Fabryka Świętego Piotra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fabryka Świętego Piotra (łac. Fabrica Sancti Petri; wł. Fabbrica di San Pietro) to zwyczajowa nazwa urzędu działającego przy Stolicy Apostolskiej. Urząd ten jest odpowiedzialny za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację Bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Od 2005 roku funkcję przewodniczącego pełni kard. Angelo Comastri.

Historia[edytuj]

Fabryka Świętego Piotra sięga swymi początkami pontyfikatu Klemensa VII (1523–1534) który utworzył 60-osobowe kolegium odpowiedzialne za nadzorowanie i administrowanie budową nowej Bazyliki Watykańskiej. Papież Klemens VIII (1592–1605) przekształcił to kolegium w kongregację kardynalską, co zatwierdził ostatecznie jego następca Paweł V w czerwcu 1605. Od pontyfikatu Klemensa XI (1700–1721) funkcja kardynała prefekta tej kongregacji została połączona z funkcją kardynała archiprezbitera Bazyliki Watykańskiej. Paweł VI w 1967 zredukował rangę Fabryki Świętego Piotra, która z dniem 1 stycznia 1968 utraciła status kongregacji. Jan Paweł II a na mocy konstytucji Pastor Bonus pkt. 192 w 1988 określił obecne kompetencje Fabryki.

Lista przewodniczących Fabryki Świętego Piotra[edytuj]

Fabryka Świętego Piotra została podniesiona do rangi kongregacji kardynalskiej w 1605. Jej prefektem początkowo był zawsze kardynał dziekan Kongregacji, tj. najwyższy rangą kardynał będący jej członkiem, a w przypadku jego absencji, funkcję tę przejmował automatycznie kardynał najwyższy rangą spośród obecnych[1]. Dopiero od 1701 regułą stało się, że stanowisko to otrzymywał aktualny archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej.

Prefekci Kongregacji Fabryki Świętego Piotra[edytuj]

Przewodniczący Fabryki Świętego Piotra od 1968[edytuj]

Przewodniczący Fabryki Świętego Piotra jest zwyczajowo również archiprezbiterem Bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Przypisy

  1. Weber, s. 196, 238; por. Moroni, vol. XVI, s. 138.

Linki zewnętrzne[edytuj]