Copper Box

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Copper Box
Ilustracja
Hala w kwietniu 2012
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Londyn
Typ budynku hala sportowa
Rozpoczęcie budowy 2009
Ukończenie budowy 2011
Położenie na mapie gminy Hackney
Mapa lokalizacyjna gminy Hackney
Copper Box
Copper Box
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Copper Box
Copper Box
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Copper Box
Copper Box
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Copper Box
Copper Box
Ziemia51°32′39,84″N 0°01′12,36″W/51,544400 -0,020100
Strona internetowa

Copper Box (dosłownie Miedziane Pudełko) - hala sportowa na terenie Parku Olimpijskiego w Londynie, zawdzięczająca swoją nazwę okładzinie z miedzi, w większości pochodzącej z recyklingu złomu, którą pokryta jest przeważająca część jej fasady oraz dach.

Na początkowym etapie przygotowań do igrzysk hala określana była jako Handball Arena (Arena Piłki Ręcznej). Wiązało się to z faktem, iż miały się odbyć się w niej fazy grupowe turniejów w tej dyscyplinie dla obu płci, a także ćwierćfinały kobiet. Później zadecydowano, iż będzie także miejscem zawodów szermierczych w ramach turnieju pięcioboju nowoczesnego, i z tego powodu nazwa została zmieniona na obecną. Hala była wykorzystywana także podczas igrzysk paraolimpijskich, w czasie których odbył się w niej turniej goalballu. Zawody te mogło oglądać do siedmiu tysięcy widzów.

Budowa hali rozpoczęła się w lipcu 2009 i trwała do maja 2011. W przeciwieństwie do Basketball Areny, drugiej hali na terenie Parku Olimpijskiego, Copper Box pozostanie po igrzyskach na swoim miejscu. Planowana jest jedynie nowa adaptacja budynku, w wyniku której, choć zachowa zdolność do goszczenia poważniejszych zawodów, stanie się przede wszystkim miejscem do uprawiania sportu amatorskiego, ogólnodostępnym dla mieszkańców okolicznych dzielnic. Powstanie tam również klub fitness i kawiarnia.

Począwszy od sezonu 2013/14 Copper Box będzie także jedną z aren British Basketball League, w której swoje mecze rozgrywać będzie drużyna London Lions.

Wnętrze hali podczas turnieju przedolimpijskiego w goalballu w grudniu 2011

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Copper Box, london2012.com (ang.) [dostęp 2012-02-12]