Northumberland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Northumberland
Hrabstwo ceremonialne
i unitary authority
Ilustracja
Wał Hadriana przebiegający przez hrabstwo
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

North East England

Siedziba

Morpeth

Powierzchnia

5014 km²[1]

Populacja (2016)
• liczba ludności


316 002[1]

• gęstość

63 os./km²

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba unitary authorities

1

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Wielka Brytania

Northumberland (wym. [nɔrˈθʌmbərlənd]) – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone przy granicy ze Szkocją, nad Morzem Północnym.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 5014 km², a liczba ludności – 316 002 (2016)[1]. Z gęstością zaludnienia wynoszącą 63,0 os./km² jest to najrzadziej zaludnione hrabstwo Anglii. Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest Morpeth a największym miastem – Blyth. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Cramlington, Ashington, Bedlington oraz Berwick-upon-Tweed.

W północno-wschodniej części hrabstwa znajdują się niskie góry Cheviot Hills a na zachodzie i południowym zachodzie Góry Pennińskie. Wschodnią, nadmorską część zajmuje nizina. Na terenie hrabstwa znajduje się Park Narodowy Northumberland.

Na północy Northumberland graniczy ze Szkocją, na zachodzie z Kumbrią, na południowym zachodzie z hrabstwem Durham a na południowym wschodzie z Tyne and Wear.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Obecny[edytuj | edytuj kod]

Obszar hrabstwa ceremonialnego jest tożsamy z obszarem zajmowanym przez jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority) Northumberland.

Do 2009[edytuj | edytuj kod]

Podział administracyjny hrabstwa Northumberland do 2009 roku

Przed reformą administracyjną przeprowadzoną w 2009 roku Northumberland było hrabstwem niemetropolitalnym, w którego skład wchodziło sześć dystryktów. Granice hrabstwa ceremonialnego były, tak jak i obecnie, identyczne z granicami jednostki administracyjnej.

  1. Blyth Valley
  2. Wansbeck
  3. Castle Morpeth
  4. Tynedale
  5. Alnwick
  6. Berwick-upon-Tweed

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c MYE5: Population estimates: Population density for the local authorities in the UK, mid-2001 to mid-2016, [w:] Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland – Mid-2016 [online], Office for National Statistics [dostęp 2017-10-21] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Northumberland (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-07-28].