Być Jak Czesław Niemen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Być Jak Czesław Niemen
Lokalizacja Teatr Polski w Warszawie.
Data 26 listopada 2019 r.
Organizator Fundacja Kultury i Sztuki artHOLDING,

Fundacja im. Czesława Niemena, TVP S.A.

Założyciel Artur Krajewski, Małgorzata Niemen, Natalia Niemen, Marta Ewa Olbryś
Gatunek muzyczny Czesław Niemen

Być Jak Czesław Niemen – wydarzenie artystyczne zrealizowane w 80. rocznicę urodzin wybitnego polskiego muzyka Czesława Niemena.

Składa się z wystawy i widowiska muzycznego, którego premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie 26 listopada 2019 roku. Inicjatorami wydarzenia są: Fundacja Kultury i Sztuki artHOLDING i Fundacja im. Czesława Niemena, a realizatorem części widowiskowej – Telewizja Polska S.A.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysłodawcą projektu jest Artur Krajewski, dzięki któremu powstała nieformalna grupa pracująca nad wydarzeniem, składająca się z Małgorzaty Niemen, Natalii Niemen i Marty Ewy Olbryś[1]. Wydarzenie „Być Jak Czesław Niemen” rozdzielone zostało na część związaną ze specjalnie przygotowaną wystawą 22 fotografii – zgodnie z 22 albumami wydanymi przez artystę – portretów wybitnych osobistości: muzyków, reżyserów, aktorów, pisarzy etc., i ich krótkiej odpowiedzi na pytanie „Co to znaczy Być jak Czesław Niemen”. Wystawa stała się umownym pomnikiem upamiętniającym Czesława Niemena w 80. rocznicę urodzin. Do zrealizowania drugiej części projektu została zaproszona Telewizja Polska S.A.

Patronat Honorowy nad projektem i 80. rocznicą urodzin Czesława Niemena objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Wystawa[edytuj | edytuj kod]

Wystawa „Być Jak Czesław Niemen” składa się z 22 wielkoformatowych fotografii. Bohaterami zdjęć są osobistości świata polskiej kultury, nauki i sztuki, które wypowiadają się na temat swoich powiązań i inspiracji związanych z postacią artysty. Liczba 22 symbolizuje wszystkie wydane albumy multiinstrumentalisty. Wszyscy uczestnicy projektu są w bezpośredni albo pośredni sposób związani z osobą Czesława Niemena. Autorem wystawy jest Artur Krajewski /profesor ASP w Warszawie/, a kuratorem wystawy Andrzej Dragan /profesor UW w Warszawie/. Wystawie towarzyszył specjalnie przygotowany album „Być Jak Czesław Niemen. Fotograficzny pomnik budowany migawką aparatu Artura Krajewskiego” wydany przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Fundację Kultury i Sztuki artHOLDING /isbn 978-83-66098-65-7/.

Teksty do albumu napisali: prof. Piotr Chlebowski „Jednej myśli, jednego dźwięku...”, kurator wystawy prof. Andrzej Dragan „Dziwna jest ta wystawa...”, Marta Ewa Olbryś „Krajewski szuka Niemena” i Ernest BryllImpresje Ernesta Brylla o Niemenie”. Słowo wstępne do albumu napisał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Wernisaż odbył się 26 listopada 2019 r. o godz. 18.00 w Teatrze Polskim w Warszawie.

Wystawa i album zostały współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Album zawiera 22 zdjęcia bohaterów projektu i ich wypowiedzi o Czesławie Niemenie:

Widowisko telewizyjne "Być Jak Czesław Niemen"[edytuj | edytuj kod]

Realizatorem i producentem wydarzenia była Telewizja Polska S.A.

Nagranie widowiska „Być jak Czesław Niemen[3]” odbyło się 26 listopada 2019 r. o godz. 19.30 w Teatrze Polskim w Warszawie (Duża Scena).

Emisja widowiska odbyła się 29 grudnia 2019 r.[4] o godz. 20.05 w TVP 2.

Oglądalność: 1 200 000 widzów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marta Olbryś – Kadra – Wykładowcy – IMiNS, www.dziennikarstwo.net [dostęp 2020-01-08].
  2. Eleonora Atalay, Dla "ciekawskich" : NA 80 LECIE URODZIN, "BYĆ JAK CZESŁAW NIEMEN", Dla "ciekawskich", 10 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-10].
  3. Telewizja Polska S.A, Widowisko muzyczne „Być jak Czesław Niemen”, rozrywka.tvp.pl [dostęp 2020-01-08] (pol.).
  4. "Być jak Czesław Niemen" – zwiastun koncertu. [dostęp 2020-01-08].