Pinokio (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Pionokio
Le avventure di Pinocchio
Ilustracja
Ilustracja Enrico Mazzantiego do pierwszego wydania Pinokia
Autor Carlo Collodi
Typ utworu powieść dla dzieci
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Włochy
Język włoski
Data wydania 1883
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1912
Przekład Zofia Jachimecka, Agnieszka Piotrowska, Agnieszka Kowalewska

Pinokio (wł. Le avventure di Pinocchio) – powieść dla dzieci autorstwa Carla Collodiego, której głównym bohaterem jest drewniany pajacyk o imieniu Pinokio.

Powieść ukazywała się w odcinkach w latach 1881-1883, początkowo jako Storia di un burattino (Historie marionetki). W pełnej wersji wydana została w 1883 roku. Zaliczany jest do klasyki literatury dla dzieci. Powieść publikowana była niekiedy w Polsce pod alternatywnymi tytułami:

  • Przygody pajaca: Powieść dla dzieci
  • Pinokio: Przygody drewnianego pajaca

Treść[edytuj]

Powieść ukazuje historię Pinokia, drewnianego pajacyka, wystruganego przez majstra Dżeppetto. Chłopiec wystrugany z drewna niespodziewanie ożył i od pierwszych chwil powołania do życia był krnąbrnym, nieposłusznym i egoistycznym chłopcem. Dżeppeto, a także jego przyjaciele Wróżka o Błękitnych Włosach i Mówiący Świerszcz starają się go wychować i sprowadzić na dobrą drogę. Jednak Pinokio spotyka na swojej drodzę także osoby niegodziwe, które namawiają go do złych rzeczy - takie jak Lis i Kot, czy kolega z klasy Knot. Początkowo daje się im zwieść i ponosi za to kary (traci złote monety, zamienia się w osła). Ostatecznie jednak zaczyna rozumieć jakim był egoistą. Po wielu dramatycznych przygodach powraca do ojca i Wróżki i staje się dobrym pajacykiem.

W nagrodę za tę przemianę, spełnione zostaje jego marzenie: staje się prawdziwym człowiekiem

Nawiązania w kulturze[edytuj]

Powieść Pinokio wielokrotnie była adaptowana na potrzeby teatru i filmu. Najbardziej znana była animowana ekranizacja disnejowska z 1940 roku. W 1905 roku Otto Julius Bierbaum napisał własną wersję przygód lalki Zäpfel Kerna, wzorowaną na Pinokiu, a w 1936 roku Aleksiej Nikołajewicz Tołstoj stworzył postać Buratino. W oparciu o książkę powstała baśń muzyczna Pinokio z muzyką Włodzimierza Korcza.

Ważniejsze ekranizacje powieści[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Carlo Collodi Pinokio, Wydawnictwo Skrzat, 2007
  • Tomasz Januszewski Słownik pisarzy i lektur dla szkół podstawowych, wyd. Delta, Olsztyn 1995