Fabbrica d’Armi Pietro Beretta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fabbrica d’Armi Pietro Beretta S.p.A.włoskie przedsiębiorstwo produkujące broń strzelecką. Od 1999 roku część holdingu Beretta. Właściciel marki Beretta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o rusznikarzach o nazwisku Beretta pracujących w rejonie miasta Brescia pochodzą z 3 października 1526 roku, kiedy to Bartholomeo Beretta został odnotowany jako dostawca 185 luf do arkebuzów produkowanych w arsenale Wenecji.

Przedsiębiorstwo Beretta powstało oficjalnie w 1680 roku. Produkowało wtedy broń wojskową i myśliwską sygnowaną literami PB. Przedsiębiorstwo Pietro Beretta było przedsiębiorstwem rodzinnym. W XIX wieku kierowali nim Pietro Antonio Beretta (1791-1853) i Giuseppe Beretta (1840-1903).

Gwałtowny rozwój przedsiębiorstwa był związany z wybuchem I wojny światowej. Pietro Beretta (1870-1957) uzyskał po jej wybuchu duże zamówienia na pistolet Beretta M1915 od armii włoskiej. Związane z tym zamówieniem subwencje rządowe pozwoliły rozbudować i zmodernizować znajdującą się w rękach rodziny Beretta wytwórnię broni.

W okresie międzywojennym przedsiębiorstwo Beretta pozostało głównym dostawcą pistoletów dla armii włoskiej. Dostarczało jej pistolety M1934 i M1935. Jednocześnie Beretta stała się jednym z czołowych europejskich producentów pistoletów sprzedawanych na rynku cywilnym. Beretta M1934 zamyka pierwszą linię pistoletów Beretty z zamkiem swobodnym, wprowadzającą charakterystyczną linię z dużym wycięciem na wierzchu zamka. M1934 była w arsenale Jamesa Bonda poprzednikiem Walthera PPK/S, który pojawia się dopiero w czwartej książce cyklu.

Od 1938 roku w ofertę przedsiębiorstwa rozszerzono o pistolet maszynowy M1938.

Po II wojnie światowej zakłady Beretta nadal produkowały broń strzelecką. Poza kontynuacją produkcji przedwojennych modeli uruchomiono licencyjną produkcję karabinów M1 Garand. W latach pięćdziesiątych XX wieku rozpoczęto produkcję pierwszego pistoletu Beretta z zamkiem ryglowanym (M1951), a także nowego pistoletu maszynowego M12. W 1959 roku rozpoczęto produkcję karabinu BM59.

Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to okres dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo kierowane przez braci Giuseppe i Carlo Beretta utworzyło filie w Grecji, Francji i USA. W tym okresie powstała najbardziej znana konstrukcja przedsiębiorstwa – pistolet Beretta 92.

W latach osiemdziesiątych przedsiębiorstwo Beretta wygrało konkurs na dostawy pistoletów dla sił zbrojnych USA. Produkowany w specjalnie wybudowanej fabryce w Accokeek w stanie Maryland pistolet otrzymał wojskowe oznaczenie M9. W związku z utworzeniem amerykańskiej filii fabryki Beretty utworzono spółkę Beretta USA.

W latach osiemdziesiątych Beretta zaczęła nabywać akcje innych przedsiębiorstw produkujących broń strzelecką. Między innymi w roku 1983 zakupiła duży pakiet akcji Benelli Arms. W 1995 roku w związku z przejęciem pakietu kontrolnego przedsiębiorstwa Luigi Franchi S.p.A. koncern zreorganizowano. Utworzono holding Beretta Holding Group w skład którego weszły przedsiębiorstwa Fabbrica d’Armi Pietro Beretta S.p.A., Beretta USA i Luigi Franchi.

W ramach holdingu Beretta zajmuje się produkcją pistoletów, strzelb myśliwskich i broni wojskowej. Pod marką Beretta sprzedawane są także niektóre produkty innych spółek holdingu (np. rewolwer Beretta Stampede produkowany przez Uberti Replicas).

Broń produkowana przez firmę Fabbrica d’Armi Pietro Beretta S.p.A.[edytuj | edytuj kod]

Pistolety[edytuj | edytuj kod]

Pistolety maszynowe[edytuj | edytuj kod]

Karabiny i karabinki[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A.E. Hartink, Encyklopedia pistoletów i rewolwerów, DEBIT 2002. ISBN 83-7167-181-4
  • Dwight Jon Zimmerman: The Book of Weapons: Tools of War Through the Ages. New York: Tess Press. ISBN 978-1-60376-117-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]