Dębowiec (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dębowiec
Herb
Herb Dębowca
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat jasielski
Gmina Dębowiec
Liczba ludności 2000
Strefa numeracyjna (+48) 13
Kod pocztowy 38-220
Tablice rejestracyjne RJS
SIMC 0348134
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Dębowiec
Dębowiec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dębowiec
Dębowiec
Ziemia 49°41′01″N 21°27′36″E/49,683611 21,460000

Dębowiec – duża wieś w Polsce, znajdująca się na Pogórzu Jasielskim, administracyjnie położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Dębowiec.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Miejscowość jest siedzibą parafii Św. Bartłomieja Apostoła, należącej do dekanatu Dębowiec, diecezji rzeszowskiej.

Z tą miejscowością związany był Marcin z Wrocimowic (ur. w ? -zm. 1442) - polski rycerz herbu Półkozic, starosta łowicki. Jako chorąży krakowski wziął udział w bitwie pod Grunwaldem. i niósł do boju naczelną chorągiew polską z białym orłem w koronie.

Jako komisarz królewski Marcin badał m.in. z ramienia króla stosunki własnościowe na przedmieściach Krosna. Był posłem Władysława Jagiełły do papieża. Osiedlił się w Krośnieńskiem. Od 1430 roku został właścicielem Dębowca. Miał syna o tym samym imieniu Marcina, podpisującego się również z Wrocimowic, ale i czasem z Dębowca. Ojciec jego - bohater bitwy grunwaldzkiej - zmarł w 1442 r. w Dębowcu. Marcin z Dębowca jako młody rycerz z otoczenia króla Władysława Warneńczyka wybrał się z drużyną z Dębowca pod Warnę. Pod koniec bitwy pod Warną w 1444 r. dostał się do niewoli tureckiej, w której przebywał ok. 20 lat. Po powrocie z niewoli król Kazimierz Jagiellończyk nadał mu godność pisarza generalnego ziemi krakowskiej, a potem stolnika krakowskiego. Zmarł zapewne w swoich posiadłościach w Dębowcu w 1502 r. Miał dwóch synów: Piotra i Jana, którzy pisali się z Dębowca oraz córkę Zofię, żonę Jana Rożena z Kęsnej.

W 1605 r. orszak weselny Maryny Mniszech, (po zawartym, z przebywającym wtedy w Moskwie carem Dymitrem Samozwańcem, ślubie per procura - w Krakowie 22 września 1605 r.), zatrzymał się w Dębowcu, gdzie przebywała matka carowej.

Pan Jordan Hermolaus przywiózł do Samoklęsk porwaną z rodzinnego Dębowca w 1629 r. pannę Eufrozynę Mniszchównę, córkę wojewody sandomierskiego Jerzego Mniszcha, siostrę Maryny, carycy moskiewskiej. Ponieważ porwana nie zapomniała wziąć ze sobą srebra i garderoby, przeto sąd na skargę rodziny skazał ją za pomoc w porwaniu, na utratę połowy posagu.

W l.1768-1772 działali tu Konfederaci barscy prowadząc bitwy przeciw wojskom rosyjskim. Do dzisiaj przetrwała w tej miejscowości tradycja z tworzeniem oddziałów konfederackich. Tradycje te podtrzymuje ks. Zbigniew Jan Czuchra.

W Dębowcu znajduje się Klasztor Saletynów, a w kościele ukoronowana Matka Boża Saletyńska, która spełnia prośby ludzkie. Udokumentowanych jest kilkanaście cudów.

Urodził się tutaj Stanisław Pawłowski, polski geograf, rektor Uniwersytetu Poznańskiego, członek PAU.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]