Pinokio (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pinokio
Le avventure di Pinocchio
Ilustracja
Ilustracja Enrico Mazzantiego do pierwszego wydania powieści
Autor

Carlo Collodi

Tematyka

powieść dla dzieci, fantasy

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Włochy

Język

włoski

Data wydania

1883

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1912

Przekład

Zofia Jachimecka, Agnieszka Piotrowska, Agnieszka Kowalewska

Pinokio (wł. Le avventure di Pinocchio) – powieść dla dzieci z gatunku fantasy autorstwa Carla Collodiego, której głównym bohaterem jest drewniany pajacyk o imieniu Pinokio.

Powieść ukazywała się w odcinkach w latach 1881–1883, początkowo jako Storia di un burattino (Historie marionetki). W pełnej wersji książkowej wydano ją w 1883 roku. Zaliczana jest do klasyki literatury dziecięcej. W Polsce publikowano jej przekłady również pod tytułami:

  • Przygody pajaca: Powieść dla dzieci
  • Pinokio: Przygody drewnianego pajaca

Treść[edytuj | edytuj kod]

Powieść ukazuje historię Pinokia, drewnianego pajacyka wystruganego przez szewca Dżeppetto. Pajac niespodziewanie ożył i od pierwszych chwil okazał się krnąbrnym, nieposłusznym i egoistycznym chłopcem. Dżeppeto, a także jego przyjaciele – Wróżka o Błękitnych Włosach i Mówiący Świerszcz, starają się go wychować i sprowadzić na dobrą drogę. Jednak Pinokio spotyka na swojej drodze także postacie niegodziwe, które namawiają go do złych rzeczy – takie jak Lis i Kot czy jego szkolny kolega Knot. Początkowo daje się im zwodzić i ponosi za to kary (traci złote monety, zamienia się w osła). Stopniowo jednak zaczyna rozumieć, jaki jest zły i samolubny. Po wielu dramatycznych przygodach powraca do majstra Gepetto i Wróżki, stając się dobrym pajacykiem. W nagrodę za tę przemianę spełnione zostaje jego marzenie: staje się prawdziwym człowiekiem.

Nawiązania w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Powieść Pinokio wielokrotnie była adaptowana na potrzeby teatru i filmu. Najbardziej znana była animowana ekranizacja disneyowska z 1940 roku. W 1905 roku Otto Julius Bierbaum napisał własną wersję przygód lalki Zäpfel Kerna, wzorowaną na Pinokiu, a w 1936 roku Aleksiej Tołstoj stworzył dla odbiorcy radzieckiego postać Buratino. Na podstawie opowieści Collodiego powstała też baśń muzyczna Pinokio z muzyką Włodzimierza Korcza.

Ważniejsze ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Carlo Collodi: Pinokio. Wydawnictwo Skrzat, 2007
  • Tomasz Januszewski: Słownik pisarzy i lektur dla szkół podstawowych. Wyd. Delta, Olsztyn 1995