Flaga Libanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Libanu
Flaga Libanu
Informacje
W użyciu

Flaga i bandera narodowa

Proporcje

2:3

Wprowadzona

7 grudnia 1943

Flaga Wielkiego Libanu z czasów mandatu francuskiego (1920–1943)

Flaga Libanu – oficjalny symbol państwowy Libanu, zatwierdzony 7 grudnia 1943[1].

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

W czasach biblijnych Liban słynął z cedrów i dlatego drzewo cedrowe umieszczono na fladze. Cedr, który na fladze pojawił się w czasach osmańskich w 1861, jest symbolem libańskich maronitów oraz siły, czystości i wieczności. Cedr jest w całości zielony – wersja z brązowym pniem nie jest oficjalnie uznawana, choć często spotykana. Czerwień symbolizuje poświęcenie w walce o niepodległość, biel jest symbolem czystości. Kolory nie odnoszą się do religijnych grup Libanu. Proporcja wysokości do szerokości flagi wynosi 2:3[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1918 flaga Libanu przedstawiała cały zielony cedr wraz z pniem na białym tle. Konstytucja z 23 maja 1926, gdy Liban był pod administracją francuską, mówiła: „Artykuł 5: Libańska flaga jest niebieska, biała, czerwona z cedrem w białej części”. Nie było tam mowy o kolorze cedru, więc były dwie flagi: z całym zielonym cedrem i z zielonym cedrem z brązowym pniem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Complete flags of the world. Roger Bullen, Debra Clapson, Wim Jenkins, Simon Mumford (red.). London New York: DK Pub, 2008, s. 176. ISBN 978-0-7566-4115-3. (ang.).