Przejdź do zawartości

Defekt (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Defekt
Gatunek

sensacyjny

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Główne role

Magdalena Cielecka
Piotr Fronczewski
Andrzej Chyra
Jan Peszek
Zbigniew Zapasiewicz

Liczba odcinków

9

Liczba serii

2

Produkcja
Reżyseria

Maciej Dutkiewicz

Scenariusz

Maciej Dutkiewicz
Michał Komar

Muzyka

Jerzy Satanowski

Zdjęcia

Bogdan Stachurski

Scenografia

Joanna Macha

Wytwórnia

Telewizja Polska

Czas trwania odcinka

60 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Data premiery

8 listopada 2003

Stacja telewizyjna

TVP1
TVP2

Status

zakończony

Format obrazu

4:3
16:9

Format dźwięku

stereo

Defekt – polski serial sensacyjny w reżyserii Macieja Dutkiewicza i według scenariusza Macieja Dutkiewicza i Michała Komara, emitowany w TVP2 (I seria) i TVP1 (II seria) od 8 listopada 2003 do 20 maja 2006 roku. Powstało łącznie 9 odcinków.

Zdjęcia kręcono w Brodnicy. Producentem wykonawczym drugiego sezonu serialu była Anna Grodzka[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej serii (2003, 4 odcinki) młoda i ambitna prokurator Elżbieta Ginter (Magdalena Cielecka) i podstarzały inspektor Witold Kosmala (Piotr Fronczewski) prowadzą śledztwo w sprawie upadłości kilku warszawskich banków. Oboje nie darzą się sympatią, jednak nawiązują nić porozumienia, kiedy afera zaczyna przybierać coraz większy wymiar, a ich życiu zaczyna zagrażać niebezpieczeństwo. Okazuje się, że kluczem do rozwiązania zagadki wypływających z kont milionów złotych jest Michał, który jest świadkiem zabójstwa prezesa jednego z banków. Dziecko jednak na skutek przeżytego szoku traci zdolność mówienia, a próby nawiązania z nim kontaktu idą na marne. Kiedy jednak Michał zaczyna mówić, Ginter i Kosmala zaczynają podejrzewać, że w aferę zamieszani są przełożeni pani prokurator.

W drugiej serii (2006, 5 odcinków) Ginter rezygnuje z pracy w prokuraturze i przygotowuje się do ślubu z dziennikarzem Andrzejem Krauzem. Gdy ten ginie w tajemniczych okolicznościach, Elżbieta prosi o pomoc Kosmalę, który przeszedł na emeryturę i zaszył się na wsi. W trakcie śledztwa oboje zbliżają się do siebie, choć ich uczucie nie ma szans na przetrwanie.

Tytuł serialu nawiązuje do tzw. defektu genetycznego Einhorne'a, teorii, wedle której 5 procent ludzkości posiada strukturę genetyczną uodparniającą ją na korupcję i narzuca bezwzględność w dążeniu do celu. Takim „defektem” odznacza się prokurator Ginter.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Bęgowski. filmpolski.pl. [dostęp 2013-07-22]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]