Flaga Mongolii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Mongolii
Flaga Mongolii
Flaga Mongolii
Informacje
Proporcje

2:1

Wprowadzona

12 lutego 1992

Opis flagi

Flaga składa się z trzech wertykalnie ułożonych pasów: czerwonego, niebieskiego i czerwonego. Na lewym pasie złoty znak Sojombo

Flaga Mongoliiflaga składająca się z trzech wertykalnie ułożonych pasów: czerwonego, niebieskiego i czerwonego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podstawowy wzór flagi wprowadzono w 1945. Jednak w 1992 usunięto gwiazdę znad emblematu i zmodyfikowano kształt Sojombo. Flagę ustanowiono 12 lutego 1992.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Kolor niebieski, symbol trwałości ojczyzny, od wieków tradycyjnie był czczony przez Mongołów. Czerwona barwa oznacza rozkwit. Złoty znak Sojombo, historyczny symbol niepodległości i wolności Mongołów, ma swoją bogatą symbolikę. Zwieńczony jest płomieniem o trzech wierzchołkach, uważanym za symbol pomyślności i rozkwitu. Słońce i księżyc, zamieszczone poniżej, symbolizują wieczność i wzmacnianie się. Te trzy znaki razem niosą przesłanie: niech żyje Państwo Mongolskie.

Trójkąty są grotami strzał, które przypominają o niezwyciężoności, a poziome prostokąty to fragment kolczugi, która jest znakiem mocnego i sprawiedliwego ustroju. Centralnie zamieszczone koło z dwoma rybami oznacza mężczyznę i kobietę, a zarazem symbol płodności. Pionowe słupy to mury obronne i są oznaką jedności i przyjaźni narodu, przezwyciężającej swą mocą żelazny mur obronny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]