Herefordshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herefordshire
Hrabstwo ceremonialne
i unitary authority
Ilustracja
Katedra w Hereford, stolicy hrabstwa
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region West Midlands
Siedziba Hereford
Powierzchnia 2180 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

183 500
• gęstość 84,2 os./km²
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Wielka Brytania

Herefordshirehrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią. Jest to jedno z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W 1974 roku zostało połączone wraz z sąsiednim Worcestershire w hrabstwo Hereford and Worcester, które funkcjonowało do 1998 roku, gdy hrabstwa ponownie rozdzielono.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 2180 km², a liczba ludności – 183 500[1]. Jest to jedno z najrzadziej zaludnionych hrabstwa Anglii, z gęstością zaludnienia wynoszącą 84,2 os./km². Stolicą oraz największym miastem jest Hereford, położony w środkowej części hrabstwa, posiadający status city. Inne większe miasta na terenie hrabstwa to Leominster, Ledbury oraz Ross-on-Wye.

Hrabstwo jest w przeważającej części nizinne, na jego wschodnim krańcu znajdują się wzgórza Malvern Hills. Główną rzeką przepływającą przez Herefordshire jest Wye. Hrabstwo ma charakter wiejski, a podstawę jego gospodarki stanowi rolnictwo (głównie sadownictwo, produkcja cydru, hodowla bydła i owiec).

Na północy Herefordshire graniczy z hrabstwem Shropshire, na wschodzie z Worcestershire, na południu z Gloucestershire, a na zachodzie z Walią.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Herefordshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-10-18].