Faggot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Faggot
Ilustracja
Faggot serwowany wraz z pease pudding (gotowany, przetarty groch)
Kuchnia

brytyjska (angielska)

Miejsce powstania

Wielka Brytania

Obróbka żywności

pieczenie

Składniki

podroby wieprzowe, słonina, bułka tarta, cebula

Faggot (l. mn. faggots) – brytyjska potrawa mięsna przyrządzana z podrobów wieprzowych (np. wątróbki, płuc, śledziony czy serc[1]), o okrągłym kształcie, uproszczona forma kiełbasy[2].

Pokrojone podroby miesza się ze słoniną, zwykle także z bułką tartą i cebulą. Po przyprawieniu (często wykorzystuje się kwiat muszkatołowy, ziele angielskie, szałwię, pietruszkę[1]) całość zawija się w naturalną osłonkę z pokrojonej w kwadraty sieci większej otrzewnej o charakterystycznej, półprzezroczystej, koronkowej strukturze. Potrawę poddaje się pieczeniu. Można ją spożywać na gorąco bądź na zimno[2]. Faggots produkowane są także przemysłowo i mrożone sprzedawane w sklepach; te jednak cechują się gładszą konsystencją i większą zawartością wody[1]. Danie serwuje się tradycyjnie z tłuczonymi ziemniakami, groszkiem (często również tłuczonym) i sosem pieczeniowo-cebulowym[1].

Najstarsza znana wzmianka na temat potrawy pochodzi z 1851 roku, choć prawdopodobnym jest, że znana była ona dużo wcześniej. Przyrządzana z tanich składników, cieszyła się powodzeniem wśród uboższej części społeczeństwa, zwłaszcza w północnej i zachodniej Anglii[1][2]. Na popularności zyskała podczas II wojny światowej, gdy podroby były łatwo dostępne w przeciwieństwie do mięsa, które podlegało reglamentacji. Wznowienie zainteresowania tym daniem nastąpiło na początku XXI wieku[1].

Nazwa potrawy pochodzi od słowa oznaczającego wiązkę chrustu, ze względu na pewne podobieństwo do niej zwiniętych ze sobą kawałków mięsnych[a][1][3]. W niektórych częściach kraju potrawa znana jest pod nazwą ducks („kaczki”) lub savoury ducks („kaczki na słono”)[1][2].

Podobna potrawa w kuchni francuskiej nosi nazwę caillettes lub gayettes. Poza podrobami dodaje się do niej boczek lub inne kawałki mięsa wieprzowego, czosnek i zioła, pomija się natomiast bułkę tartą[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W języku angielskim słowo faggot to także obraźliwe określenie oznaczające homoseksualistę, rozpowszechnione zwłaszcza w amerykańskiej odmianie angielskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Learn About Faggots: A Traditional British Dish Similar to Meatballs (ang.). The Spruce Eats. [dostęp 2021-09-30].
  2. a b c d e Alan Davidson: The Oxford companion to food. Tom Jaine (red.). Wyd. 2. Oxford: Oxford University Press, 2006, s. 287. ISBN 0-19-280681-5. OCLC 70775741.
  3. faggot, www.etymonline.com [dostęp 2021-09-30].