Weymouth and Portland National Sailing Academy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Weymouth and Portland National Sailing Academy
Ilustracja
Główny budynek Akademii
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

wyspa Portland

Typ budynku

ośrodek żeglarski

Rozpoczęcie budowy

1999

Ukończenie budowy

2005

Położenie na mapie Dorsetu
Mapa konturowa Dorsetu, na dole znajduje się punkt z opisem „Weymouth and Portland National Sailing Academy”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Weymouth and Portland National Sailing Academy”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole znajduje się punkt z opisem „Weymouth and Portland National Sailing Academy”
Ziemia50°34′07″N 2°27′12″W/50,568611 -2,453333
Strona internetowa

Weymouth and Portland National Sailing Academy (Narodowa Akademia Żeglarstwa w Weymouth i Portland) - ośrodek żeglarski położony na wyspie Portland w hrabstwie Dorset, na południowym wybrzeżu Anglii. Akademia i przyległe do niej wody były miejscem rozgrywania zawodów żeglarskich podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 i następujących po nich igrzysk paraolimpijskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Akademia została założona w 1999, zaś rozpoczęcie jej działalności miało miejsce w 2000 roku. W sensie prawnym jest organizacją non-profit, której statutowym celem jest popularyzacja i rozwój żeglarstwa w Wielkiej Brytanii, zarówno uprawianego amatorsko, jak i wyczynowo. Większość zabudowań Akademii niegdyś wchodziło w skład nieczynnej już bazy marynarki wojennej. W 2005 księżniczka Anna dokonała uroczystego otwarcia tzw. budynku klubowego, zbudowanego już specjalnie na potrzeby Akademii.

W tym samym roku Akademia została wybrana jako miejsce rozgrywania konkurencji żeglarskich podczas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w 2012 roku. W ramach przygotowań do tych imprez kompleks został rozbudowany. Wzniesiono m.in. pochylnię do wodowania jednostek, liczącą 250 metrów długości. O ponad 600 zwiększono także liczbę miejsc do cumowania, przy czym po igrzyskach jedynie część z nich zostania zachowana na potrzeby Akademii, a pozostałe będą mogli na zasadach komercyjnych wynająć właściciele prywatnych jachtów. Kompleks pozostanie też siedzibą reprezentacji narodowych Wielkiej Brytanii we wszystkich kategoriach i klasach żeglarskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]