Spider-Man: Bez drogi do domu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spider-Man: Bez drogi do domu
Spider-Man: No Way Home
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek superbohaterski
fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji 2021
Data premiery 17 grudnia 2021 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Reżyseria Jon Watts
Scenariusz Chris McKenna
Erik Sommers
Główne role Tom Holland
Zendaya
Jacob Batalon
Marisa Tomei
Jon Favreau
J.B. Smoove
Martin Starr
Benedict Cumberbatch
Benedict Wong
Willem Dafoe
Jamie Foxx
Alfred Molina
Rhys Ifans
Thomas Haden Church
Muzyka Michael Giacchino
Zdjęcia Seamus McGarvey
Scenografia Darren Gilford
Produkcja Kevin Feige
Amy Pascal
Wytwórnia Marvel Studios
Columbia Pictures
Pascal Pictures
Dystrybucja Sony Pictures Releasing
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Seria Spider-Man

Spider-Man: Bez drogi do domu (oryg. Spider-Man: No Way Home) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym pseudonimie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiada Jon Watts, a za scenariusz Chris McKenna i Erik Sommers. Producentami filmu są Kevin Feige i Amy Pascal. W tytułowej roli powróci Tom Holland, a obok niego w głównych rolach wystąpią: Zendaya, Jacob Batalon, Marisa Tomei, Jon Favreau, J.B. Smoove, Martin Starr, Benedict Cumberbatch, Benedict Wong, Willem Dafoe, Jamie Foxx, Alfred Molina, Rhys Ifans i Thomas Haden Church.

Produkcja ta wchodzi w skład IV Fazy Marvel Cinematic Universe, jest on dwudziestym siódmym filmem należącym do tej franczyzy oraz kontynuacją filmów Spider-Man: Homecoming z 2017 i Spider-Man: Daleko od domu z 2019 roku. Polska i amerykańska premiera została zapowiedziana na 17 grudnia 2021 roku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Tom Holland jako Peter Parker / Spider-Man, nastolatek i Avenger, który posiada pajęcze zdolności w wyniku ugryzienia przez genetycznie zmodyfikowanego pająka[1].
 • Zendaya jako Michelle „MJ” Jones, dziewczyna Parkera[2].
 • Jacob Batalon jako Ned Leeds, najlepszy przyjaciel Parkera ze szkoły[3].
 • Marisa Tomei jako May Parker, ciocia Petera Parkera, która opiekuje się bratankiem męża[4].
 • Jon Favreau jako Harold „Happy” Hogan, szef ochrony Stark Industries, były szofer i przyjaciel Tony’ego Starka, który opiekuje się Parkerem[5].
 • J.B. Smoove jako Julius Dell, nauczyciel w szkole Parkera[6].
 • Martin Starr jako Roger Harrington, nauczyciel w szkole Parkera[7].
 • Benedict Cumberbatch jako Stephen Strange, neurochirurg, który po ciężkim wypadku samochodowym odkrywa świat magii i alternatywnych wymiarów[8].
 • Benedict Wong jako Wong, mistrz sztuk mistycznych, przyjaciel Strange’a[9].
 • Willem Dafoe jako Norman Osborn / Green Goblin, naukowiec i dyrektor Oscorp z alternatywnej rzeczywistości, który testuje na sobie niestabilny wzmacniacz siły i staje się szalonym i potężnym Zielonym Goblinem. Dafoe wcześniej zagrał tę postać w trylogii Sama Raimiego z lat 2002–2007, która nie jest częścią MCU[9][10].
 • Jamie Foxx jako Max Dillon / Electro, elektrotechnik z alternatywnej rzeczywistości, który wskutek wypadku posiada potężną moc generowania elektryczności. Foxx wcześniej zagrał tę postać w filmie Niesamowity Spider-Man 2 w 2014 roku, który nie jest częścią MCU[11].
 • Alfred Molina jako Otto Octavius / Doktor Octopus, naukowiec z alternatywnej rzeczywistości, który oszalał po niepowodzeniu w stworzeniu samopodtrzymującej się reakcji fuzyjnej. Posiada on cztery mechaniczne macki. Molina wcześniej zagrał tę postać w filmie Spider-Man 2 z 2004 roku, który nie jest częścią MCU[12].
 • Rhys Ifans jako Curt Connors / Jaszczur, naukowiec z alternatywnej rzeczywistości, który wskutek eksperymentów nad serum pozwalającym regenerację kończyn i ludzkiej tkanki, przekształca się w potwora znanego „Jaszczur”. Ifans powtarza swoją rolę z filmu Niesamowity Spider-Man z 2012 roku, który nie jest częścią MCU[10].
 • Thomas Haden Church jako Flint Marko / Sandman, drobny złodziej z alternatywnej rzeczywistości, który wskutek dziwnego wypadku zmienią się w Sandmana. Chrch zagrał tę postać w filmie Spider-Man 3 z 2007 roku, który nie jest częścią MCU[10].

