Cambridgeshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cambridgeshire
Hrabstwo ceremonialne
i niemetropolitalne
Ilustracja
King’s College w Cambridge
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region East of England
Siedziba Cambridge
Powierzchnia 3389 km² (cerem.)
3046 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

804 800 (cerem.)
621 200
• gęstość 237,5 os./km² (cerem.)
203,9 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Plan Cambridgeshire
Liczba dystryktów 5
Liczba unitary authorities 1
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Wielka Brytania

Cambridgeshirehrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na zachodnim skraju Anglii Wschodniej.

Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 3389 km², a administracyjnego – 3046 km². Jako hrabstwo ceremonialne Cambridgeshire liczy 804 800 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 621 200[1]. Ośrodkiem administracyjnym i największym miastem hrabstwa administracyjnego jest Cambridge, natomiast największym miastem hrabstwa ceremonialnego jest Peterborough, które tworzy osobną jednostkę administracyjną (unitary authority). Trzy miasta posiadają status city – Cambridge, Peterborough oraz Ely. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Wisbech, Huntingdon, March, St Ives oraz St Neots.

Północną część hrabstwa zajmuje rozległa, częściowo depresyjna nizina The Fens, dawniej pokryta mokradłami, a obecnie osuszona. Na jej terenie znajduje się kilka niskich wzniesień, m.in. Isle of Ely. Główne rzeki przepływające przez hrabstwo to Great Ouse i Nene. Hrabstwo ma w przeważającej części charakter wiejski, a istotną rolę w jego gospodarce odgrywa rolnictwo.

Na północy Cambridgeshire graniczy z hrabstwem Lincolnshire, na północnym wschodzie z Norfolk, na wschodzie z Suffolk, na południowym wschodzie z Essex, na południowym zachodzie z Hertfordshire, na zachodzie z Bedfordshire, a na północnym zachodzie z Northamptonshire.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład hrabstwa wchodzi pięć dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Cambridgeshire obejmuje dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).

  1. Cambridge
  2. South Cambridgeshire
  3. Huntingdonshire
  4. Fenland
  5. East Cambridgeshire
  6. Peterborough (unitary authority)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cambridgeshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-05-12].