Carlo Collodi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Carlo Collodi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 listopada 1826
Florencja
Data i miejsce śmierci 26 października 1890
Florencja
Zawód pisarz, dziennikarz

Carlo Collodi, właśc. Carlo Lorenzini (ur. 24 listopada 1826 we Florencji, zm. 26 października 1890 tamże) – włoski pisarz i dziennikarz. Autor powieści i komedii, najbardziej znany jest jako twórca postaci Pinokia.

Pseudonim Collodi, którego używał od 1856, jest nazwą miasteczka w Toskanii, w którym urodziła się jego matka, Angela Orzali.

Życiorys[edytuj]

Podczas wojen o niepodległość Włoch w latach 1848 i 1860 służył jako ochotnik w armii. Jego aktywne zainteresowania w sprawach politycznych doprowadziły go do założenia satyrycznej gazety „Il Lampione”.

Collodi zdobył sławę już w 1856 powieścią „In vapore”. W tym samym czasie zaczął także intensywną działalność w innych politycznych gazetach w rodzaju „Il Fanfulla” oraz w Komisji Cenzury Teatru. Sporządzał wówczas również rozmaite szkice satyryczne i opowiadania (czasami poprzez proste zestawienie wcześniejszych artykułów): Macchiette (1880), Occhi e nasi (1881), Storie allegre (1887).

W 1875 tomikiem Racconti delle los wkroczył w dziedzinę literatury dziecięcej. Zawierał on tłumaczenia francuskich bajek Charles’a Perraulta. W 1876 Collodi napisał Giannettino, Minuzzolo i Il viaggio per l’Italia di Giannettino, serie opowiadań, w których poprzez ironiczne myśli i czyny postaci Giannettino opowiadał się za ponownym zjednoczeniem Włoch. Collodi zachwycił się ideą używania przyjaznej i trochę łobuzerskiej postaci jako środka wyrażenia jego własnych przekonań. W 1880 zaczął pisać powieść Storia di un burattino (Historie marionetki), zwane także Le avventure di Pinocchio (Przygody Pinokia), która była wydawana w cotygodniowej gazecie „Il Giornale dei Bambini” (pierwsza włoska gazeta dla dzieci).

Collodi zmarł, nie zdając sobie sprawy ze sławy i popularności, którą czekała jego twórczość. Został pochowany we Florencji, na cmentarzu przy bazylice San Miniato al Monte.

Wybrane publikacje[edytuj]

  • Pinokio (Le Avventure di Pinocchio, 1883, wyd. pol. 1912)
  • Pipi, różowy małpiszonek (Pipi, lo sciomiottino color di rosa, 1887, wyd. pol. 2011)

Ekranizacje[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Filmowe adaptacje utworów Carla Collodiego.