Dominik Sankowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dominik Sankowski
Data i miejsce urodzenia 3 października 1946
Radomsko
Zawód, zajęcie nauczyciel akademicki, informatyk, polityk
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Kawaler Orderu Grobu Świętego

Dominik Jan Sankowski (ur. 3 października 1946 w Radomsku) – polski informatyk, nauczyciel akademicki, profesor nauk technicznych, polityk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

W 1970 ukończył studia z zakresu automatyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej, a w 1973 studia z zakresu matematyki na tej samej uczelni. W 1979 uzyskał na niej stopień doktora, a w 1989 habilitował. W 1998 uzyskał tytuł naukowy profesora.

Od 1971 do 1979 wykładał na Politechnice Częstochowskiej, a w 1979 został wykładowcą Politechniki Łódzkiej. W 1995 został kierownikiem Katedry Informatyki Stosowanej na tej uczelni. Wykłada również w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. W 1994 został członkiem Sekcji Elektrotermii Polskiej Akademii Nauk. Jest ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Zasiada w radzie naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Specjalizuje się w zakresie komputerowych układów pomiarowo-kontrolnych oraz zagadnieniach przetwarzania, analizy i rozpoznawania obrazów.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

Należał do Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Jako członek tej partii bez powodzenia kandydował w 2001 do Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy. W wyborach samorządowych w 2010 został zgłoszony jako kandydat na prezydenta Łodzi z ramienia Ruchu Przełomu Narodowego[1], jednak w ostatnim dniu kampanii prezydenckiej przed I turą wyborów zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko[2] i poparł Witolda Waszczykowskiego[3]. W wyborach parlamentarnych w 2011 i 2019 zostawał kandydatem do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości[4][5].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Został odznaczony Srebrnym i Złotym (2001[6]) Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[7]. W 2007 otrzymał tytuł profesora honoris causa Państwowej Akademii Finansów we Lwowie. Kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]