Anderlecht

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w Belgii. Zobacz też: RSC Anderlecht, klub z tego miasta.
Anderlecht
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Region Belgium brussels iris.png Region Stołeczny Brukseli
Burmistrz Gaëtan Van Goidsenhoven
Powierzchnia 17,74 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

96 011
5 411 os./km²
Nr kierunkowy 02
Kod pocztowy 1070
Położenie na mapie Brukseli
Mapa lokalizacyjna Brukseli
Anderlecht
Anderlecht
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Anderlecht
Anderlecht
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Anderlecht
Anderlecht
Ziemia 50°50′N 4°19′E/50,833333 4,316667
Strona internetowa

Anderlecht – miejscowość w Belgii położona w zespole miejskim Brukseli, połączona z resztą Brukseli linią metra. Anderlecht jest także jedną z 19 gmin Regionu Stołecznego Brukseli.

W miejscowości jest kilka historycznie i architektonicznie wyobrębionych dzielnic, jedną z najciekawszych jest dzielnica zwana Het Rad (po flamandzku) lub La Roue (po francusku).

W Anderlechcie ma swoją siedzibę najbardziej utytułowany belgijski klub piłkarski, RSC Anderlecht.

Historia[edytuj]

Początki i średniowiecze[edytuj]

Ludzie pojawili się na brzegu rzeki Zenne już w epoce kamienia i epoce brązu. Na terenie Anderlechtu znaleziono także pozostałości rzymskich willi i frankijskich nekropolii. Pierwszy raz nazwa Anderlecht pojawią się w roku 1047 i ma ona formę Anrelech, a później Andrelet (1111), Andreler (1148) i Anderlech (1186). W tym czasie gmina jest siedzibą kapituły kanoników i dworów dwóch feudalnych lordów.

W 1356 roku Ludwik II Flandryjski, hrabia Flandrii walczył przeciwko Brukseli w tak zwanej bitwie o Scheut. Choć pokonał swą szwagierkę Joannę, księżną Brabancji i na krótko przejął przynależny jej tytuł, przy pomocy Karola IV udało się jej go odzyskać. W 1393 roku kapituła Joanny uczyniła z Anderlechtu część Brukseli. W tym samym czasie przebudowano kościół Świętego Guido wznoszący się nad romańską kryptą w stylu gotyckim.

Kościół św. Gwidona.

Od XV wieku do dnia dzisiejszego[edytuj]

Anderlecht był centrum kulturalnym w XV i XVI wieku. W 1521 roku Erazm z Rotterdamu mieszkał przez kilka miesięcy w domu kanoników. Karol, Książę Aumale i Wielki Łowczy Francji także przebywał w Anderlechcie.

XVII i XVIII wiek upłynęły pod znakiem wojen pomiędzy Niderlandami i Francją. 13 listopada 1792 roku, zaraz po bitwie pod Jemappes, generał Dumouriez i jego wojska ponownie rozgromiły Austriaków. Z tego powodu Francuzi ogłosili Anderlecht niezależną gminą. W XIX wieku nastąpił gwałtowny przyrost liczby mieszkańców, głównie z powodu bliskości ciągle powiększającej się Brukseli. W XX wieku powstały takie dzielnice jak Het Rad i Moortenbeek.

Turystyka[edytuj]

  • położony w centrum miasta kolegialny kościół Świętego Piotra i Świętego Gwidona. Jego romańska krypta pochodzi z X wieku i jest jedną z najstarszych w Belgii, jednakże większa część kościoła pochodzi z roku 1350 i późniejszych.
  • stary klasztor beginek, w którym obecnie mieści się muzeum historyczne.
  • Dom Erazma zbudowany około roku 1450.
  • znajdujące się w browarze muzeum gueuze.
Jedna z ulic Anderlechtu w dzielnicy Moortebeek

Komunikacja[edytuj]

Przez gminę przebiega linia metra nr 5 ze stacjamiː Jacques Brel, Aumale, Sint-Guido (centrum gminy), Veeweyde/Veeweide, Bizet, La Roue/Het Rad, CERIA/COOVI, Eddy Merckx i Erasme/Erasmus, jak również linia nr 2 ze stacją końcową Clemenceau w okolicy urzędu gminy. Linia tramwajowa nr 56 przebiega przez centrum Anderlechtu, a linie 20 i 83 przez północną część gminy.

Przez Anderlecht przebiega droga R0, która jest obwodnicą Brukseli oraz płynie kanał Charleroi-Bruksela.

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]