Bolesław Śmiały (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bolesław Śmiały
Gatunek historyczny
Rok produkcji 1971
Data premiery 6 października 1972
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 97 min
Reżyseria Witold Lesiewicz
Scenariusz Władysław Terlecki
Witold Lesiewicz
Główne role Ignacy Gogolewski
Jerzy Kaliszewski
Muzyka Wojciech Kilar
Zdjęcia Czeslaw Świrta
Scenografia Bolesław Kamykowski
Kostiumy Jolanta Komorowska
Montaż Felicja Rogowska
Produkcja Zespół Filmowy Kraj

Bolesław Śmiały – polski film historyczny z 1971 roku o konflikcie między królem Polski Bolesławem II Śmiałym a biskupem Stanisławem ze Szczepanowa[1].

W scenariuszu filmu wykorzystano wątki z powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego Boleszczyce oraz fragmenty dramatu Stanisław i Bogumił Marii Dąbrowskiej[2].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozpoczyna się w 1079 roku, kiedy król Bolesław skazuje na śmierć dezerterów z drużyn wysłanych na Ruś z pomocą dla kniazia Wsiewołoda. Część rady królewskiej uważa tę karę za zbyt surową. Wśród oponentów na czoło wysuwają się wojewoda Sieciech i biskup Stanisław Szczepanowski. Król jest jednak nieugięty, pragnie bowiem utrzymać za wszelką cenę sojusz z Rusią, co staje się coraz trudniejsze. Gdy do Polski przybywają posłowie z Kijowa, jeden z nich zostaje skrytobójczo zabity. Usiłując znaleźć zleceniodawców mordu, Bolesław stwierdza istnienie w kraju silnej opozycji. Dodatkowo ma problemy osobiste z żoną, która nie może mu wybaczyć romansu z prostą dziewczyną. Do opozycji należy także jego brat, książę Władysław. Konflikt z biskupem Stanisławem coraz bardziej nasila się, gdy biskup zaczyna krytykować niemoralny tryb życia króla. Ułatwia też ucieczkę Sieciechowi, którego Bolesław kazał uwięzić. Do kulminacji wydarzeń dochodzi, kiedy biskup rzuca na króla klątwę. Dochodzi do zamordowania duchownego, co zraża do króla większość ludności. Przeciwnicy zyskują pomoc ze strony wojsk czeskich i cesarskich, a Bolesław z nieliczną drużyną musi uchodzić z kraju.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 53. ISBN 978-83-60292-30-3.
  2. Bolesław Śmiały w bazie filmpolski.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]