Swoje role z poprzednich filmów franczyzy powtórzą: Tony Revolori jako Eugene „Flash” Thompson, szkolny rywal Parkera[13]; Angourie Rice jako Betty Brandt, koleżanka ze szkoły Parkera[14], Hannibal Buress jako trener Wilson[15] oraz J.K. Simmons jako J. Jonah Jameson, naczelny portalu DailyBugle.com. Simmons zagrał wcześniej Jamesona w trylogii Sama Raimiego z lat 2002–2007[16].

W filmie ponadto wystąpią: Kirsten Dunst jako Mary Jane Watson oraz Andrew Garfield jako Peter Parker / Spider-Man. Dunst powtórzy swoją rolę z trylogii Sama Raimiego z lat 2002–2007, a Garfield z filmów Marca Webba z lat 2012–2014, nie są one częścią MCU[12].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Jon Watts, reżyser filmu

W trakcie produkcji Spider-Man: Homecoming dwa kolejne filmy były planowane przez Marvel Studios i Sony Pictures[17]. Jon Watts, reżyser dwóch poprzednich części wyraził chęć, aby Kraven Łowca był głównym złoczyńcą w filmie[18]. W sierpniu 2019 roku Sony poinformowało o planach na dwa filmy. Studio ponownie widziało na stanowisku reżysera Wattsa oraz Toma Hollanda w roli Petera Parkera. Holland miał w kontrakcie jeszcze jeden film, natomiast Watts wypełnił swoje zobowiązanie dotyczące dwóch filmów[19][20].

Po sukcesie Spider-Man: Daleko od domu Marvel Studios oraz The Walt Disney Company rozważało rozszerzenie dotychczasowej umowy z Sony Pictures. Na podstawie dotychczasowej umowy między studiami Marvel Studios i Kevin Feige zajmowali się produkcją filmów ze Spider-Manem finansowanych przez Sony, a w zamian otrzymywało 5% z zysków. Sony chciało rozszerzyć umowę o inne produkcje pozostając przy identycznych warunkach finansowych. Disney jednak był zaniepokojony zbyt dużą odpowiedzialnością Feigego i obawiał się, że nadmiar obowiązków może wpłynąć na franczyzę Marvel Cinematic Universe. Zażądali 25–50% zysków z przyszłych koprodukcji, przy których Feige miałby pracować dla studia Sony. Firmy nie były w stanie dojść do porozumienia, a Sony zdecydowało się na produkcję kolejnego filmu o Spider-Manie bez zaangażowania Marvel Studios i Feigego[19].

W pod koniec sierpnia 2019 roku poinformowano, że Chris McKenna i Erik Sommers, którzy pracowali przy dwóch poprzednich filmach, napiszą scenariusz również do trzeciego[21]. Natomiast Watts zaczął otrzymywać propozycje od innych studiów, w tym od Marvel Studios[20]. Na początku września Tony Vinciquerra, przewodniczący Sony Pictures Entertainment poinformował, że na ten moment powrót Spider-Mana do Marvel Cinematic Universe jest zamknięty[22]. Tom Holland osobiście zanagażował się w rozmowy z prezesem Disneya, Robertem Igerem i przewodniczącym Sony Pictures Motion Picture Group, Tomem Rothmanem[23]. Zaowocowały one powrotem do negocjacji, dzięki którym Sony i Disney ogłosiły nowe porozumienie pod koniec września. Na jego mocy Disney ma współfinansować 25% produkcji trzeciego filmu o Spider-Manie w zamian za 25% zysków. Marvel Studios i Kevin Feige mają być zaangażowani w jego produkcję, a Spider-Man również będzie mógł się pojawić w jednym z filmów MCU. Amerykańska data premiery filmu została wyznaczona na lipiec 2021 roku[1]. W tym samym czasie Watts kończył negocjacje, dotyczące powrotu na stanowisku reżysera. W marcu 2020 roku Holland potwierdził, że Watts powróci na tym stanowisku[24]. W kwietniu 2020 roku studio zdecydowało się przesunąć datę premiery wskutek pandemii COVID-19 na listopad[25]. Data premiery została ponownie przesunięta o miesiąc w lipcu[26]. Pod koniec lutego 2021 ujawniono oficjalny tytuł filmu, Spider-Man: No Way Home[27].

