Flaga Tadżykistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Tadżykistanu
Flaga narodowa
Flaga narodowa
Informacje
W użyciu Flaga narodowa
Proporcje 1:2
Wprowadzona 24 listopada 1992[1]

Flaga Tadżykistanu – jeden z symboli państwowych Tadżykistanu.

Flaga została przyjęta 24 listopada 1992[1] i składa się z trzech poziomych pasów: czerwonego, białego i zielonego. Na białym pasie znajduje się korona – główny element godła państwowego.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Korona reprezentuje Tadżyków, których nazwa pochodzi od słowa tajvar, znaczącego ukoronowani. Siedem gwiazd umieszczono na fladze ze względu na to, że w tradycji tadżyckiej słowo "siedem" jest symbolem perfekcji i szczęścia. Barwy symbolizują słońce i zwycięstwo (czerwona), czystość, bawełnę i ośnieżone szczyty (biała) oraz islam i szczodrość natury (zielona).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tadżykistan, jako ostatnia była republika radziecka przyjął nową flagę państwową, która zerwała z nienawiązującym do specyfiki państwa symbolem z okresu ZSRR. Zanim przyjęto opisaną flagę, już po uzyskaniu niepodległości, w latach 19911992 flagą państwową Tadżykistanu była nieznacznie zmodyfikowana flaga Tadżyckiej SRR, z której usunięto sierp i młot – symbol komunizmu. Ponieważ jednak symbolika tego sztandaru nadal podkreślała socjalistyczno-komunistyczne tradycje i w żaden sposób nie odnosiła się do narodu i państwa tadżyckiego, zdecydowano się na opracowanie nowego wzoru flagi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alfred Znamierowski: Flagi świata: ilustrowany przewodnik. Warszawa: Horyzont, 2002, s. 45. ISBN 83-7311-410-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]