Człowiek z Denisowej Jaskini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ząb trzonowy denisowianina

Człowiek z Denisowej Jaskini[1], denisowianin – niezdefiniowany co do rangi systematycznej takson z rodzaju człowiek (Homo) z epoki paleolitu opisany w 2010 r.[2][3][4][5] Zidentyfikowany został w oparciu o analizę molekularną mitochondrialnego DNA z dwóch zębów i kości palca u ręki. Szczątki należały do osobników, które żyły około 41 tys. lat temu. Znaleziono je w Denisowej Jaskini w paśmie górskim Ałtaj na Syberii. Jak wykazały badania, palec i zęby należały do dwóch różnych osób. Jedną z nich było zidentyfikowane na podstawie DNA z małego palca u ręki dziecko płci żeńskiej między piątym a siódmym rokiem życia. Denisowianie wykazywali niskie zróżnicowanie genetyczne, z drugiej zaś strony wysoki i zróżnicowany poziom hybrydyzacji z neandertalczykiem oraz innym (nieznanym dotąd) archaicznym przedstawicielem rodzaju Homo. Przedstawiciele Homo sapiens z Azji i Oceanii wykazują domieszkę genetyczną denisowian, u Papuasów jest ona najwyższa i wynosi ok. 6%[6].

W 2008 w Denisowej Jaskini na Syberii znaleziono dwa fragmenty kamiennej bransolety wykonanej z zielonego, prześwitującego chlorytu. Badania tego artefaktu i jego kontekstu archeologicznego pozwoliły w 2015 oszacować, że pochodzi sprzed około 40 000 lat. Tym samym wiek tej ozdoby (będącej w momencie opublikowania datowania najstarszą znaną bransoletą kamienną świata) wskazywał na to, że została wykonana przez denisowian. Widoczne są przy tym duże umiejętności wytwórcy, a wywiercony w niej otwór wykonano szybko obracającym się wiertłem. Otwór ten był miejscem zawieszenia jakiegoś dodatkowego elementu. Zabytek jest przechowywany w muzeum historii i kultury ludów Syberii w Nowosybirsku[7].

W 2013 roku została zbadana kość udowa osobnika sprzed 400 000 lat, znaleziona w jaskini Sima de los Huesos w Hiszpanii, uważanego za neandertalczyka lub Homo heidelbergensis. Analiza DNA wykazała bliższe pokrewieństwo do ludzi z Jaskini Denisowej niż neandertalczyków[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmiany wprowadzone na 87. posiedzeniu Komisji (4 marca 2015 roku). ksng.gugik.gov.pl. [dostęp 2015-03-28].
  2. Nicholas Wade: Bone May Reveal a New Human Group (ang.). NYTimes.com. [dostęp 2010-12-23].
  3. Carl Zimmer: Meet the Denisovans, the newest members of the human tree of life (ang.). Discover Magazine. [dostęp 2010-12-23].
  4. David Brown: DNA from bone shows new human forerunner, and raises array of questions (ang.). washingtonpost.com. [dostęp 2010-12-23].
  5. Paul Rincon: DNA identifies new ancient human dubbed 'X-woman' (ang.). BBC News online. [dostęp 2010-12-23].
  6. Katherine Harmon: New DNA Analysis Shows Ancient Humans Interbred with Denisovans (ang.). Scientific American, 30 sierpnia 2012. [dostęp 2018-08-04].
  7. Wojciech Pastuszka: Bransoleta z jaskini Denisowa. Archeowieści. [dostęp 2015-05-13].
  8. A mitochondrial genome sequence of a hominin from Sima de los Huesos

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]