ExCeL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ExCeL
Ilustracja
Zachodnie wejście do Centrum
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Londyn
Typ budynku centrum wystawienniczo-konferencyjne
Powierzchnia użytkowa ok. 100 000 m²
Ukończenie budowy 2000
Ważniejsze przebudowy 2010
Właściciel Abu Dhabi National Exhibitions Company
Położenie na mapie gminy Newham
Mapa lokalizacyjna gminy Newham
ExCeL
ExCeL
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
ExCeL
ExCeL
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
ExCeL
ExCeL
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
ExCeL
ExCeL
Ziemia51°30′27″N 0°01′47″E/51,507500 0,029722
Strona internetowa

ExCeL (Exhibition Centre London, Londyńskie Centrum Wystawiennicze) – centrum wystawienniczo-konferencyjne w Londynie, położone na terenie biznesowej dzielnicy Docklands, w gminie London Borough of Newham. Obiekt był jedną z głównych aren Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012, goszczącą siedem różnych dyscyplin sportowych.

Historia i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak cała dzielnica Docklands, miejsce, gdzie dziś znajduje się ExCeL, w przeszłości pełniło funkcję portowe. Przy Centrum do dziś zachowany został czynny dok portowy, wykorzystywany podczas targów okrętowych i żeglarskich. Budowa starszej części centrum została ukończona w 2000, zaś otwarcie nastąpiło w 2001. W 2008 ExCeL został kupiony przez państwowego operatora powierzchni wystawienniczych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nowy właściciel podjął decyzję o rozbudowie, która zakończyła się w 2010 roku. W trakcie jej trwania, w 2009 Centrum było miejscem odbywania się szczytu G20.

Powiększone ExCeL ma łączną powierzchnię użytkową ok. 100 tysięcy m2, z czego bezpośrednio do celów wystawienniczych może zostać wykorzystane ok. 90 tysięcy m2. Oprócz dwóch ogromnych hal wystawowych, dających się łatwo podzielić na mniejsze pomieszczenia za sprawą ruchomych ścian, w Centrum znajduje się 6 hoteli, ok. 30 barów i restauracji, szereg sal konferencyjnych oraz parking na ok. 3700 samochodów.

Londyn 2012[edytuj | edytuj kod]

Podczas igrzysk olimpijskich ExCel był miejscem rozgrywania zawodów w siedmiu dyscyplinach, które odbyły się na pięciu niezależnych arenach zbudowanych wewnątrz hal wystawienniczych. Były to:

Podczas igrzysk paraolimpijskich w ExCeL odbyły się zawody w szermierce na wózkach, boccia, siatkówce na siedząco, podnoszeniu ciężarów, judo i w tenisie stołowym.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]