Bronisław Kazimierz Przybylski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bronisław Kazimierz Przybylski
Data i miejsce urodzenia

11 grudnia 1941
Łódź

Pochodzenie

polskie

Data i miejsce śmierci

4 kwietnia 2011
Łódź

Gatunki

muzyka poważna, muzyka współczesna

Zawód

kompozytor, pedagog

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej

Bronisław Kazimierz Przybylski (ur. 11 grudnia 1941 w Łodzi, zm. 4 kwietnia 2011 tamże) – polski kompozytor i pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia odbył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi – uzyskał dyplom z teorii muzyki u prof. Franciszka Wesołowskiego w 1964 r. oraz dyplom z kompozycji w klasie prof. Tomasza Kiesewettera w 1969 r. Uzupełniał studia u prof. Bolesława Szabelskiego w Katowicach oraz u prof. Romana Haubenstocka-Ramatiego w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Od 1965 r. był nauczycielem akademickim w PWSM w Łodzi (obecnie Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów), a od 1987 roku do śmierci prowadził tamże klasę kompozycji – wpierw jako profesor nadzwyczajny, a od 1992 roku – zwyczajny. W latach 1978–1981 był w macierzystej uczelni prorektorem do spraw dydaktycznych, od 1987 do 1990 dziekanem Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Rytmiki, a w latach 1991–2011 kierownikiem Katedry Kompozycji.

Jest inicjatorem cyklicznej sesji „Musica Moderna”, od 1982 r. prezentującej dwukrotnie w każdym roku współczesną twórczość kompozytorów polskich i zagranicznych.

Jest laureatem piętnastu nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Jego utwory były prezentowane na znaczących festiwalach muzyki współczesnej, jak np. „Warszawska Jesień”, „Poznańska Wiosna Muzyczna”, „Musica Polonica Nova” (Wrocław), „Światowe Dni Muzyki – ISCM” (Tel Awiw), „Musikprotokoll” (Graz), „Paryska Trybuna Kompozytorów”. Utwory wykonywane w krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii, Afryce Południowej, Nowej Zelandii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]