Uczelnia Jana Wyżykowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
Data założenia

8 stycznia 2002

Typ

uczelnie niepubliczna

Patron

Jan Wyżykowski

Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Adres

ul. Skalników 6b,
59-101 Polkowice

Liczba studentów

688[1] (2022)

Rektor

dr Tadeusz Kierzyk, prof. UJW

Położenie na mapie Polkowic
Mapa konturowa Polkowic, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach”
Położenie na mapie powiatu polkowickiego
Mapa konturowa powiatu polkowickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach”
Położenie na mapie gminy Polkowice
Mapa konturowa gminy Polkowice, w centrum znajduje się punkt z opisem „Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach”
Ziemia51°30′38,0″N 16°04′32,5″E/51,510556 16,075694
Strona internetowa

Uczelnia Jana Wyżykowskiego (UJW) – polska niepubliczna szkoła wyższa z siedzibą w Polkowicach i filią w Lubinie na Dolnym Śląsku. Do 31 grudnia 2015 r. Dolnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Techniki (DWSPiT).

Uczelnia powstała 8 stycznia 2002 roku na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu i została wpisana do rejestru niepaństwowych uczelni zawodowych pod numerem 91, prowadzonym przez to ministerstwo (obecnie wpisana pod numerem 231 do Ewidencji Uczelni Niepublicznych prowadzonej przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Utworzenie polkowickiej szkoły wyższej związane było z działaniem lokalnych władz, które chciały zapewnić kształcenie na poziomie studiów wyższych w kierunkach ekonomicznych i technicznych dla miejscowej młodzieży, która nie miała możliwości podjąć edukacji w większych ośrodkach miejskich.

W skład Uczelni Jana Wyżykowskiego wchodzą trzy wydziały[2]. Uczelnia kształci kilka tysięcy studentów na studiach I i II stopnia oraz na studiach podyplomowych. Oferuje 10 kierunków kształcenia, po których ukończeniu absolwenci mogą uzyskać tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub magistra[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dolnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Techniki powstała dzięki współpracy gminy i powiatu polkowickiego. Z kolei jej założycielem była spółka „ZamPol”, której jedynymi akcjonariuszami są właśnie te dwie jednostki samorządowe Dolnego Śląska. Wystąpiły one do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z wnioskiem o powołanie do życia uczelni w Polkowicach, zgodę otrzymały 30 sierpnia 2001 roku[4].

Uczelnia zainaugurowała swoją działalność 1 października 2002 roku na dwóch kierunkach: informatyka i stosunki międzynarodowe. Pierwszym rektorem DWSPiT w Polkowicach został prof. zw. dr hab. Wacław Kasprzak, który pełnił tę funkcję do 2006 roku. Była szkołą jednowydziałową. W wyniku dynamicznego rozwoju szkoły i powiększającej się liczby studentów w 2004 roku utworzono dwa wydziały: Wydział Informatyki prowadzący studia na kierunku informatyka oraz Wydział Nauk Społecznych prowadzący studia na kierunku stosunki międzynarodowe. W tym samym roku szkoła wyższa przeniosła się do nowoczesnego obiektu, położonego na terenie największego kompleksu edukacyjnego w Polkowicach, przy ulicy Skalników 6b. 30 września 2005 roku miało miejsce wręczenie dyplomów ukończenia studiów pierwszym absolwentom stosunków międzynarodowych[4].

9 listopada 2006 roku miała miejsce inauguracja Polkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W październiku 2008 roku uruchomiono na uczelni dwusemestralne studia podyplomowe – polityka lokalna i międzynarodowa samorządu terytorialnego, a także miało miejsce wręczenie insygniów władzy rektorskiej władzom uczelni, które ufundowały władze samorządowe. W tym samym roku uruchomiono nowy kierunek studiów – mechatronikę[4]. Uchwałą Senatu DWSPIT nr 5/1015 z dnia 30 marca 2015 roku wprowadzono w Uczelni Wewnętrzny System Zapewnienia Jakości Kształcenia.

W 2016 DWSPiT połączyła się z Uczelnią Zawodową Zagłębia Miedziowego w Lubinie, w wyniku czego powstała Uczelnia Jana Wyżykowskiego z siedzibą główną w Polkowicach i filią w Lubinie.

