Drużynowe Mistrzostwa Polski na Żużlu 2009 – 62. edycja drużynowych mistrzostw Polski, organizowanych przez Polski Związek Motorowy (PZM). W sezonie 2009 rozgrywki podzielono na trzy ligi. W rozgrywkach Ekstraligi, pierwszej i drugiej ligi brało udział po osiem zespołów.
Zwycięzca najwyższej klasy rozgrywkowej (Ekstraligi) został Drużynowym Mistrzem Polski na Żużlu w sezonie 2009. Obrońcą tytułu z poprzedniego sezonu był Unibax Toruń; nowym mistrzem został Falubaz Zielona Góra.
Drużynowym Mistrzem Polski w roku 2009 został Falubaz Zielona Góra. Klub z Grodu Bachusa pokonał w finale obrońcę mistrzowskiego tytułu – toruńskiUnibax. Pierwszy mecz finałowy, który odbył się w Zielonej Górze z powodu pogody i złego stanu toru przekładano czterokrotnie. Ostatecznie, by mecz doszedł do skutku, wymieniono nawierzchnię na stadionie ekipy Falubazu. Rewanżowy mecz na Motoarenie również z powodu deszczu został zakończony bez rozstrzygnięcia biegów nominowanych.
Zwycięzcą pierwszej ligi okazała się Unia Tarnów, która automatycznie awansowała do ekstraligi 2010. Drugie miejsce zajął łotewskiSK Lokomotīve Dyneburg, który jednak nie przystąpił do spotkań barażowych z Atlasem Wrocław. W efekcie Główna Komisja Sportu Żużlowego przyznała klubowi z Wrocławia cztery punkty meczowe i 80 punktów biegowych, odejmując jednocześnie 80 punktów biegowych Lokomotivowi[3]. Następstwem tego było utrzymanie Atlasa w Ekstralidze. Do drugiej ligi spadł KM Ostrów Wielkopolski, a w barażach o utrzymanie wystąpił GTŻ Grudziądz. Spotkania o 7 miejsce nie obyły się bez kontrowersji. Wynik pierwszego spotkania kilkakrotnie był weryfikowany, co powodowało, że trzy dni przed pierwszym zaplanowanym meczem barażowym zmianie uległ przeciwnik Orła Łódź[4]. Ostatecznie grudziądzki klub wywalczył utrzymanie w I lidze, dwukrotnie pokonując łodzian.
Pierwsze miejsce na koniec sezonu II ligi zdobył klub Speedway Miszkolc, który w finałowym dwumeczu pokonał Orła Łódź. Trzecie miejsce zajął KSM Krosno. Węgierski klub automatycznie awansował do I ligi. Wicemistrz II ligi zmierzył się w barażu o awans z 7. zespołem I ligi, GTŻ Grudziądz, który jednak okazał się zbyt silny dla łódzkiego Orła. Jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek, z rywalizacji wycofał się ukraiński Kaskad Równe.
↑ abcdPierwszy mecz o 7 miejsce w I lidze, KM Ostrów – GTŻ Grudziądz, zakończył się wynikiem 48:45. W efekcie protestu złożonego przez klub z Ostrowa Główna Komisja Sportu Żużlowego 3 września postanowiła odjąć klubowi z Grudziądza punkty zdobyte przez Rory’ego Schleina (6; za nieprawidłowe ustawienie motocykla na parkingu) i ustalić wynik na 48:39. Rewanżowy mecz zakończył się wynikiem 47:42 dla grudziądzan, co gwarantowało ostrowianom miejsce w barażach. 8 października 2009 roku Trybunał Polskiego Związku Motorowego uwzględnił odwołanie GTŻ Grudziądz i anulował poprzednią decyzję, przywracając tym samym wynik pierwszego meczu w wymiarze 48:45. Spowodowało to, że to KM Ostrów został zdegradowany do II ligi, a do barażu o miejsce w I lidze dopuszczony został GTŻ Grudziądz