Broken Sword: The Shadow of the Templars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Broken Sword: The Shadow of the Templars
Producent Revolution Software
Wydawca Virgin Interactive Entertainment (PC, Mac)
Sony Computer Entertainment (PSX)
BAM! Entertainment, Inc. (GBA)
Dystrybutor Virgin Interactive Entertainment, Sold-Out Software
Seria gier Broken Sword
Projektant Charles Cecil
Silnik Virtual Theatre
Data wydania 5 listopada 1996 (PC)
Grudzień 1996 (PSX)
19 marca 2002 (GBA)
Gatunek przygodowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen
Język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski
Wymagania sprzętowe
Platforma DOS, Windows, Mac OS, PSX, GBA. Poprzez ScummVM: GNU/Linux, OS X, OS/2, BeOS, Solaris
Nośniki 2 CD (PC), 1 CD (PSX), 1 cartridge (GBA)
Wymagania

486 66 MHz, MS-DOS lub Windows 9x/Me/2000/XP/2003 lub dowolny system ze ScummVM, CD-ROM 2x, 8 MB RAM, Karta graficzna SVGA

Kontrolery mysz i klawiatura

Broken Sword: The Shadow of the Templars (Złamany Miecz: Cień Templariuszy) – gra przygodowa wyprodukowana przez firmę Revolution Software. W USA wydano ją pod nazwą Circle of Blood (Krąg Krwi), w Niemczech jako Baphomets Fluch (Klątwa Bafometa), we Francji jako Les Chevaliers de Baphomet (Rycerze Bafometa), we Włoszech jako La leggenda dei Templari (Legenda Templariuszy), w Hiszpanii jako La leyenda de los Templarios (Legenda Templariuszy), a w Rosji jako Сломанный Меч: Тень Тамплиеров (Złamany Miecz: Cień Templariuszy). W 2009 ukazał się remaster gry zatytułowany Broken Sword: Shadow of the Templars – The Director's Cut[1][2]. Opończ poprawienia grafiki, wprowadzono dodatkowe etapy.

Ogólne informacje[edytuj | edytuj kod]

Gra została obwołana przez krytyków oraz fanów jako jeden z najlepszych przykładów gry przygodowej w stylu point-and-click (ang. dosł. "Wskaż i kliknij", w tym wypadku chodzi o grę obsługiwaną przede wszystkim z użyciem myszy). Jak w większości gier przygodowych w tym stylu, gracz musi samemu szukać rozwiązań dla zagadek, które stawia przed nim gra, zarówno poprzez łączenie oraz używanie przedmiotów posiadanych w ekwipunku, jak i poprzez odpowiednie prowadzenie rozmów z napotkanymi postaciami.

Grafika w grze jest kolorowa, ręcznie rysowana i dwuwymiarowa, przypomina klasyczne filmy animowane. Dźwięk składa się z muzyki orkiestrowej, efektów dźwiękowych i wypowiedzi mówionych przez aktorów. Okazjonalnie w grze pojawiają się animacje, na których przebieg gracz nie ma wpływu, w formacie Smacker video. Zachowują one konwencję całej gry dotyczące grafiki i dźwięku, lecz niektóre z nich mają obniżoną w stosunku do reszty jakość.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]