European School of Management and Technology

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
European School of Management and Technology
„Campus Berlin” – dawny budynek Rady Państwowej NRD
„Campus Berlin” – dawny budynek Rady Państwowej NRD
Data założenia 2002
Typ uczelni prywatna
Państwo  Niemcy
Adres Schlossplatz 1
D-10178 Berlin
Rektor Jörg Rocholl (prezydent)
Położenie na mapie Berlina
Mapa lokalizacyjna Berlina
European School of Management and Technology
European School of Management and Technology
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
European School of Management and Technology
European School of Management and Technology
Ziemia 52°30′56″N 13°24′04″E/52,515556 13,401111
Strona internetowa
Logo ESMT na campusie w Berlinie
„Campus Kolonia” – Zamek Gracht

European School of Management and Technology (ESMT) – prywatna szkoła biznesu z siedzibą w Berlinie.

ESMT została oficjalnie utworzona w październiku 2002 r. z inicjatywy 25 wiodących niemieckich firm i instytucji. Z siedzibą w tętniącym życiem Berlinie, jest międzynarodową szkołą biznesu oferującą Full-time MBA program (od 2006 roku), Executive MBA program (od 2007 roku), jak również różnorakie programy szkolenia kadr (od 2003 roku). ESMT posiada również wewnętrzną jednostkę consultingu specjalizującą się w badaniach naukowych i ekonomicznej analizie rozporządzeń i ustaw dotyczących konkurencji. Wykładowcy szkoły pochodzą z wybitnych międzynarodowych środowisk akademickich i zawodowych.

MBA[edytuj | edytuj kod]

Program MBA na ESMT jest zorganizowany jako pełnowymiarowe jednoroczne studia składające się z dwóch faz. W pierwszych siedmiu miesiącach program ten skupia się na kompetencjach menadżerskich, w następnych pięciu miesiącach omawiane są zagadnienia związane z kierowaniem ludźmi i organizacjami (leadership). Zajęcia są prowadzone wyłącznie w języku angielskim.

Firmy partnerskie aktywnie uczestniczą w wymianie naukowej: MBA jest wzbogacony o konkretne projekty, które opracowywane są przez uczestników kursu. Dodatkowo każdy student otrzymuje poza swoim mentorem z uczelni, również mentora z którejś z firm partnerskich. Taki mentor ma za zadanie wspieranie studenta w jego osobistym rozwoju.

Opłaty oraz inne koszty za jednoroczny kurs dla uczestników, którzy są finansowani przez swoich pracodawców, wynoszą 50.000 Euro. Opłaty za studentów, którzy zostali skierowani do tego programu przez firmy założycielskie ponoszą te właśnie firmy. Dzięki pomocy sponsorów ESMT koszty dla studentów, którzy nie są opłacani przez swoich pracodawców zostały obniżone do 38.000 Euro.

Do najważniejszych wymogów przyjęcia do programu ESMT MBA należą posiadanie dyplomu ukończenia wyższej uczelni oraz minimum trzyletnie doświadczenie zawodowe. Dodatkowo wymagane są dwa listy polecające oraz cztery eseje. Zgodnie z kryteriami międzynarodowymi wymagane jest od uczestników posiadanie testu GMAT (General Management Admissions Test) oraz dobrej znajomości języka angielskiego. Decyzja końcowa jest podejmowana po przeprowadzeniu indywidualnej rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem.

Executive MBA (EMBA)[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 2007 r. wystartował program Executive MBA. Ten prowadzony w języku angielskim program studiów zaocznych trwa 18 miesięcy i kończy się uzyskaniem tytułem Master of Business Administration. Do najważniejszych punktów programu należą „Kierownictwo Międzynarodowe” oraz „Technologia i Innowacja”. Pobyt i wyżywienie są częściowo wliczone w koszt programu który wynosi 57.500 Euro. Zajęcia odbywają się w budynku ESMT w Berlinie i Kolonii. Program obejmuje również seminaria za granicą.

