Kevin Spacey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kevin Spacey
Kevin Spacey w 2007
Kevin Spacey w 2007
Imię i nazwisko Kevin Spacey Fowler
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1959
South Orange,
 New Jersey,
 Stany Zjednoczone
Zawód aktor
reżyser
producent
Lata aktywności od 1981
Odznaczenia
Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego

Kevin Spacey Fowler (ur. 26 lipca 1959 w South Orange, w stanie New Jersey) – amerykański aktor filmowy i teatralny, reżyser, producent, od 2004 roku dyrektor artystyczny teatru Old Vic w Londynie. Jest dwukrotnym zdobywcą Oscara.

Spacey studiował w Juilliard School. W 1981 roku zadebiutował na Broadwayu, a w 1986 roku w kinie filmem Heartburn. Pod koniec lat 80. wystąpił w serii ról drugoplanowych w popularnych komediach i serialu Wiseguy.

W latach dziewięćdziesiątych wystąpił m.in. w filmach Siedem, Podejrzani (Oscar dla aktora w roli drugoplanowej 1996), L.A. Confidential, Negocjator. W 2000 zdobył swego drugiego Oscara za rolę w filmie American Beauty (Aktor w roli głównej). Jego najbardziej znane filmy po 2000 to Podaj dalej, K-PAX, Kroniki portowe i Życie za życie.

W 2003 roku objął funkcję dyrektora artystycznego teatru Old Vic w Londynie, jednej z najstarszych scen w brytyjskiej stolicy, i jednocześnie szefa przedsiębiorstwa zarządzającego tym obiektem. Jego kontrakt obejmuje występy aktorskie w co najmniej dwóch premierach rocznie oraz dodatkową pracę w charakterze reżysera. W 2006 roku oświadczył, iż jego związek z Old Vic potrwa jeszcze co najmniej dziewięć lat i zamierza przyjąć brytyjskie obywatelstwo, gdy tylko spełni odpowiednie kryteria.

Od września 2013 roku występuje w kampanii reklamowej Banku Zachodniego WBK[1]. W 2014 użyczył głosu i twarzy jednej z głównych postaci w grze Call of Duty: Advanced Warfare[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy