Doom II: Hell on Earth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Doom II: Hell on Earth
Producent id Software
Wydawca GT Interactive
Silnik Doom engine
Aktualna wersja 1.9
Data wydania 5 maja 1994 (PC)
Gatunek FPS
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Mature (M)
Wymagania sprzętowe
Platforma PC DOS, Game Boy Advance
Wymagania

Intel 386, VGA, 4 MB RAM, DOS

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
GameSpot 8,5/10[1]
PC Gamer US 90%[2]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

95%[4]

Metacritic

83%[3]

Doom II: Hell on Earth – gra z gatunku first person shooter wyprodukowana przez firmę id Software i wydana przez GT Interactive 5 maja 1994 na komputery PC[5]. Jest sequelem popularnej gry Doom, która wydana została rok wcześniej. W 1995 roku Doom II zdobył nagrodę Origins Award w kategorii „Najlepsza Gra Komputerowa Fantasy lub Science Fiction roku 1994”.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Hell on Earth jest bezpośrednią kontynuacją Dooma. Niemal natychmiast po zakończeniu misji na Marsie bezimienny żołnierz, w którego wciela się gracz, ponownie staje naprzeciw monstrom: po powrocie na Ziemię okazuje się, że potwory dotarły i tutaj, zabijając miliony ludzi. Plan ludzkości na ocalenie zakłada zdobycie statku kosmicznego i ewakuację gdzieś, gdzie będzie można się osiedlić i w spokoju założyć nową cywilizację. Jedynym statkiem jest ten należący do obcych. Grupa ludzi postanawia odebrać go obcym, jednak prawie wszyscy giną – pozostaje tylko główny bohater, któremu samotnie przyjdzie zmierzyć się z wrogiem.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Doom II nie różni się znacząco od swojego poprzednika – grafika niewiele się zmieniła, nie zastosowano żadnych nowszych technologii, nie zmieniła się także sama rozgrywka. Gra nadal polegała na przechodzeniu z góry ustalonych poziomów, odnajdywaniu kluczy i różnych przejść oraz zabijaniu hord potworów. Pojawiło się kilku nowych przeciwników takich jak: Hell Knight, Pain Elemental, Mancubus, Revenant, Arachnotron czy Arch-Vile. Ostatecznie gracz spotyka finałowego bossa – „Icon of Sin” – gigantyczną ścianę z wizerunkiem czaszki kozła[6]. Wewnątrz znajduje się żart twórców – głowa Johna Romero nabita na szpic.

Przypisy

  1. Doom II Review. GameSpot. [dostęp 2014-03-05].
  2. Doom II - review. „PC Gamer”, s. 134, grudzień 1994. 
  3. Doom II for PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2014-03-05].
  4. Doom II for PC. GameRankings. [dostęp 2014-03-05].
  5. Doom II - PC. IGN. [dostęp 2014-03-05].
  6. Icon of Sin (Character). Giant Bomb. [dostęp 2014-03-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]