Anderlecht

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anderlecht
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Region

 Region Stołeczny Brukseli

Burmistrz

Éric Tomas

Powierzchnia

17,74 km²

Populacja (2023)
• liczba ludności
• gęstość


125 065[1]
5 411 os./km²

Nr kierunkowy

02

Kod pocztowy

1070

Położenie na mapie Brukseli
Mapa konturowa Brukseli, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Anderlecht”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Anderlecht”
Ziemia50°50′N 4°19′E/50,833333 4,316667
Strona internetowa

Anderlecht – miejscowość w Belgii położona w zespole miejskim Brukseli, połączona z resztą Brukseli linią metra. Anderlecht jest także jedną z 19 gmin Regionu Stołecznego Brukseli.

W miejscowości jest kilka historycznie i architektonicznie wyobrębionych dzielnic, jedną z najciekawszych jest dzielnica zwana Het Rad (po flamandzku) lub La Roue (po francusku).

W Anderlechcie ma swoją siedzibę najbardziej utytułowany belgijski klub piłkarski, RSC Anderlecht.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki i średniowiecze[edytuj | edytuj kod]

Ludzie pojawili się na brzegu rzeki Zenne już w epoce kamienia i epoce brązu. Na terenie Anderlechtu znaleziono także pozostałości rzymskich willi i frankijskich nekropolii. Pierwszy raz nazwa Anderlecht pojawią się w roku 1047 i ma ona formę Anrelech, a później Andrelet (1111), Andreler (1148) i Anderlech (1186). W tym czasie gmina jest siedzibą kapituły kanoników i dworów dwóch feudalnych lordów.

W 1356 roku Ludwik II Flandryjski, hrabia Flandrii walczył przeciwko Brukseli w tak zwanej bitwie o Scheut. Choć pokonał swą szwagierkę Joannę, księżną Brabancji i na krótko przejął przynależny jej tytuł, przy pomocy Karola IV udało się jej go odzyskać. W 1393 roku kapituła Joanny uczyniła z Anderlechtu część Brukseli. W tym samym czasie przebudowano kościół Świętego Guido wznoszący się nad romańską kryptą w stylu gotyckim.

Kościół św. Gwidona.

Od XV wieku do dnia dzisiejszego[edytuj | edytuj kod]

Anderlecht był centrum kulturalnym w XV i XVI wieku. W 1521 roku Erazm z Rotterdamu mieszkał przez kilka miesięcy w domu kanoników. Karol, Książę Aumale i Wielki Łowczy Francji także przebywał w Anderlechcie.

XVII i XVIII wiek upłynęły pod znakiem wojen pomiędzy Niderlandami i Francją. 13 listopada 1792 roku, zaraz po bitwie pod Jemappes, generał Dumouriez i jego wojska ponownie rozgromiły Austriaków. Z tego powodu Francuzi ogłosili Anderlecht niezależną gminą. W XIX wieku nastąpił gwałtowny przyrost liczby mieszkańców, głównie z powodu bliskości ciągle powiększającej się Brukseli. W XX wieku powstały takie dzielnice jak Het Rad i Moortenbeek.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

  • położony w centrum miasta kolegialny kościół Świętego Piotra i Świętego Gwidona. Jego romańska krypta pochodzi z X wieku i jest jedną z najstarszych w Belgii, jednakże większa część kościoła pochodzi z roku 1350 i późniejszych.
  • stary klasztor beginek, w którym obecnie mieści się muzeum historyczne.
  • Dom Erazma zbudowany około roku 1450.
  • znajdujące się w browarze muzeum gueuze.
Jedna z ulic Anderlechtu w dzielnicy Moortebeek

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez gminę przebiega linia metra nr 5 ze stacjamiː Jacques Brel, Aumale, Sint-Guido (centrum gminy), Veeweyde/Veeweide, Bizet, La Roue/Het Rad, CERIA/COOVI, Eddy Merckx i Erasme/Erasmus, jak również linia nr 2 ze stacją końcową Clemenceau w okolicy urzędu gminy. Linia tramwajowa nr 56 przebiega przez centrum Anderlechtu, a linie 20 i 83 przez północną część gminy.

Przez Anderlecht przebiega droga R0, która jest obwodnicą Brukseli oraz płynie kanał Charleroi-Bruksela.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bevolking per gemeente op 1 januari 2023, [w:] statbel.fgov.be [online] [dostęp 2023-07-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]