Evan Handler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Evan Handler
Ilustracja
Handler na rozdaniu Złotych Globów w 2009 r.
Imię i nazwisko Evan Handler
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1961
Nowy Jork
Strona internetowa

Evan Handler (ur. 10 stycznia 1961 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, pisarz.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Handler urodził się w dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Jest synem Enid Irene oraz Murry Raymond Handlera. Uczęszczał do Hendrick Hudson High School w Montrose w stanie Nowy Jork. W wieku 17 lat przeniósł się ponownie do Nowego Jorku i uczęszczał do Juilliard School. Opuścił szkołę w 1980 roku, aby przyjąć rolę w filmie Szkoła kadetów. Był chory na ostrą białaczkę szpikową. Ożenił się z włoską chemiczką Elisą Atti w 2003 roku. Mają razem córkę, Sofię[1].

Aktorstwo[edytuj | edytuj kod]

Handler występował w dramatach telewizyjnych oraz sitcomach, w tym Sześć stóp pod ziemią, Prawo i porządek, Prezydencki poker, Policjanci z Miami, Studio 60, Nie ma sprawy, Przyjaciele, Zagubieni i 24 godziny. Grał rolę Harry'ego Goldenblatta – adwokata, a później męża Charlotte w filmie Seks w wielkim mieście. Zagrał również główną rolę w Wiecie, jak jest... i Specjalistki kanału ABC oraz w zakończonym niepowodzeniem Woops! kanału FOX. W 2000 roku Handler sportretował Larry'ego Fine'a w telewizyjnej biografii Three Stooges (Zakręcone trio). Można go obejrzeć też w serialu Californication, gdzie gra rolę Charliego Runkle'a, najlepszego przyjaciela i agenta Hanka Moody'ego – postaci granej przez Davida Duchovny'ego.

Pisarstwo[edytuj | edytuj kod]

Handler jest również pisarzem. Jego pierwsza książka, Time On Fire: My Comedy of Terrors została opublikowana w 1996 roku. Opowiada w niej o swoich doświadczeniach jako pacjenta z ostrą białaczką szpikową oraz swojego nieoczekiwanego wyzdrowienia. Jego druga książka, It's Only Temporary... The Good News and the Bad News of Being Alive została wydana w maju 2008 roku.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]