Dr. Oetker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG
Ilustracja
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Nadrenia Północna-Westfalia
Siedziba Bielefeld
Data założenia 1891
Forma prawna spółka komandytowa
Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa konturowa Nadrenii Północnej-Westfalii, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Siedziba Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Siedziba Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG”
Ziemia52°01′12,0000″N 8°31′11,0000″E/52,020000 8,519722
Strona internetowa
Siedziba Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG (Bielefeld)

Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG – przedsiębiorstwo wywodzące się z Niemiec, producent dodatków do pieczenia, ciast, środków żelujących, musli, deserów, zapiekanek, pizz mrożonych oraz jogurtów. Producent pierwszego na świecie proszku do pieczenia w torebkach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założycielem przedsiębiorstwa był aptekarz dr August Oetker, który w 1891 wraz z żoną Karoliną w swojej aptece sprzedawał proszek do pieczenia o nazwie Backin. Następnie zajął się produkcją i sprzedażą budyniów, galaretek oraz środków konserwujących. Od 1908 August Oetker stopniowo otwierał fabryki w całej EuropieAustrii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Danii, Norwegii, Polsce, Włoszech, Francji oraz Szwajcarii. Przedsiębiorstwa te zajmowały się nie tylko produkcją artykułów spożywczych, ale także wydawaniem książek kucharskich.

W 2004 przedsiębiorstwo przejęło Onken GmbH.

Dr. Oetker w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Związki przedsiębiorstwa z Polską sięgają 1922, kiedy otworzono w Gdańsku Oliwie fabrykę proszku do pieczenia, cukru wanilinowego oraz żelatyny. W 1945 fabrykę tę przejęły Gdańskie Zakłady Środków Odżywczych. Obecnie Dr. Oetker posiada w Polsce trzy zakłady: fabrykę koncentratów spożywczych w Gdańsku (zakład z 1922, przejęty ponownie przez Oetkerów[1]), fabrykę zapiekanek i pizzy Rigga, Ristorante oraz Guseppe w Łebczu (gmina Puck) oraz fabrykę słodkich dekoracji w Płocku, na osiedlu Ciechomice (w styczniu 2008 Dr. Oetker Polska wykupił zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki Hero Polska).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Siedziba przedsiębiorstwa do dziś mieści się w Bielefeld – miejscowości, gdzie August Oetker prowadził swoją aptekę, w której sprzedawał proszek do pieczenia.
  • Przedsiębiorstwo do dziś kierowane jest przez potomków Oetkera.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Leżyński: Dr Oetker w Oliwie. StaraOliwa.pl. [dostęp 2018-07-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]