Breath of Fire III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Breath of Fire III
Producent Capcom
Wydawca Capcom
Seria gier Breath of Fire
Projektant Makoto Ikehara
Tatsuya Yoshikawa
Akari Kaida
Yoshino Aoki
Data wydania PlayStation

JPN: 11 września 1997
NA: 30 kwietnia 1998
PAL: 8 października 1998
PlayStation Portable
JPN: 25 sierpnia 2005
EU: 10 lutego 2006

Gatunek jRPG
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe PlayStation
ESRB: T (Nastolatki)
ELSPA: 3+
OFLC (AU): G8+
PlayStation Portable
CERO: A (Dla wszystkich)
PEGI: 7+
OFLC: PG
Wymagania sprzętowe
Platforma Sony PlayStation, PlayStation Portable
Nośniki PlayStaton
1 × CD-ROM
PlayStation Portable
1 × UMD
Kontrolery PlayStation
PlayStation controller

Breath of Fire III (jap. : ブレスオブファイアIII "Buresu obu Faia Surī"?)jRPG stworzony i wydany przez Capcom na konsolę Sony PlayStation. Pierwotnie wydany w Japonii w 1997, później w Ameryce Północnej i w wersji PAL w 1998[1]. To trzecia gra wideo z serii Breath of Fire, a zarazem pierwsza z nich osadzona w trójwymiarowym środowisku. W 2005 Breath of Fire III został wydany w Japonii na konsolę przenośną PlayStation Portable, wraz z angielską wersją wydaną ekskluzywnie w Europie w 2006[2].

Głównym bohaterem historii jest Ryu, młody chłopiec z tajemniczą zdolnością do transformacji w potężnego smoka. Ryu pragnie poznać prawdę o swym pochodzeniu oraz odnaleźć zagubionych przyjaciół, Rei i Teepo. Fabuła gry jest przedstawiona w dwóch częściach: pierwsza obejmuje historię Ryu jako dziecka, druga jego młodzieńcze lata[3].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Breath of Fire III jest tradycyjnym jRPG, który wymaga od gracza ukończenia opartych na historii celów poprzez pokonywanie wrogich stworów w rozmaitych środowiskach fantasy.

Gra wprowadza do serii szereg nowych funkcji, w tym System Mistrzowski (eng. Master System) umożliwiający dowolnej z grywalnych postaci na praktyki pod nadzorem specyficznych NPC zwanych mistrzami (eng. masters), co pozwala na nauczenie ich nowych umiejętności i ma wpływ na ich statystyki. Kolejna funkcja, Wioska Wróżek (eng. Fairy Village), daje graczowi możliwość wpływania na rozwój małej miejscowości wróżek, które w zamian dają dostęp do specjalnych przedmiotów lub funkcji gry. Podczas podróżowania po mapie świata gracze mogą rozbić obóz, w którym poprzez odpoczynek można odzyskać punkty życia postaci, jak również porozmawiać bezpośrednio z każdym członkiem drużyny. Inne filary serii, takie jak wędkarstwo, wracają z nowym, poszerzonym interfejsem[3].

System prowadzenia walk[edytuj | edytuj kod]

Walki w Breath of Fire III występują losowo, gdy gracz podróżuje poprzez wrogie tereny lub lochy. Wykorzystywany turowy system walki pozwala na wprowadzenie polecenia na początku każdej z rund walki. Gracz może wybrać atak, obronę, wywołanie czarów, użycie przedmiotów lub ucieczkę z pola bitwy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KeeperBvK, solidhatzi, and Maijeh: Breath of Fire III information (ang.). W: GameFAQs.com [on-line]. 2000. [dostęp 13 września 2008].
  2. Simon, Parkin: "Review // Breath of Fire III // PSP" (ang.). Eurogamer, 2006-03-06. [dostęp 18 września 2008].
  3. a b c Daniels, Chip and Joyce, P.D.: Breath of Fire III: Prima's Official Guide. PrimaGames, 1998. ISBN 0-7615-0924-0. (ang.)