Kadra[edytuj | edytuj kod]

Grupa pracowników naukowo-dydaktycznych wynosi 48. Są zatrudnieni w uczelni na stanowiskach:

Pod względem stopni naukowych na uczelni wykłada i współpracuje z uczelnią na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych:

Wydziały i kierunki kształcenia[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia Jana Wyżykowskiego oferuje studia pierwszego stopnia: licencjackie (3-letnie), inżynierskie (3,5-letnie) i magisterskie uzupełniające (2 lata) oraz jednolite na następujących kierunkach[5]:

Władze[edytuj | edytuj kod]

  • Rektor: dr Tadeusz Kierzyk, prof. UJW
  • Prorektor ds. nauki i rozwoju: dr Paweł Greń, prof. UJW
  • Prorektor ds. dydaktyki: dr Miłosz Czopek, prof. UJW
  • Dyrektor administracyjno-finansowy: mgr Leszek Cybulski
  • Dziekan Wydziału Zamiejscowego: dr inż. Anna Wojciechowicz
  • Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych: dr Jan Walczak

Rektorzy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2002-2006: prof. dr hab. Wacław Kasprzak – mechanik (analiza wymiarowa, dynamika procesów)
  2. 2006-2010: dr Bronisław Henryk Bladocha – politolog (systemy polityczne)
  3. 2010-2016: prof. dr hab. Marian Stanisław Wolański – politolog (polityka zagraniczna RP)
  4. 2016-2019: dr Włodzimierz Olszewski
  5. od 2019: dr Tadeusz Kierzyk, prof. UJW

Jednostki ogólnouczelniane i międzywydziałowe[edytuj | edytuj kod]

  • Biuro Karier
  • Dziecięca Akademia Języka Angielskiego – projekt zakończony
  • Uniwersytet dziecięcy UJW
  • Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Biblioteka[edytuj | edytuj kod]

Do dyspozycji społeczności akademickiej Uczelni Jana Wyżykowskiego jest blisko 30 tys. woluminów. Księgozbiór tworzą pozycje z zakresu m.in. informatyki, polityki, prawa, statystyki, socjologii, górnictwa, geologii, zarządzania, pedagogiki, psychologii, informacji masowej oraz historii zgromadzone w wersji tradycyjnej oraz cyfrowej. Jest on stale uzupełniany i aktualizowany zgodnie z zapotrzebowaniem czytelniczym. Studenci oraz kadra naukowo-dydaktyczna mogą również korzystać z kilkudziesięciu tytułów czasopism[6].

Wydawnictwo[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia Jana Wyżykowskiego publikuje w ramach serii wydawniczych. Nakładem Wydawnictwa ukazują się dwa czasopisma: „Zeszyty Naukowe UJW. Studia z Nauk Społecznych”, „Społeczności Lokalne. Studia Interdyscyplinarne” oraz „Zeszyty Naukowe UJW. Studia z Nauk Technicznych”. Są one punktowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego[7].

Współpraca międzynarodowa i międzyuczelniana[edytuj | edytuj kod]

Główną ideą przyświecającą powołaniu Uczelni było i jest kształcenie kadr dla potrzeb lokalnego przemysłu oraz instytucji publicznych, działających na terenie subregionu polkowickiego (założycielami szkoły są jednostki samorządu terytorialnego). Jednakże szeroko rozumiana współpraca ma charakter ogólnopolski, a także międzynarodowy.

Oprócz nawiązania ścisłych kontaktów z miejscowym przemysłem i samorządami rozpoczęto również współpracę ze szkołami wyższymi z kraju[8]:

i z zagranicy[9]:

  • Rosyjsko-Ormiański (Słowiański) Uniwersytet w Erywaniu – współpraca zakończona w 2022 r.
  • Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki
  • Międzynarodowy Uniwersytet Przyrody, Społeczeństwa i Człowieka „Dubna”
  • Państwowy Rosyjski Uniwersytet Handlowo-Ekonomiczny – współpraca zakończona w 2022 r.
  • Rosyjska Międzynarodowa Akademia Turystyki, fila w Dmitrowie – współpraca zakończona w 2022 r.

Poza tym studenci Uczelni Jana Wyżykowskiego mogą uczestniczyć w programie wymiany studenckiej Erasmus+ do następujących państw i uczelni[10]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2022/2023 (wyniki wstępne) [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 2023-09-28].
  2. Uczelnia Jana Wyżykowskiego w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2016-10-01].
  3. Oferta kształcenia – Uczelnia Jana Wyżykowskiego [online], ujw.pl [dostęp 2018-06-05] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-18] (pol.).
  4. a b c Od DWSPiT i UZZM do UJW – Uczelnia Jana Wyżykowskiego [online], ujw.pl [dostęp 2018-06-05] (pol.).
  5. Kandydaci – Uczelnia Jana Wyżykowskiego [online], ujw.pl [dostęp 2020-08-19] (pol.).
  6. Informacje dotyczące Biblioteki UJW w Polkowicach. ujw.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-09)]. [on-line] [dostęp 2016-10-01].
  7. Informacje o Wydawnictwie UJW w Polkowicach. ujw.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-25)]. [on-line] [dostęp 2016-10-01].
  8. Uczelnie partnerskie w Polsce [on-line] [dostęp 2016-10-01].
  9. Uczelnie partnerskie z zagranicy [on-line] [dostęp 2016-10-01].
  10. Informacje o programie Erasmus+ w UJW w Polkowicach. ujw.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-25)]. [on-line] [dostęp 2016-10-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]