Kevin Spacey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kevin Spacey
Ilustracja
Kevin Spacey w 2013 r.
Imię i nazwisko Kevin Spacey Fowler
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1959
South Orange,
New Jersey
Zawód aktor
reżyser
producent
Lata aktywności od 1981
Odznaczenia
Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (Rycerz-komandor - cywilny)

Kevin Spacey, właśc. Kevin Spacey Fowler (ur. 26 lipca 1959 w South Orange, w stanie New Jersey) – amerykański aktor filmowy i teatralny, reżyser, producent, od 2004 roku dyrektor artystyczny teatru The Old Vic w Londynie. Jest dwukrotnym zdobywcą Oscara.

Życiorys[edytuj]

Spacey studiował w Juilliard School. W 1981 roku zadebiutował na Broadwayu, a w 1986 roku w kinie filmem Zgaga. Pod koniec lat 80. wystąpił w serii ról drugoplanowych w popularnych komediach i serialu Wiseguy.

W latach dziewięćdziesiątych wystąpił m.in. w filmach Siedem, Podejrzani (Oscar dla aktora w roli drugoplanowej 1996), L.A. Confidential, Negocjator. W 2000 zdobył swego drugiego Oscara za rolę w filmie American Beauty (Aktor w roli głównej). Jego najbardziej znane filmy po 2000 to Podaj dalej, K-PAX, Kroniki portowe i Życie za życie.

W 2003 roku objął funkcję dyrektora artystycznego teatru Old Vic w Londynie, jednej z najstarszych scen w brytyjskiej stolicy, i jednocześnie szefa przedsiębiorstwa zarządzającego tym obiektem. Jego kontrakt obejmuje występy aktorskie w co najmniej dwóch premierach rocznie oraz dodatkową pracę w charakterze reżysera. W 2006 roku oświadczył, iż jego związek z Old Vic potrwa jeszcze co najmniej dziewięć lat i zamierza przyjąć brytyjskie obywatelstwo, gdy tylko spełni odpowiednie kryteria.

Od września 2013 roku występował w kampanii reklamowej Banku Zachodniego WBK[1]. W 2014 użyczył głosu i twarzy jednej z głównych postaci w grze Call of Duty: Advanced Warfare[2].

16 czerwca 2016 odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego[3].

Filmografia[edytuj]

Reżyseria[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Przypisy