Dorney Lake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dorney Lake
Eton College Rowing Centre
Ilustracja
Zdjęcie lotnicze jeziora
Położenie
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Morfometria
Wymiary
• max długość


2 200 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

sztuczne

Położenie na mapie Buckinghamshire
Mapa konturowa Buckinghamshire, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dorney Lake”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dorney Lake”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dorney Lake”
Ziemia51°29′35″N 0°39′55″W/51,493056 -0,665278

Dorney Lake, znane też jako Eton College Rowing Centre – sztuczny zbiornik wodny w hrabstwie Buckinghamshire w Anglii, zbudowany w latach 1996-2006 specjalnie z myślą o uprawianiu na nim wioślarstwa i będący własnością elitarnej szkoły średniej Eton College. Najbliższą miejscowością od obiektu jest wieś Dorney, od której czerpie on swą nazwę.

Obiekt ma 2200 metrów długości, zaś jego szerokość pozwala na wydzielenie ośmiu torów wyścigowych oraz osobnego, oddzielonego toru dla osad powracających z mety na linię startu. W roku 2006 odbyły się na nim mistrzostwa świata w wioślarstwie. W czasie igrzysk olimpijskich w 2012 roku zostały na nim rozegrane wszystkie konkurencje wioślarskie, a także sprint kajakarski. Wioślarze rywalizowali również podczas igrzysk paraolimpijskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]