Podział administracyjny Anglii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podział administracyjny Anglii – trzypoziomowa struktura organizacyjna samorządu lokalnego w Anglii. Na niektórych poziomach różne uwarunkowania prawne doprowadziły do powstania różnych jednostek podziału.

Poziom hrabstwa[edytuj | edytuj kod]

Dla celów administracyjnych Anglia podzielona jest na cztery rodzaje jednostek samorządów lokalnych na poziomie hrabstwa.

Hrabstwa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: hrabstwo niemetropolitalne.

Hrabstwa (ang. shire counties) zostały utworzone w 1974 roku i są oficjalnie znane pod nazwą non-metropolitan counties. Są one podzielone na okręgi i obejmują swoim obszarem znaczną część kraju, głównie jednak w obszarach wiejskich.

Hrabstwa miejskie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: hrabstwo metropolitalne.

W Anglii jest obecnie sześć hrabstw miejskich, podzielonych na okręgi miejskie. Obejmują one swoją powierzchnią duże obszary miejskie poza Londynem. Podobnie jak hrabstwa, hrabstwa miejskie zostały utworzone w 1974, a w 1986 zniesione zostały rady hrabstw.

Jednolite jednostki administracyjne[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: unitary authority.

Jednolite jednostki administracyjne zostały utworzone w latach 90. i stanowią jednostki administracyjne które łączą w sobie funkcje hrabstwa i okręgu zastępując dwustopniowy podział administracyjny.

Wielki Londyn[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wielki Londyn.

Wielki Londyn został utworzony w 1965 i jest czasem uznawany za hrabstwo miejskie, którym jednak oficjalnie nie jest. Jest on podzielony na City of London oraz londyńskie dzielnice (gminy miejskie).

Poziom okręgu[edytuj | edytuj kod]

Okręgi[edytuj | edytuj kod]

Hrabstwa podzielone są na okręgi (ang. non-metropolitan districts). Władza podzielona jest pomiędzy radę hrabstwa i radę okręgu.

Okręgi miejskie[edytuj | edytuj kod]

Hrabstwa miejskie zostały podzielone na okręgi miejskie zwany zwykle dzielnicami (ang. borough). Gdy zniesiono rady hrabstwa okręgi miejskie zyskały większość władzy funkcjonują więc podobnie do innych jednolitych jednostek administracyjnych.

Gminy miejskie Londynu[edytuj | edytuj kod]

W Wielkim Londynie 32 dzielnice (gminy miejskie) mają podobny status jak inne jednolite jednostki administracyjne, jednak dodatkowy, strategiczny poziom administracyjny, tzw. Greater London Authority (GLA) nadzoruje transport, policję, straż pożarną oraz rozwój ekonomiczny.

Poziom gminy[edytuj | edytuj kod]

Gmina (ang. civil parish) jest najmniejszą jednostką samorządową w Anglii. Przepisy prawne, które ukonstytuowały Wielki Londyn, wykluczyły istnienie gmin na jego terenie. Pozostała część Anglii nie jest jeszcze w całości podzielona na gminy, jednak obecnie liczba gmin oraz całkowity obszar objęty tymi jednostkami podziału stale rośnie.