Diecezja moguncka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Diecezja moguncka
Katedra diecezjalna
Katedra diecezjalna
Siedziba Moguncja
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia fryburska
Katedra diecezjalna Katedra Świętych Marcina i Szczepana w Moguncji
Biskup diecezjalny Peter Kohlgraf
Biskup pomocniczy Udo Bentz
Biskup senior kard. Karl Lehmann
bp Franziskus Eisenbach
Dane statystyczne
Liczba wiernych 754 441
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych
511
416
95
Liczba osób zakonnych 499
Liczba dekanatów 20
Liczba parafii 321
Powierzchnia 7 692 km²
brak współrzędnych
Strona internetowa
Obecne granice diecezji mogunckiej
herb diecezji mogunckiej

Diecezja moguncka (łac.: Dioecesis Moguntina) – katolicka diecezja niemiecka położona w środkowej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem centralną część Hesji. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze świętych Marcina i Szczepana w Moguncji.

Historia[edytuj]

Początki[edytuj]

Diecezja moguncka jest najstarszą niemiecką diecezją. Została założona jeszcze w czasach Cesarstwa rzymskiego. Według przekazów pierwszym biskupem miał być niejaki Krescens (80-103), wobec braku jednoznacznych dowodów wszyscy pierwsi biskupi uchodzą za postacie wpół legendarne.

Pierwszym pewnym, potwierdzonym źródłowo biskupem był Marcin, którego imię wraz z informacją o sprawowanej funkcji pojawia się pod datą 343. Jednak przełomową datą był 745, kiedy w Moguncji rządy objął pierwszy arcybiskup św. Bonifacy zwany Apostołem Niemców.

Archidiecezja (782 - 1802)[edytuj]

Archidiecezja moguncka była główna częścią składową metropolii mogunckiej, oficjalnie ustanowionej w 780/782, w której skład wchodziło kilkanaście diecezji. Była to bardzo bogate arcybiskupstwo, którego metropolita od 1263 miał prawo uczestniczyć w wyborze cesarza jako jeden z książąt-elektorów. ponadto przewodniczył zgromadzeniu elektorów Rzeszy i piastował urząd arcykanclerza.

W 1802 Moguncja utraciła rangę arcybiskupstwa. Następnie w 1803 w wyniku sekularyzacji przeprowadzonej podczas reorganizacji ziem niemieckich (tzw. Reichsdeputationshauptschluss) ostatni elektor moguncki Karol Teodor von Dalberg został przeniesiony do archidiecezji ratyzbońskiej, zaś ziemie archidiecezji mogunckiej leżące na zachodnim brzegu Renu wcielono do Francji, a ziemie na wschodnim brzegu, ciągnące się wzdłuż Menu poniżej Frankfurtu nad Menem przyłączono do Hesji-Darmstadt i Nassau, natomiast Eichsfeld i Erfurt stały się częścią Prus.

Diecezja (od 1802)[edytuj]

Na mocy konkordatu z 1801 zawartego między Napoleonem I a papieżem Piusem VII utworzono nowe biskupstwo Moguncji (24 listopada 1802), w granicach Cesarstwa Francuzów, którego jurysdykcja została rozszerzona w 1814 na ziemie Wielkiego Księstwa Hesji.

Po klęsce Napoleona i ustaleniu nowego porządku w Europie na kongresie wiedeńskim w 1815 przystąpiono do reorganizacji struktur kościoła katolickiego w Niemczech. W miejsce zlikwidowanej metropolii mogunckiej utworzono metropolię fryburska w 1821, której przydzielono jako sufraganię diecezje moguncką.

Biskupi[edytuj]

 Osobny artykuł: Arcybiskupi Moguncji.

Podział administracyjny[edytuj]

Diecezja moguncka składa się z 20 dekanatów[1]:

L.p. Nazwa/siedziba dekanatu liczba parafii
1 Asfeld 14
2 Alzey/Gau-Bickelheim / Alzey 22
3 Bergstrasse Mitte / Heppenheim (Bergstraße) 5
4 Bergstrasse Ost / Fürth 10
5 Bergstrasse West / Viernheim 8
6 Bingen / Bingen am Rhein 17
7 Darmstadt 2
8 Dieburg 6
9 Dreieich 1
10 Erbach 3
11 Gießen 2
12 Mainz Stadt / Moguncja 17
13 Mainz Süd / Oppenheim 15
14 Offenbach am Main 3
15 Rodgau 8
16 Rüsselsheim am Main 3
17 Seligenstadt 7
18 Wetterau Ost / Büdingen 3
19 Wetterau West / Friedberg 13
20 Worms / Wormacja 18

Patroni[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • F. Jürgensmeier, Das Bistum Mainz. Von der Römerzeit bis zum II. Vatikanischen Konzil, wyd. Knecht , Frankfurt am Main 1988.
  • S. Burkhardt, Mit Stab und Schwert. Bilder, Träger und Funktionen erzbischöflicher Herrschaft zur Zeit Kaiser Friedrich Barbarossas. Die Erzbistümer Köln und Mainz im Vergleich, Thorbecke, Ostfildern 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj]