Euroregion Silesia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Euroregion Silesia – jeden z szesnastu euroregionów w Polsce, położony w południowo-zachodniej części kraju.

Powstał we wrześniu 1998 roku na mocy porozumienia Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry po stronie polskiej oraz Regionalnego Stowarzyszenia Współpracy Czesko-Polskiej Śląska Opolskiego po stronie czeskiej.

Euroregion skupia 19 gmin i miast po stronie polskiej (powiaty: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego w województwie śląskim oraz powiatu głubczyckiego w województwie opolskim) i 19 gmin i miast po stronie czeskiej.

Celem Euroregionu jest podejmowanie wspólnych działań dla rozwoju gospodarczego i społecznego regionu oraz zbliżenie jego mieszkańców i instytucji. Polska część Euroregionu leży w dorzeczu górnej Odry i obejmuje Kotlinę Raciborską, część Płaskowyżu Głubczyckiego i Kotliny Ostrawskiej, natomiast czeska część leży w dorzeczu Opawy i Morawicy.

Zgodnie ze statutem celem współpracy w Euroregionie Silesia jest podejmowanie wspólnych działań dla równomiernego i zrównoważonego rozwoju regionu oraz zbliżenia jego mieszkańców i instytucji po obu stronach granicy poprzez:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • NOVOTNÁ GALUSZKOVÁ Jana; KARDACZYŃSKA, Daria; SIARA, Magdalena. Euroregion Silesia. Racibórz : Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry, 2009. ​ISBN 978-83-89802-82-8​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]