Mechatronika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diagram pokazujący, że mechatronika jest połączeniem różnych dziedzin techniki

Mechatronika – dziedzina nauki, technika interdyscyplinarna, której istotą jest dodawanie rozwiązań elektronicznych do mechanizmów w celu uzyskania możliwie najlepszych efektów.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Słowo mechatronika pojawiło się po raz pierwszy w 1969 roku w Japonii[1]. Zostało wprowadzone przez T. Mori z japońskiej firmy Yaskawa. Do wczesnych lat 80. XX wieku termin mechatronika oznaczał mniej więcej tyle co zelektryfikowany mechanizm. W połowie lat 80. XX wieku w Europie przez mechatronikę zaczęto rozumieć nową dziedzinę, która zapełniła lukę, jaka istniała wówczas między inżynierią mechaniczną a elektroniką. W Stanach Zjednoczonych jednak niechętnie odnoszono się do samego terminu mechatronika preferując zamiast niego określenie inżynieria systemów. W kolejnych latach definiowano mechatronikę na różne sposoby. Zgodnie z definicją przyjętą przez International Federation for the Theory of Machines and Mechanism mechatronika jest „synergiczną kombinacją mechaniki precyzyjnej, elektronicznego sterowania i systemowego myślenia przy projektowaniu produktów i procesów produkcyjnych[2].

Mechatronikę można dziś określić jako dziedzinę inżynierii, która stanowi połączenie inżynierii mechanicznej, elektrycznej, komputerowej, automatyki i robotyki, służącą projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnych urządzeń. Mechatronika jest uznawana za jedną z kluczowych dziedzin trwającej obecnie rewolucji 4.0[3].

Przedmiotem zastosowań mechatroniki jest między innymi wytwarzanie:

Mechatronika na polskich uczelniach[edytuj | edytuj kod]

Laboratorium Mechatroniki w Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej

Studia w zakresie mechatroniki w Polsce prowadzą między innymi następujące uczelnie (uszeregowane w porządku alfabetycznym):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Gajek Z. Juda, Czujniki, Warszawa 2008
  2. Wydział Mechatroniki, www.mchtr.pw.edu.pl [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  3. Artur Aleksiejczuk. Jaki będzie inżynier 4.0?. „elektrotechnik automatyk”. 11-12.2020, s. 30. Wrocław: Raven Media sp. z o.o.. ISSN 2544-7351. 
  4. MECHATRONIKA - Akademia Morska w Szczecinie - studia inżynierskie, mechatronika.am.szczecin.pl [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-01] (pol.).
  5. Strona Katedry Mechatroniki. [dostęp 2010-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-05)].
  6. Politechnika Wrocławska: Wydział Techniczno-Inżynieryjny - Mechatronika Pojazdów – Studia Stacjonarne I stopnia. [dostęp 2016-02-20].
  7. Mechatronika – studia I stopnia Łódź – Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi:. Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności. [dostęp 2012-09-08].
  8. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach: Mechatronika – Studia Stacjonarne I Niestacjonarne – Kierunki – Oferta Edukacyjna – Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach – Wyjątkowe studia na wyjątkowej Uczelni. [dostęp 2014-07-05].