Casting[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec września 2019 roku potwierdzono, że Tom Holland powróci w tytułowej roli[1], a Jacob Batalon jako Ned Leeds[3]. Na początku października ujawniono, że Zendaya i Marisa Tomei powtórzą role Michelle Jones[2] i May Parker[4].

W lipcu 2020 roku potwierdzono, że Tony Revolori powróci jako Flash Thompson[13]. W październiku tego samego roku poinformowano, że Jamie Foxx zagra Electro. Aktor zagrał tę postać wcześniej w filmie Niesamowity Spider-Man 2 w 2014 roku, który nie jest częścią MCU[11]. W tym samym miesiącu ujawniono, że Benedict Cumberbatch zagra Stephena Strange’a. Postać ma pełnić podobną rolę mentora Parkera, jak Tony Stark, zagrany przez Roberta Downeya Jr. w pierwszej części i Nick Fury, zagrany przez Samuela Jacksona w drugiej[8]. W tym samym miesiącu wyjawiono, że również powróci Jon Favreau jako Happy Hogan[5].

Również w tym samym miesiącu pojawiła się informacja, że Tobey Maguire i Andrew Garfield powtórzą swoje role Petera Parkera z wcześniejszych filmów o Spider-Manie, które nie są związane z franczyzą[28]. Jednak studio je zdementowało[29]. W grudniu poinformowano, że Garfield jednak powróci z serii filmów Niesamowity Spider-Man, a Maguire, który wystąpił w trylogii Spider-Man, nadal prowadzi negocjacje. Ujawniono również, że Alfred Molina jako Otto Octavius i Kirsten Dunst jako Mary Jane Watson powtórzą role z oryginalnej trylogii Sama Raimiego, a Emma Stone prawdopodobnie powróci jako Gwen Stacy z filmów Marca Webba[12]. W styczniu 2021 roku pojawiła się informacja, że Charlie Cox powtórzy rolę Matta Murdocka / Daredevila z serialu Daredevil[30].

W marcu ujawniono, że Hannibal Buress powtórzy z pierwszego filmu rolę trenera Wilsona[15], a w kwietniu J.B. Smoove poinformował, że powróci jako Julius Dell[6]. W maju wyjawiono, że Angourie Rice ponownie wcieli się w Betty Brandt[14]. Pod koniec sierpnia ujawniono, że Willem Dafoe jako Norman Osborn[9] i J.K. Simmons jako J. Jonah Jameson powtórzą role z trylogii Raimiego[16] oraz że Benedict Wong powróci jako Wong z wcześniejszych filmów franczyzy[9]. Pod koniec pażdziernika wyjawiono, że Rhys Ifans jako Curt Connors / Jaszczur i Thomas Haden Church jako Flint Marko / Sandman powtórzą role z filmów Niesamowity Spider-Man i Spider-Man 3[10].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo prace na planie miały się rozpocząć w lipcu 2020 roku[31], jednak wskutek pandemii COVID-19 zostały one przesunięte[32]. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 14 października 2020 roku w Queens w Nowym Jorku pod roboczym tytułem Serenity Now[33], gdzie do 16 października kręcono lokacje do wykorzystania przy efektach wizualnych[34]. 25 października aktorzy weszli na plan w Trilith Studios w Atlancie[35][36][37]. W styczniu 2021 roku zdjęcia zostały zrealizowane we Frederick Douglass High School, a w marcu w Henry W. Grady High School[38]. Produkcja ma realizować zdjęcia również w Los Angeles i na Islandii[39]. Prace na planie zakończyły się 26 marca[40][41]. Za zdjęcia odpowiada Seamus McGarvey[42]. Scenografię przygotował Darren Gilford[43].

