Kristin Davis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kristin Davis
Ilustracja
Kristin Davis (2014)
Imię i nazwisko

Kristin Landen Davis

Data i miejsce urodzenia

23 lutego 1965
Boulder, Kolorado

Zawód

aktorka

Lata aktywności

od 1987

Kristin Landen Davis (ur. 23 lutego 1965 w Boulder, Kolorado) – amerykańska aktorka, która po raz pierwszy zasłynęła jako Brooke Amstrong w telenoweli Melrose Place, jednak największym sukcesem stała się rola Charlotte York Goldenblatt w serialu telewizyjnym Seks w wielkim mieście wyprodukowanym przez HBO.

Młodzieńcze lata i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Davis urodziła się w Boulder w stanie Kolorado. Była jedynaczką, a jej rodzice rozwiedli się gdy była jeszcze dzieckiem. Została adoptowana przez ojczyma[1] – profesora University of Colorado Boulder Keitha Davisa, który związał się z jej mamą Doroty w 1968. Miała 3 przybrane siostry z pierwszego małżeństwa ojczyma. We wczesnych latach życia wraz z rodziną przeniosła się do Columbi w Karolinie Południowej, gdzie znajdowała się uczelnia ojca na której wykładał psychologię i był rektorem.

Davis chciała być aktorką już w wieku 9 lat po tym, jak zagrała w produkcji Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków w Theatre Workshop. Mieszkała w Karolinie Południowej, aż do ukończenia szkoły w 1983 roku. Następnie przeniosła się do New Jersey, gdzie studiowała w Mason Gross School of the Arts przy Rutgers University. Ukończyła studia aktorskie ze stopniem BFA (Bachelor of Fine Arts) w 1987 roku.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów Davis przeprowadziła się do Nowego Jorku. W 1991 roku zagrała w kilku odcinkach serialu obyczajowego Szpital miejski. Wielki przełom nastąpił w 1995 roku, kiedy dostała rolę Brooke Armstrong Campbell w telenoweli Melrose Place. Po roku jej postać została uśmiercona przez scenarzystów. Davis dostała również role w innych serialach telewizyjnych, w tym w Przyjaciołach, Will & Grace i Kronikach Seinfelda. W 1998 roku Davis została wybrana do roli Charlotte York w serialu Seks w wielkim mieście i pozostała jedną z najważniejszych postaci aż do zakończenia serii w 2004. W 1999 roku, wraz z resztą obsady, została uhonorowana na gali Women In Film Lucy Award w uznaniu za tworzenie postaci, które wzbogaciło postrzeganie kobiet za pośrednictwem telewizji. Otrzymała również nominacje do nagród Emmy za rolę Charlotte w ostatnim sezonie. Po 2004 roku występowała w kilku programach takich jak 200 największych ikon pop kultury, Soccer Moms czy Pani Pająkowa i jej przyjaciele ze Słonecznej Doliny. Była również gościnnie jurorem w programie Projekt kreator mody.

Kino[edytuj | edytuj kod]

Davis zagrała w takich filmach jak: Rekin i Lava: Przygoda w 3D, Na psa urok czy Wesołych świąt z Matthew Broderick. W 2001 wystąpiła również w świątecznym filmie kanału ABC Trzy dni oraz w reklamie szamponu Head & Shoulders. W 2008, a później w 2010 roku, wystąpiła jako Charlotte York Goldenblatt w filmach Seks w wielkim mieście i Seks w wielkim mieście 2 wyreżyserowanych przez Michaela Patricka Kinga. Obie produkcje były oparte na serialu emitowanym przez kanał HBO Seks w wielkim mieście.

Inne przedsięwzięcia[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2008 roku, Belk, największa w kraju prywatna sieć domów towarowych, nawiązał współpracę z Kristin Davis.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Davis przyznaje się, że jest alkoholiczką[2]. Mówi, że została wprowadzona do alkoholu już w czasach młodości jako część jej południowego wychowania: „Alkohol uwolnił mnie. Byłam bardzo nieśmiała i nie wiedziałam jak wydostać się z mojej skorupy. Piłam z tego samego powodu z jakiego kocham aktorstwo. Chciałam poczuć rzeczy, wyrazić siebie i być wolnym. Naturalnie taka nie jestem”. Od wieku 22 lat pozostawała trzeźwa, później twierdząc, że: „ Brakuje mi go. Nie jest tak, że idziesz na odwyk a nałóg nagle znika”. Ma adoptowaną córkę – Gemmę Rose[3].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Calliope: Mini Biography. 2012-07-14. [dostęp 2012-06-28]. (ang.).
  2. foxnews.com: 'Sex and the City' Star Kristin Davis: I'm a Recovering Alcoholic. 2012-06-28. [dostęp 2012-07-14]. (ang.).
  3. Molly McGonigle: KRISTIN DAVIS ADOPTS A DAUGHTER. 2012-06-28. [dostęp 2012-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-11)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]