Dalsze programy szkoleń[edytuj | edytuj kod]

Do aktualnej oferty ESMT należą następujące programy szkoleń:

Executive Development Programs (EDP) - Programy otwarte[edytuj | edytuj kod]

Programy w formie otwartej to szkolenia tematyczne, wprowadzające uczestników w daną dziedzinę lub też pogłębiające ich wiedzę w tym zakresie. ESMT oferuje też seminaria o szerszym spektrum tematycznym, przeznaczone dla kierowników funkcyjnych na drodze do przejęcia obowiązków z zakresu zarządzania ogólnego. Programy odbywają się w języku angielskim i niemieckim, przeważnie na jednym z dwóch kampusów, które posiada ESMT - w Berlinie lub w Kolonii. Większość szkoleń trwa od dwóch do pięciu dni. Programy dłuższe z reguły są podzielone na kilka modułów. Zakres tematyczny seminariów jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno strategię, zarządzanie technologią, jak i procesy decyzyjne, prowadzenie negocjacji oraz kierowanie zespołem i zarządzanie zmianami.

Customized Solutions (CS) - Programy dedykowane[edytuj | edytuj kod]

ESMT Customized Solutions (seminaria w wersji korporacyjnej) oferuje szkolenia dla firm przygotowywane pod kątem indywidualnych potrzeb i specyfiki danego przedsiębiorstwa. Treści szkoleń są ustalane i przygotowywane w ścisłej współpracy z przedstawicielami firmy. Specjaliści odpowiedzialni za tworzenie programów posiadają szeroką wiedzę w następujących dziedzinach: dobra konsumpcyjne i sprzedaż detaliczna, usługi finansowe, IT i technologia komunikacji, przemysł zaawansowany technologicznie, jak również telekomunikacja, transport i usługi komunalne.

Postgraduate Diploma in Management (PGD) - Studia podyplomowe z zakresu zarządzania[edytuj | edytuj kod]

Postgraduate Diploma in Management to nasz nowy dyplom przyznawany przez ESMT jako uczelnię o statusie szkoły wyższej. Aby uzyskać taki dyplom, uczestnicy w ciągu 30 miesięcy muszą wziąć udział w seminariach o łącznej długości min. trzech tygodni (18 dni). Uczestnicy programu sami ustalają swój program kształcenia, wybierając odpowiednie seminaria z naszej oferty.

Siedziby[edytuj | edytuj kod]

Campus w Berlinie[edytuj | edytuj kod]

Siedziba główna ESMT znajduje się w dawnym budynku Rady Państwowej NRD w centrum Berlina. Ten powstały w 1960 roku i znajdujący się pod ochroną budynek został gruntownie odrestaurowany na potrzeby uczelni. Ważnym elementem renowacji było zachowanie atmosfery pokoi oraz zabytków z okresu Niemieckiej Republiki Demokratycznej. W każdy ostatni piątek miesiąca istnieje możliwość zwiedzania budynku.

Campus w Kolonii[edytuj | edytuj kod]

Siedziba ta znajduje się 20 km za Kolonią i jest usytuowana w pięknie położonym Zamku Gracht. Od 1968 odbywa się tam seminarium ekonomiczne (USW), które zostało w 2004 r. włączone do ESMT jako Siec USW. Od tego momentu realizowane są tam otwarte niemieckojęzyczne programy tejże międzynarodowej szkoły biznesu.

Organizacje i gremia[edytuj | edytuj kod]

Zarząd Fundacji ESMT:

 • Przewodniczący: Dr. Dieter Zetsche, Chairman of the Board of Management, Daimler
 • Zastępca przewodniczącego: Jürgen Fitschen, Co-Chief Executive Officer, Deutsche Bank AG

Additional members of Board of Trustees:

 • Franz Fehrenbach, Chairman of the Supervisory Board, Robert Bosch GmbH
 • Joe Kaeser, President and Chief Executive Officer, Siemens AG

Zarząd ESMT składa się z:

Rada nadzorcza składa się z:

 • Przewodniczący: Prof. Dr. Clemens Börsig, Chairman of the Board of Directors of Deutsche Bank Foundation
 • Milagros Caiña-Andree, Member of the Board of Management, BMW AG
 • Lutz Diederichs, Member of Management Board, HypoVereinsbank – UniCredit Bank AG
 • Dr. Andreas Dombret, Board Member, Deutsche Bundesbank
 • Dr. Joachim Faber, Senior Advisor, Allianz SE
 • Melanie Kreis, Member of Board of Management, Personnel and Labor Director, Deutsche Post AG
 • Wilfried Porth, Member of the Board of Management, Daimler AG
 • Dr. Werner Zedelius, Member of the Board of Management, Allianz SE

Firmy partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Spis firm partnerskich: