Przejdź do zawartości

Dwór na Krzesinach w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dwór na Krzesinach w Poznaniu
Zabytek: nr rej. 896/Wlkp/A z 4.06.2013[1]
Ilustracja
Dwór od strony kościoła norweskiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Krzesiny 13

Styl architektoniczny

neogotyk

Ukończenie budowy

II poł. XIX w.

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, na dole po prawej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Dwór na Krzesinach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Dwór na Krzesinach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Dwór na Krzesinach”
Ziemia52°20′32,1930″N 16°59′20,8752″E/52,342276 16,989132

Dwór na Krzesinach – dawny dwór, zlokalizowany w Poznaniu, na Krzesinach, przy ul. Krzesiny 13. Jest to jedyny w Poznaniu dwór w stylu neogotyckim.

Folwark istniał w Krzesinach w XV wieku. Pierwsze informacje o dworze zapisano w 1571. Obecny obiekt pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. W 1900 całość dóbr krzesińskich wykupiła z rąk polskich niemiecka Komisja Kolonizacyjna, która rozparcelowała majątek i osadziła tutaj kolonistów niemieckich. Dwór zamieniono wtedy na szkołę dla dzieci tych kolonistów, a w parku postawiono w 1912 unikatowy drewniany kościół w stylu norweskim.

Parterowy, zbudowany na rzucie prostokątnym, dwór charakteryzują masywne dekoracje neogotyckie – pseudokrenelaż i blendy. Dwór jest dwutraktowy i posiada użytkowe poddasze. Obecnie mieści Przedszkole nr 85.

Na bocznej elewacji umieszczona jest tablica poświęcona ofiarom akcji krzesińskiej z 1941. Treść tablicy jest następująca (pisownia oryginalna): Dnia 23.11.1941 podczas najazdu niemieckiego na Polskę spędziła policja hitlerowska na to miejsce bezbronną ludność polską Krzesin, Krzesinek i Szczepankowa. Przez osiem godzin pastwili się rozbestwieni oprawcy w ohydny sposób nad nami. Zbici i sponiewierani przecierpieliśmy to upokorzenie i straszne katusze w milczeniu dla Polski z wiarą w nadejście dnia sprawiedliwości. Ktokolwiek staniesz przed tą tablicą zawołaj z nami. Cześć i chwała wiernym synom Ojczyzny! Wieczna hańba i zguba barbarzyńcom!.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]