Benedict Cumberbatch nakręcił swoje sceny przed wejściem na plan filmu Doktor Strange w wieloświecie szaleństwa[8].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2020 roku poinformowano, że muzykę do filmu skomponuje Michael Giacchino. Pracował on wcześniej przy dwóch poprzednich filmach o Spider-Manie[5].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

23 sierpnia 2021 roku zaprezentowano pierwszy zwiastun filmu podczas CinemaConu[44], który został obejrzany ponad 355 miliona razy w ciągu pierwszych 24 godzin[45].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Amerykańska i polska premiera Spider-Man: Bez drogi do domu została zapowiedziana na 17 grudnia 2021 roku[26][46]. Początkowo była ona zaplanowana na 16 lipca tego samego roku[1], jednak wskutek pandemii COVID-19 studio zdecydowało się ją przesunąć na listopad[25], a później na grudzień[26].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Brent Lang: Spider-Man Will Stay in the Marvel Cinematic Universe (ang.). Variety. [dostęp 2019-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 2. a b Alison Brower: The Hollywood Reporter 100: The Most Powerful People in Entertainment 2019 (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 3. a b Tara Bennett: Jacob Batalon reacts to the Spidey News and confirms Ned will return (ang.). SyFy Wire. [dostęp 2019-09-30]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 4. a b Rachel Labonte: MCU’s Spider-Man 3: Marisa Tomei Teases What To Expect Of Aunt May (ang.). Screen Rant. [dostęp 2020-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-20)].
 5. a b c Sean O’Connell: Tom Holland’s Spider-Man 3 Likely Bringing Back An Important Collaborator (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2020-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-02)].
 6. a b Adam Bernhardt: Spider-Man's JB Smoove Confirms He's in No Way Home (ang.). Comic Book. [dostęp 2021-04-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-27)].
 7. Michael Thomas: 'Spider-Man: No Way Home': Release Date, Cast, Plot Details, and Everything We Know So Far (ang.). Collider. [dostęp 2021-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-01)].
 8. a b c Borys Kit: Benedict Cumberbatch Joins ‘Spider-Man 3’ as Doctor Strange (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2020-10-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-08)].
 9. a b c d Matt Donnelly: ‘Spider-Man: No Way Home’ Trailer Officially Drops, Multiverse Villains Descend on Tom Holland (ang.). Variety. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-25)].
 10. a b c d Jeremy Mathai: Spider-Man: No Way Home Will Bring Back Two More Legacy Villains (ang.). /Film. [dostęp 2021-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-27)].
 11. a b Adam Holmes: Jamie Foxx Confirms Electro Return For Spider-Man 3 And More (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2020-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-03)].
 12. a b c Jeff Sneider: 'Spider-Man 3' Bringing Back Alfred Molina's Doctor Octopus & Past Peter Parkers (ang.). Collider. [dostęp 2020-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-08)].
 13. a b Justin Kroll: ‘Grand Budapest Hotel’ Star Tony Revolori Signs With WME (ang.). Dealine Hollywood. [dostęp 2020-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-26)].
 14. a b Justin Kroll: Justin Hartley, Angourie Rice,Zoë Chao, Sam Richardson, Others Join Rebel Wilson In Paramount Players’ ‘Senior Year’ (ang.). Dealine Hollywood. [dostęp 2021-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-08)].
 15. a b Aaron Perine: Spider-Man: No Way Home Set Video Confirms Homecoming Character Return (ang.). Comic Book. [dostęp 2021-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-23)].
 16. a b Eric Hegedus: ‘Spider-Man: No Way Home’ trailer: Tom Holland soars as teen superhero (ang.). New York Post. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-24)].
 17. Peter Sciretta: ‘Spider-Man: Homecoming’ Set Visit: Everything We Learned (ang.). /Film. [dostęp 2017-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-10)].
 18. Jesse Schedeen: Spider-Man: Far From Home Director Wants Kraven the Hunter for Third Movie Villain (ang.). IGN. [dostęp 2019-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-15)].
 19. a b Mike Fleming Jr: Disney-Sony Standoff Ends Marvel Studios & Kevin Feige’s Involvement In ‘Spider-Man’ (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)].
 20. a b Mike Fleming Jr: Next Post-‘Spider-Man’ Skirmish For Sony & Disney: A Tug Of War Over ‘Spider-Man’ Helmer Jon Watts? (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-05)].
