Flaga Libanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga Libanu
Flaga Libanu
Flaga Libanu
Informacje
Proporcje 2:3
Wprowadzona 7 grudnia 1943
Flaga Libanu z czasów mandatu francuskiego 1918-1943

Flaga Libanu – oficjalny symbol państwowy, zatwierdzony 7 grudnia 1943 roku[1].

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

W czasach biblijnych Liban słynął z cedrów i dlatego drzewo cedrowe umieszczono na fladze. Cedr, który na fladze pojawił się w czasach osmańskich w 1861, jest też symbolem libańskich maronitów. Cedr na fladze, symbolizujący siłę, czystość i wieczność, jest w całości zielony – wersja z brązowym pniem nie jest oficjalnie uznawana, choć często spotykana. Czerwień symbolizuje poświęcenie w walce o niepodległość, biel jest symbolem czystości. Kolory nie odnoszą się do religijnych grup Libanu. Proporcja wysokości do szerokości flagi wynosi 2:3[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1918 roku flaga Libanu przedstawiała cały zielony cedr wraz z pniem na białym tle. Konstytucja z 23 maja 1926 roku, gdy Liban był pod administracją francuską mówiła: "Artykuł 5: Libańska flaga jest niebieska, biała, czerwona z cedrem w białej części". Nie było tam mowy o kolorze cedru, więc były dwie flagi: z całym zielonym cedrem i z zielonym cedrem z brązowym pniem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Complete flags of the world. Roger Bullen, Debra Clapson, Wim Jenkins, Simon Mumford (red.). London New York: DK Pub, 2008, s. 176. ISBN 9780756641153. (ang.)