Bruce Spence

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bruce Spence
Ilustracja
Bruce Spence (2010)
Data i miejsce urodzenia

17 września 1945
Auckland

Zawód

aktor

Lata aktywności

od 1973

Bruce Spence (ur. 17 września 1945) – nowozelandzki aktor, mieszkający i pracujący w Australii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Bruce Spence urodził się na północy Nowej Zelandii w największym mieście kraju – Auckland. Pomimo to, jego filmowa kariera związana jest z o wiele większą i dającą większe możliwości Australią i często aktor ten mylnie uznawany jest za Australijczyka.

Jako student sztuk pięknych Henderson High School pod koniec 1960 roku zetknął się z teatrem awangardowym, początkowo jako scenograf, a następnie, pod wpływem kolegów, jako aktor niewielkich ról. Jak sam przyznawał po latach to właśnie teatr był jego pierwszą miłością i do dziś uważa go za swoje prawdziwe rzemiosło[1].

Zadebiutował w roku 1973 w australijskiej komedii Tima Burstalla pt. Stork i aż do roli kapitana Gyro w filmie Mad Max 2 komedie (w których najczęściej grywał małe role) były jego domeną. W 1981 roku reżyser George Miller powierzył mu jedną z głównych ról w drugiej części opowieści o przygodach Szalonego Maxa i od tego momentu datuje się jego światowa kariera. Od tego czasu wystąpił w wielu głośnych filmach z których wiele uważanych jest obecnie za obrazy kultowe (Mad Max pod Kopułą Gromu, Gdzie jest Nemo, Matrix Rewolucje, Władca Pierścieni: Powrót króla, Gwiezdne wojny III, Opowieści z Narnii III). Nie obce mu był takie gatunki filmowe jak horrory, fantasy, s-f, melodramaty, filmy familijne. Pomimo tej różnorodności jego role na ogół, mniej lub bardziej, cechował swoisty komizm. Występował u boku takich gwiazd światowego kina jak: Mel Gibson, Dennis Hopper, Susannah York, Trevor Howard, Bill Hunter, Hugh Jackman, Nicole Kidman, Jim Carrey, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Ewan McGregor i in. Szczyt jego kariery przypadł na rok 2003.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 1973 roku zawarł związek małżeński, który trwa do chwili obecnej. Z żoną Jane ma dwoje dzieci. Mieszka w Macmasters Beach w Nowej Południowej Walii w Australii.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tion Medon: Bruce Spence interviev. [w:] Star Wars Intervievs [on-line]. [dostęp 2013-05-06]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]