Przejdź do zawartości

ExCeL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ExCeL
Ilustracja
Zachodnie wejście do Centrum
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn

Typ budynku

centrum wystawienniczo-konferencyjne

Powierzchnia użytkowa

ok. 100 000 m²

Ukończenie budowy

2000

Ważniejsze przebudowy

2010

Właściciel

Abu Dhabi National Exhibitions Company

Położenie na mapie gminy Newham
Mapa konturowa gminy Newham, na dole znajduje się punkt z opisem „ExCeL”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „ExCeL”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „ExCeL”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „ExCeL”
Ziemia51°30′27″N 0°01′47″E/51,507500 0,029722
Strona internetowa

ExCeL (Exhibition Centre London, Londyńskie Centrum Wystawiennicze) – centrum wystawienniczo-konferencyjne w Londynie, położone na terenie biznesowej dzielnicy Docklands, w gminie London Borough of Newham. Obiekt był jedną z głównych aren Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012, goszczącą siedem różnych dyscyplin sportowych.

Historia i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak cała dzielnica Docklands, miejsce, gdzie dziś znajduje się ExCeL, w przeszłości pełniło funkcję portowe. Przy Centrum do dziś zachowany został czynny dok portowy, wykorzystywany podczas targów okrętowych i żeglarskich. Budowa starszej części centrum została ukończona w 2000, zaś otwarcie nastąpiło w 2001. W 2008 ExCeL został kupiony przez państwowego operatora powierzchni wystawienniczych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nowy właściciel podjął decyzję o rozbudowie, która zakończyła się w 2010 roku. W trakcie jej trwania, w 2009 Centrum było miejscem odbywania się szczytu G20.

Powiększone ExCeL ma łączną powierzchnię użytkową ok. 100 tysięcy m², z czego bezpośrednio do celów wystawienniczych może zostać wykorzystane ok. 90 tysięcy m². Oprócz dwóch ogromnych hal wystawowych, dających się łatwo podzielić na mniejsze pomieszczenia za sprawą ruchomych ścian, w Centrum znajduje się 6 hoteli, ok. 30 barów i restauracji, szereg sal konferencyjnych oraz parking na ok. 3700 samochodów.

Londyn 2012[edytuj | edytuj kod]

Podczas igrzysk olimpijskich ExCel był miejscem rozgrywania zawodów w siedmiu dyscyplinach, które odbyły się na pięciu niezależnych arenach zbudowanych wewnątrz hal wystawienniczych. Były to:

Podczas igrzysk paraolimpijskich w ExCeL odbyły się zawody w szermierce na wózkach, boccia, siatkówce na siedząco, podnoszeniu ciężarów, judo i w tenisie stołowym.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]