Ferdynand II Koburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferdynand II Koburg
ilustracja
wizerunek herbu
król-małżonek Portugalii
Okres panowania od 16 września 1837
do 15 listopada 1853
Dane biograficzne
Dynastia Koburgowie
Data urodzenia 29 października 1816
Data śmierci 15 grudnia 1885
Ojciec Ferdynand Sachsen-Coburg-Saalfeld-Koháry
Matka Maria Antonia z Kohary
Żona 1. Maria II
2. Eliza Hensler
Dzieci z Marią II:
Piotr V,
Ludwik I,
Maria,
Jan,
Maria Anna,
Antonia Maria,
Ferdynand,
August,
Leopold,
Maria da Glória,
Eugeniusz;
z Elizą Hensler:
Alicja

Ferdynand II Koburg, Fernando Augusto Francisco António de Saxe-Coburgo-Gotha (ur. 29 października 1816, zm. 15 grudnia 1885) – król Portugalii od 16 września 1837 w wyniku małżeństwa z królową Marią II w 1836.

Był synem Ferdynanda, księcia Saksonii-Coburg-Gotha i Marii Antonii z Kohary. Jego bratanek Ferdynand został w 1887 roku księciem, a w 1908 carem Bułgarii. W historii Portugalii znany jako „król artysta”.

Zgodnie z prawem portugalskim Ferdynanda ogłoszono oficjalnie królem dopiero po narodzeniu pierwszego księcia, którym był przyszły król Piotr V (wskutek tej reguły pierwszy mąż Marii II – August de Beauharnais nigdy za króla nie został uznany). Z Marią Ferdynand miał 11 dzieci:

Mimo że Maria była oficjalną głową państwa, Ferdynand był zawsze obecnym i aktywnym politykiem oraz głównym doradcą monarchini. Samodzielnie, jako regent sprawował rządy czterokrotnie: dwukrotnie podczas ciąży królowej, a po jej śmierci – przez pierwsze 2 lata rządów starszego syna – Piotra V, oraz w czasie, gdy drugi syn – Ludwik I wraz z żoną (Maria Pia Sabaudzka) w 1867 na krótko opuścili kraj dla uczestniczenia w Wystawie Światowej w Paryżu.

W 1869 Ferdynand II ożenił się powtórnie ze śpiewaczką operową Elizą Hensler, której nadano tytuł hrabiny Edla i dla której specjalnie wybudował w Sintrze pałac znany jako Palácio Nacional da Pena. Miał z nią córkę o imieniu Alicja.

Spoczywa u boku swojej pierwszej małżonki w Panteonie rodu Bragança w Lizbonie.