 21. Mike Fleming Jr: Next Post-‘Spider-Man’ Skirmish For Sony & Disney: A Tug Of War Over ‘Spider-Man’ Helmer Jon Watts? (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 22. Will Thorne: Sony Pictures Chief on Spider-Man Split: ‘For the Moment the Door is Closed’ (ang.). Variety. [dostęp 2019-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)].
 23. Tatiana Siegel, Borys Kit: Tom Holland's Last-Minute Appeal Helped Seal a 'Spider-Man' Deal (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-01)].
 24. Ruben V. Nepales: Tom Holland excited to shoot ‘Spider-Man 3,’ says story is ‘absolutely ‘insane’ (ang.). Inquirer. [dostęp 2020-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-02)].
 25. a b Pamela McClintock, Aaron Couch: 'Spider-Man' Sequel Delays Release to November 2021 Amid Sony Date Shuffle (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2020-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-30)].
 26. a b c Jordan Moreau: ‘Spider-Man: Far From Home’ Sequel Delayed to December 2021 (ang.). Variety. [dostęp 2020-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-24)].
 27. Rachel Page: 'Spider-Man: No Way Home' Premieres in December 2021 (ang.). marvel.com. [dostęp 2021-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-24)].
 28. Andy Signore: Spider-Man 3: Tobey Maguire & Andrew Garfield Signed On (EXCLUSIVE) (ang.). Fandom Wire. [dostęp 2020-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)].
 29. Eammon Jacobs: Sony responds to reports Tobey Maguire and Andrew Garfield could return in Spider-Man 3 (ang.). Games Radar. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-19)].
 30. Brandon Davis: Spider-Man 3: Daredevil Actor Charlie Cox Wraps Filming (ang.). Comic Book. [dostęp 2021-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-17)].
 31. Mike Fleming Jr.: Schedule Problem Knocks Travis Knight From Helming Sony’s ‘Uncharted’ With Tom Holland & Mark Wahlberg (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-31)].
 32. Guy Lodge: How the coronavirus hit cinema (ang.). Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-02)].
 33. Michael Dorgan: New Spider-Man Movie To Be Filmed in Sunnyside, Long Island City and Astoria This Week (ang.). Queens Post. [dostęp 2020-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-31)].
 34. Brandon Davis: Tom Holland Confirms He Starts Spider-Man 3 Right After Uncharted (ang.). Comic Book. [dostęp 2020-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)].
 35. Corey Atad: Tom Holland, Zendaya Arrive In Atlanta As ‘Spider-Man 3’ Production Set To Begin (ang.). ET Canada. [dostęp 2020-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)].
 36. Aaron Perine: Spider-Man 3: Marvel Studios Likely Bringing Back Major Contributor for Sequel (ang.). Comic Book. [dostęp 2020-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-03)].
 37. Adam Bernhardt: Spider-Man 3 Star Tom Holland Arrives on Set After Finishing Uncharted (ang.). Comic Book. [dostęp 2020-10-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)].
 38. Vanessa McCray: Despite moratorium, ‘Spider-Man’ can film at two Atlanta high schools (ang.). The Atlanta Journal-Constitution. [dostęp 2020-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 39. Brandon Davis: Spider-Man 3 Production Start Date, Global Locations Revealed (ang.). Comic Book. [dostęp 2020-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-16)].
 40. Adam Bernhardt: Spider-Man: No Way Home's Rumored Wrap Gift Could Spoil Andrew Garfield's Return (ang.). Comic Book. [dostęp 2021-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-27)].
 41. Graeme Guttmann: Spider-Man: No Way Home Wraps Filming (ang.). Screen Rant. [dostęp 2021-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-28)].
 42. Jacob Fisher: Seamus McGarvey Joins ‘Spider-Man 3’ (EXCLUSIVE) (ang.). Discussing Film. [dostęp 2020-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)].
 43. Aeron Mer Eclarinal: Marvel Studios' Spider-Man 3 Adds Star Wars: The Force Awakens Production Designer (ang.). The Direct. [dostęp 2020-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-05)].
 44. Aaron Couch, Carolyn Giardina: ‘Spider-Man: No Way Home’ Trailer Arrives at CinemaCon 24 Hours After Leak (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-24)].
 45. Anthony D’Alessandro, Nancy Tartaglione: ‘Spider-Man: No Way Home’ First-Day Global Trailer Views Smash ‘Avengers: Endgame’s All-Time Record (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2021-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-25)].
 46. Spider-Man: No Way Home (pol.). United International Pictures. [dostęp 2021-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-01)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]