David Suchet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
David Suchet
Ilustracja
David Suchet (2003)
Imię i nazwisko

David Courtney Suchet

Data i miejsce urodzenia

2 maja 1946
Londyn

Zawód

aktor

Współmałżonek

Sheila Ferris
(od 1976)

Lata aktywności

od 1970

Odznaczenia
Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)
David Suchet jako Herkules Poirot, na planie filmowym (Londyn 2009)

David Courtney Suchet [ˈsuːʃeɪ] (ur. 2 maja 1946 w Londynie) – brytyjski aktor i producent filmowy. 70 razy wcielał się w rolę Herkulesa Poirota w cyklu kryminałów Poirot.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec Jack Suchet (1908–2001) był szanowanym ginekologiem, jego matka Joan Patricia Suchet (z domu Jarché; 1916–1992) grała w musicalach[1]. Miał dwóch braci, starszego Johna (ur. 29 marca 1944), lektora i prezentera telewizyjnego, i młodszego Petera, kierownika ds. reklamy.

Ukończył London Academy of Music and Dramatic Arts. W 1973 dołączył do zespołu Royal Shakespeare Company w Stratford[2]. W filmach amerykańskich grywał na ogół postacie negatywne, jak np. arabskiego terrorystę w filmie sensacyjnym Krytyczna decyzja (1996). Występował też jako kardynał Thomas Wolsey w filmie Krwawy tyran – Henryk VIII, jako Reacher Gilt w filmie Piekło pocztowe i jako Lew Vogel w Angielskiej robocie.

Do roli Poirota zakładał specjalne wkładki, nadające mu wygląd korpulentny – Suchet jest bowiem szczupłej budowy ciała. W roku 2013 ukończył pracę nad serialem Poirot – został w ten sposób pierwszym aktorem, który zagrał Poirota w adaptacji każdej powieści i noweli Agathy Christie, w których Herkules Poirot się pojawia.

Znalazł się na ogłoszonej 31 grudnia 2010, noworocznej liście osób odznaczonych Orderem Imperium Brytyjskiego klasy Komandor (CBE)[3].

W 2008 zdobył nagrodę Emmy w kategorii „Najlepszy aktor” za rolę Roberta Maxwella w telewizyjnym dramacie biograficznym BBC Maxwell (2007).

W 2014 nagrał w formie audiobooku Biblię[4].

Od początku kariery zawodowej do dziś, David Suchet uczestniczy w audycjach radiowych. Suchet użycza głosu sławnym postaciom literackim (na przykład głównemu bohaterowi dr Iana Fleminga czy Aslanowi z „Opowieści z Narnii”) oraz postaciom historycznym. Oprócz pracy w radiu David Suchet nagrał około 50 książek audio, w tym 40 kryminałów Agathy Christie, dzieł Johna Bunyana, Ruth Rendell, Briana Sibleya itd. W 2010 roku zrealizował duży projekt dźwiękowy „Jezus Bajkowy, Biblia Deluxe Edition” - jest to kreatywna i adresowana do dzieci adaptacja opowieści biblijnych, dokonana przez Sally Lloyd-Jones.

Ponadto, David Suchet jest znany z podkładania głosu postaciom z filmów animowanych, filmów dokumentalnych i programów (Suchet także jest lektorem dokumentalnych programów telewizyjnych BBC „Odyseja kosmiczna: Podróż do planet”, „Odyseja kosmiczna: robot Pionierzy”, „Historia Jezusa” i „Life Before Death”).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Hobby[edytuj | edytuj kod]

Hobby Davida Sucheta jest fotografia. Suchet najpierw zainteresował się fotografią dzięki dziadkowi Jamesowi Jarchowi, znanemu fotoreporterowi, który dał mu w prezencie aparat Kodaka. Jarch również stał się nauczycielem dla młodego fotografa: wyjaśniając zasady funkcjonowania aparatu i dał kilka ważnych wskazówek oraz wzbudził prawdziwą pasję do sztuki fotografowania. W 2012 kanał ITV pokazała film telewizyjny David Suchet: Ludzie, których fotografowałem (David Suchet: People I Have Shot) poświęcony Jamesowi (Jimmy'emu) Jarchowi, dziadkowi Davida, znanemu fotoreporterowi, który wykonał portrety Winstona Churchilla, Jej Królewskiej Mości Elżbiety II, Einsteina i wielu innych osobistości XX wieku. Znajdowały się one na pierwszych stronach brytyjskich gazet w latach 1940–1950.

Muzyka to kolejne hobby Sucheta. Aktor gra na perkusji, a także nauczył się grać na klarnecie w wieku 40 lat.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Jako Hercules Poirot[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie odcinki serialu Poirot (1989–2013), w którym to wcielił się w rolę tytułową.

 Zobacz więcej w artykule Poirot (serial telewizyjny), w sekcji Spis odcinków.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Nagroda Emmy 2008 – International Emmy Award, najlepszy aktor

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Suchet Biography (1946-). Film Reference. [dostęp 2022-06-04]. (ang.).
  2. David Suchet. Listal. [dostęp 2010-12-31]. (ang.).
  3. BBC News – New Year Honours 2011: Famous faces. BBC. [dostęp 2010-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-02)]. (ang.).
  4. Veteran of the spoken Word. churchtimes.co.uk. [dostęp 2023-10-11]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]