Pinokio (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Pionokio
Le avventure di Pinocchio
Pinocchio.jpg
Ilustracja Enrico Mazzantiego do pierwszego wydania Pinokia
Autor Carlo Collodi
Miejsce wydania Włochy
Język włoski
Data I wyd. 1883
Typ utworu powieść dla dzieci
Data I wyd. polskiego 1912
Przekład Zofia Jachimecka, Agnieszka Piotrowska, Agnieszka Kowalewska

Pinokio (wł. Le avventure di Pinocchio) – powieść dla dzieci autorstwa Carla Collodiego, której głównym bohaterem jest drewniany pajacyk o imieniu Pinokio.

Powieść ukazywała się w odcinkach w latach 1881-1883, początkowo jako Storia di un burattino (Historie marionetki). W pełnej wersji wydana została wydana w 1883 roku. Zaliczany jest do klasyki literatury dla dzieci. Powieść publikowana była niekiedy w Polsce pod alternatywnymi tytułami:

  • Przygody pajaca: Powieść dla dzieci
  • Pinokio: Przygody drewnianego pajaca

Treść[edytuj | edytuj kod]

Powieść ukazuje historię Pinokia, drewnianego pajacyka, wystruganego przez majstra Dżeppetto. Chłopiec wystrugany z drewna niespodziewanie ożył i od pierwszych chwil powołania do życia był krnąbrnym, nieposłusznym i egoistycznym chłopcem. Dżeppeto, a także jego przyjaciele Wróżka o Błękitnych Włosach i Mówiący Świerszcz starają się go wychować i sprowadzić na dobrą drogę. Jednak Pinokio spotyka na swojej drodzę także osoby niegodziwe, które namawiają go do złych rzeczy - takie jak Lis i Kot, czy kolega z klasy Knot. Początkowo daje się im zwieść i ponosi za to kary (traci złote monety, zamienia się w osła). Ostatecznie jednak zaczyna rozumieć jakim był egoistą. Po wielu dramatycznych przygodach powraca do ojca i Wróżki i staje się dobrym pajacykiem.

W nagrodę za tę przemianę, spełnione zostaje jego marzenie: staje się prawdziwym człowiekiem

Nawiązania w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Powieść Pinokio wielokrotnie była adaptowana na potrzeby teatru i filmu. Najbardziej znana była animowana ekranizacja disnejowska z 1940 roku. W 1905 roku Otto Julius Bierbaum napisał własną wersję przygód lalki Zäpfel Kerna, wzorowaną na Pinokiu, a w 1936 roku Aleksiej Nikołajewicz Tołstoj stworzył postać Buratino. W oparciu o książkę powstała baśń muzyczna Pinokio z muzyką Włodzimierza Korcza.

Ważniejsze ekranizacje powieści[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Carlo Collodi Pinokio, Wydawnictwo Skrzat, 2007
  • Tomasz Januszewski Słownik pisarzy i lektur dla szkół podstawowych, wyd. Delta, Olsztyn 1995