rogowska
Produkcja Zespół Filmowy Kraj

Bolesław Śmiały – polski film historyczny z 1971 roku o konflikcie między królem Polski Bolesławem II Śmiałym a biskupem Stanisławem ze Szczepanowa[1].

Treść[edytuj]

Akcja filmu rozpoczyna się w 1079 roku, kiedy to król Bolesław skazuje na śmierć dezerterów z drużyn, które wysłał na Ruś z pomocą dla kniazia Wsiewołoda. Część rady królewskiej uważa nałożoną karę za zbyt surową. Wśród opozycji na czoło wysuwają się wojewoda Sieciech i biskup Stanisław Szczepanowski. Król jest jednak stanowczy, pragnie bowiem utrzymać za wszelką cenę sojusz z Rusią. Staje się to jednak coraz trudniejsze. Gdy do Polski przybywają posłowie z Kijowa, jeden z nich zostaje skrytobójczo zabity. Bolesław usiłuje znaleźć zleceniodawców zbrodni. Domyśla się istnienia w kraju silnej opozycji przeciwko niemu. Dodatkowo ma problemy osobiste z żoną, która nie może mu wybaczyć romansu z prostą wiejską dziewczyną. Do opozycji należy także jego brat, książę Władysław. Konflikt z biskupem Stanisławem coraz bardziej nasila się, gdy biskup zaczyna krytykować niemoralny tryb życia króla. Na domiar złego udziela schronienia Sieciechowi, którego Bolesław kazał aresztować. Do kulminacji dochodzi, kiedy biskup rzuca na króla ekskomunikę. Król rozkazuje zabić duchownego, czym zraża do siebie większość ludności kraju. Opozycja wzywa na pomoc wojska niemieckie i czeskie, a król musi uchodzić z kraju.

Obsada[edytuj]

Przypisy

  1. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 53. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne[edytuj]