Flaga Gruzji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Gruzji
Flaga pięciu krzyży
საქართველოს სახელმწიფო დროშა
Flaga Gruzji
Informacje
W użyciu

Flaga oraz bandera cywilna i państwowa Flaga państwowa, bandera cywilna i państwowa

Proporcje

2:3

Wprowadzona

14 stycznia 2004

Opis flagi

Flaga złożona z pięciu czerwonych krzyży na białym tle, z czerwonym krzyżem św. Jerzego w centrum flagi i czterema po bokach

Flaga Gruzji przedstawia pięć krzyży na białym tle, z czerwonym krzyżem św. Jerzego, patrona Gruzji, w centrum flagi i czterema po bokach.

Konstrukcja i barwy flagi[edytuj | edytuj kod]

Obowiązująca flaga Gruzji jest prostokątem o proporcjach 2:3. Flaga złożona z pięciu czerwonych krzyży na białym tle, z czerwonym krzyżem św. Jerzego w centrum flagi i czterema krzyżami Bolnisi (Bolnuri – katskhuri) po bokach. Poniżej zamieszczona jest tabela ilustrująca barwy oraz grafika ilustrująca proporcje flagi Gruzji.

Kolor Czerwony Biały
RGB 255-0-0 255-255-255
CMYK 0-100-100-0 0-0-0-0
Web #FF0000 #FFFFFF
Schemat proporcji flagi

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Kolor biały był gruzińską barwą narodową w średniowieczu, okresie rozkwitu państwa gruzińskiego.

Układ krzyży na fladze nawiązuje do krzyża jerozolimskiego, symbolizuje Jezusa Chrystusa i czterech ewangelistów.

Po rewolucji róż pojawiła się dodatkowa interpretacja, w której boczne krzyże symbolizują prowincje zamieszkane przez mniejszości etniczne (Abchazja, Adżaria, Osetia Południowa, Dżawachetia) zjednoczone w silnym państwie gruzińskim, symbolizowanym przez krzyż w centrum flagi.

Galeria flag urzędowych i wojskowych[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mapa braci Domenico i Francesco Pizzigano z 1397, gdzie Tbilisi oznaczone zostało flagą

Aktualny wzór flagi został przyjęty przez gruziński parlament 14 stycznia 2004 roku ustawą organiczną „O fladze państwowej Gruzji”[1]. Jest on odwzorowaniem sztandaru, jakim posługiwał się blok polityczny Zjednoczony Ruch Narodowy, który doprowadził do obalenia rządów Eduarda Szewardnadzego podczas rewolucji róż w 2003 roku.

Zwolennicy zwycięskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego (lidera Ruchu Narodowego) argumentowali, że flaga jest „prawosławna i historyczna”. Była ona używana jako jedna z flag Gruzji w latach 1918–1921.

W latach 1990–2004 w Gruzji obowiązywała flaga barwy brązowo-wiśniowej z elementami czarnym i białym. Była ona sztandarem socjalistów, którzy sprawowali rządy w Gruzji w latach 1918–1921, jednak proporcje flagi z 1990 roku zostały nieznacznie zmienione w stosunku do tych, jakie obowiązywały za czasów Demokratycznej Republiki Gruzji. Dominująca na tej fladze barwa brązowo-wiśniowa – kolor jesiennych liści derenia – jest narodową barwą Gruzinów. Czerń symbolizowała przeszłość pod rządami Rosji, a biel pokojową przyszłość. Już w końcu lat 90. w kręgach politycznych mówiono o konieczności jej zmiany, jednakże powołana wówczas przez Szewardnadzego komisja nie wypracowała żadnego stanowiska.

W okresie, gdy Gruzja wchodziła w skład ZSRR, obowiązywało kolejno kilka flag, nawiązujących do komunistycznych symboli.

Historyczne flagi Gruzji[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]