Breath of Fire III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Breath of Fire III
Producent Capcom
Wydawca Capcom
Seria gier Breath of Fire
Projektant Makoto Ikehara
Tatsuya Yoshikawa
Akari Kaida
Yoshino Aoki
Data wydania PlayStation

JPN: 11 września 1997
NA: 30 kwietnia 1998
PAL: 8 października 1998
PlayStation Portable
JPN: 25 sierpnia 2005
EU: 10 lutego 2006

Gatunek jRPG
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe PlayStation
ESRB: T (Nastolatki)
ELSPA: 3+
OFLC (AU): G8+
PlayStation Portable
CERO: A (Dla wszystkich)
PEGI: 7+
OFLC: PG
Wymagania sprzętowe
Platforma Sony PlayStation, PlayStation Portable
Nośniki PlayStaton
1 × CD-ROM
PlayStation Portable
1 × UMD
Kontrolery PlayStation
PlayStation controller

Breath of Fire III (jap. : ブレスオブファイアIII "Buresu obu Faia Surī")jRPG stworzony i wydany przez Capcom na konsolę Sony PlayStation. Pierwotnie wydany w Japonii w 1997, później w Ameryce Północnej i w wersji PAL w 1998[1]. To trzecia gra wideo z serii Breath of Fire, a zarazem pierwsza z nich osadzona w trójwymiarowym środowisku. W 2005 Breath of Fire III został wydany w Japonii na konsolę przenośną PlayStation Portable, wraz z angielską wersją wydaną ekskluzywnie w Europie w 2006[2].

Głównym bohaterem historii jest Ryu, młody chłopiec z tajemniczą zdolnością do transformacji w potężnego smoka. Ryu pragnie poznać prawdę o swym pochodzeniu oraz odnaleźć zagubionych przyjaciół, Rei i Teepo. Fabuła gry jest przedstawiona w dwóch częściach: pierwsza obejmuje historię Ryu jako dziecka, druga jego młodzieńcze lata[3].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Breath of Fire III jest tradycyjnym jRPG, który wymaga od gracza ukończenia opartych na historii celów poprzez pokonywanie wrogich stworów w rozmaitych środowiskach fantasy.

Gra wprowadza do serii szereg nowych funkcji, w tym System Mistrzowski (eng. Master System) umożliwiający dowolnej z grywalnych postaci na praktyki pod nadzorem specyficznych NPC zwanych mistrzami (eng. masters), co pozwala na nauczenie ich nowych umiejętności i ma wpływ na ich statystyki. Kolejna funkcja, Wioska Wróżek (eng. Fairy Village), daje graczowi możliwość wpływania na rozwój małej miejscowości wróżek, które w zamian dają dostęp do specjalnych przedmiotów lub funkcji gry. Podczas podróżowania po mapie świata gracze mogą rozbić obóz, w którym poprzez odpoczynek można odzyskać punkty życia postaci, jak również porozmawiać bezpośrednio z każdym członkiem drużyny. Inne filary serii, takie jak wędkarstwo, wracają z nowym, poszerzonym interfejsem[3].

System prowadzenia walk[edytuj | edytuj kod]

Walki w Breath of Fire III występują losowo, gdy gracz podróżuje poprzez wrogie tereny lub lochy. Wykorzystywany turowy system walki pozwala na wprowadzenie polecenia na początku każdej z rund walki. Gracz może wybrać atak, obronę, wywołanie czarów, użycie przedmiotów lub ucieczkę z pola bitwy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KeeperBvK, solidhatzi, and Maijeh: Breath of Fire III information (ang.). W: GameFAQs.com [on-line]. 2000. [dostęp 13 września 2008].
  2. Simon, Parkin: "Review // Breath of Fire III // PSP" (ang.). Eurogamer, 2006-03-06. [dostęp 18 września 2008].
  3. a b c Daniels, Chip and Joyce, P.D.: Breath of Fire III: Prima's Official Guide. PrimaGames, 1998. ISBN 0-7615-0924-0. (ang.)