Cieklin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cieklin
Cieklin – centrum wsi
Cieklin – centrum wsi
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat jasielski
Gmina Dębowiec
Liczba ludności (2013) 1217[1]
Strefa numeracyjna (+48) 13
Kod pocztowy 38-222
Tablice rejestracyjne RJS
SIMC 0348097
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Cieklin
Cieklin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cieklin
Cieklin
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Cieklin
Cieklin
Ziemia 49°38′59″N 21°23′15″E/49,649722 21,387500
Strona internetowa miejscowości

Cieklinwieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Dębowiec. Liczy ok. 1200 mieszkańców.

Od 2008 roku funkcjonuje w Cieklinie Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza.

Miejscowość jest siedzibą parafii Św. Michała Archanioła, należącej do dekanatu Dębowiec, diecezji rzeszowskiej.

Położenie[edytuj]

Miejscowość odległa jest 18 km od Jasła i 19 km od Gorlic. Położona jest w dolinie potoku Bednarka, na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Jasielskiego. Od zachodu nad miejscowością wznosi się góra Cieklinka (512,8 m n.p.m.), a od wschodu Ostra Góra (366 m n.p.m.), na których znajdują się krzyże odnowione w 2000 r. Od południa rozciąga się masyw Magury Wątkowskiej, wchodzący w obszar Magurskiego Parku Narodowego.

Historia[edytuj]

Cieklin powstał w XIII wieku, swoją nazwę otrzymał od swego założyciela Ciekła (Piekosiński). Miejscowość była własnością opactwa benedyktynów tynieckich. W XIV wieku zakonnicy toczyli spór o Cieklin z Jakubem ze Żmigrodu. Spór ten rozstrzygnął na korzyść klasztoru książę Władysław Łokietek w 1319 roku[2]. Długosz w „Liber Beneficiorum” podaje, że we wsi znajdował się kościół parafialny, zapewne drewniany, o którym jednak brak bliższych danych. Nową świątynię wzniesiono w 1631 r, a konsekrowano w 1640. W XV wieku Cieklin stał się własnością rycerską. Należał do Mniszchów, Ossolińskich, Stadnickich.

W roku 1888 do Cieklina przyjechał Stanisław Barabasz (pierwszy zakopiański narciarz) by tu, zmuszony srogą zimą, wykonać pierwsze w Polsce narty. Po nieudanych próbach jazdy nie zniechęcił się i zabrał je do Krakowa. Tam jeździł po błoniach, następnie pod Kopcem Kościuszki, gdzie nauczył się zjazdów i zrozumiał całą przyjemność używania nart.

W 1889 nabył Cieklin Zygmunt Saryusz Wilkoszewski. Wybudował okazały murowany dworek i budynki gospodarskie, ale 4 lata później sprzedał je konwentowi norbertanek z krakowskiego Zwierzyńca. W 1898 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Dierzyńskiego, rozpoczęto budowę nowego kościoła. Budowę zakończono 6 lat później. Poświęcony 14 października 1904 r. przez ks. biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana Pelczara.

W czasie I wojny światowej w dniu 4 maja 1915 roku w okolicach Cieklina rozegrała się Bitwa o Cieklin[3], w której zginęło około 1000 żołnierzy.
Świadectwem tego są okoliczne cmentarze wojenne m.in.:

Wieś jest dobrze zagospodarowana: posiada pocztę, szkołę podstawową, gimnazjum, przedszkole, bibliotekę, ośrodek zdrowia, sklepy, małe zakłady usługowe i pracownie artystyczne (ceramika, szkło, witraże, kowalstwo).

Ludzie związani z Cieklinem[edytuj]

Z Cieklina pochodził przodek Piotra Cieklińskiego (1558-1604) – dyplomaty i dworzanina Jana Zamojskiego, pisarza i poety renesansowego, pierwszego polskiego komediopisarza. W Cieklinie urodził się także historyk, Aleksander Stadnicki ze Stadnickich h. Szreniawa (1786-1853).

Przypisy

  1. GUS. Bank Danych Lokalnych
  2. Wyrokiem wydanym 9 lutego 1319 roku w Trzebini, Władysław Łokietek, rozstrzygając spór między komesem Jakubem podkomorzym sandomierskim, synem Wojciecha ze Żmigrodu, a klasztorem w Tyńcu, przysądził Cieklin opactwu tynieckiemu – Historia Cieklina
  3. Bitwa o Cieklin. na debowiec.eu

Bibliografia[edytuj]

  • Krukar Wojciech, Kryciński Stanisław, Luboński Paweł, Olszański Tadeusz A. i in.: Beskid Niski. Przewodnik, wyd. II poprawione i aktualizowane, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2002, ISBN 83-85557-98-9, str. 269;

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]