Ferdynand II Koburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferdynand II Koburg
ilustracja
wizerunek herbu
król Portugalii (iure uxoris)
Okres panowania od 16 września 1837
do 15 listopada 1853
Dane biograficzne
Dynastia Koburgowie
Data urodzenia 29 października 1816
Data śmierci 15 grudnia 1885
Ojciec Ferdynand Sachsen-Coburg-Saalfeld-Koháry
Matka Maria Antonia z Kohary
Żona 1. Maria II
2. Eliza Hensler
Dzieci z Marią II:
Piotr V,
Ludwik I,
Maria,
Jan,
Maria Anna,
Antonia Maria,
Ferdynand,
August,
Leopold,
Maria da Glória,
Eugeniusz;
z Elizą Hensler:
Alicja

Ferdynand II Koburg, Fernando Augusto Francisco António de Saxe-Coburgo-Gotha (ur. 29 października 1816, zm. 15 grudnia 1885) – król Portugalii od 16 września 1837 w wyniku małżeństwa z królową Marią II w 1836.

Był synem Ferdynanda, księcia Saksonii-Coburg-Gotha i Marii Antonii z Kohary. Jego bratanek Ferdynand został w 1887 roku księciem, a w 1908 carem Bułgarii. W historii Portugalii znany jako „król artysta”.

Zgodnie z prawem portugalskim Ferdynanda ogłoszono oficjalnie królem dopiero po narodzeniu pierwszego księcia, którym był przyszły król Piotr V (wskutek tej reguły pierwszy mąż Marii II – August de Beauharnais nigdy za króla nie został uznany). Z Marią Ferdynand miał 11 dzieci:

Mimo że Maria była oficjalną głową państwa, Ferdynand był zawsze obecnym i aktywnym politykiem oraz głównym doradcą monarchini. Samodzielnie, jako regent sprawował rządy czterokrotnie: dwukrotnie podczas ciąży królowej, a po jej śmierci – przez pierwsze 2 lata rządów starszego syna – Piotra V, oraz w czasie, gdy drugi syn – Ludwik I wraz z żoną (Maria Pia Sabaudzka) w 1867 na krótko opuścili kraj dla uczestniczenia w Wystawie Światowej w Paryżu.

W 1869 Ferdynand II ożenił się powtórnie ze śpiewaczką operową Elizą Hensler, której nadano tytuł hrabiny Edla i dla której specjalnie wybudował w Sintrze pałac znany jako Palácio Nacional da Pena. Miał z nią córkę o imieniu Alicja.

Spoczywa u boku swojej pierwszej małżonki w Panteonie rodu Bragança w Lizbonie.