Formuła 3000 Sezon 1986

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sezon 1986 Mistrzostw Formuły 3000
Inauguracja 13 kwietnia
Zakończenie 5 października
Liczba wyścigów 11
Mistrzowie
Kierowcy Ivan Capelli
Zespoły Pavesi Racing
Poprzedni sezonNastępny sezon

Formuła 3000 Sezon 1986 – drugi sezon Formuły 3000. Rozpoczął się 13 kwietnia na torze Silverstone Circuit w Wielkiej Brytanii, a zakończył 5 października w Hiszpanii, na torze Circuito del Jarama. Tytuł w klasyfikacji kierowców zdobył Włoch Ivan Capelli. Wśród zespołów najlepsza okazała się włoska ekipa Pavesi Racing.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Źródło: speedsport-magazine.com[1]

Zespół Podwozie Silnik No. Zawodnik
Wielka Brytania BS Automotive Lola T86/50 Ford Cosworth 1 Szwecja Tomas Kaiser
2 Stany Zjednoczone Ken Johnson
Włochy Claudio Langes
3 Wielka Brytania Andrew Gilbert-Scott
Włochy Gabriele Tarquini
Wielka Brytania Ralt Racing Ralt RT20 Honda 4 Dania John Nielsen
5 Japonia Satoru Nakajima
Nowa Zelandia Mike Thackwell
Wielka Brytania James Weaver
Wielka Brytania Onyx Racing March 86B Ford Cosworth 6 Włochy Emanuele Pirro
7 Kanada John Jones
8 Stany Zjednoczone Cary Bren
Wielka Brytania Russell Spence
Związek Południowej Afryki Wayne Taylor
Francja Team Oreca March 86B Ford Cosworth 9 Francja Philippe Alliot
Francja Pierre-Henri Raphanel
10 Francja Michel Ferté
11 Francja Pierre-Henri Raphanel
Francja Yannick Dalmas
Francja Cathy Muller
Francja Alain Ferté
Włochy Corbari Italia March 86B Ford Cosworth 12 Włochy Lamberto Leoni
Włochy Beppe Gabbiani
Szwajcaria Marzio Romano
14 Włochy Franco Scapini
Włochy Aldo Bertuzzi
15 Francja Alain Ferté
Włochy Guido Daccò
Wielka Brytania Bromley Motorsport Ralt RT20 Ford Cosworth 16 Niemcy Volker Weidler
Brazylia Roberto Moreno
Włochy Sanremo Racing March 86B Ford Cosworth 17 Włochy Claudio Antonioli
Szwajcaria Franco Forini
Włochy Alessandro Santin
18 Włochy Guido Daccò
March 85B Włochy Gianfranco Tacchino
March 86B
March 85B Hiszpania Paolo Barilla
Włochy Oscar Pedersoli
Wielka Brytania Andrew Gilbert-Scott
Wielka Brytania Lola Motorsport Lola T86/50 Ford Cosworth 19 Francja Pascal Fabre
Hiszpania Adrián Campos
20 Włochy Alessandro Santin
Włochy Marco Lucchinelli
Chile Eliseo Salazar
Włochy Franco Scapini
Wielka Brytania Eddie Jordan Racing March 86B Ford Cosworth 21 Wielka Brytania Russell Spence
Holandia Jan Lammers
Wielka Brytania Kenny Acheson
Irlandia Tommy Byrne
Szwajcaria Bernard Santal
22 Belgia Thierry Tassin
Austria Fritz Glatz
Włochy Alessandro Santin
Stany Zjednoczone Ross Cheever
Wielka Brytania CoBRa Motorsports March 86B Ford Cosworth 23 Stany Zjednoczone Jeff MacPherson
March 85B
March 86B Irlandia Mark Galvin
Wielka Brytania Tim Davies
Holandia Cor Euser
Szwajcaria Horag Racing Lola T86/50 Ford Cosworth 24 Nowa Zelandia Mike Thackwell
Włochy Guido Daccò
Francja Cathy Muller
Szwajcaria Bernard Santal
Szwajcaria Gregor Foitek
Wielka Brytania West Surrey Racing March 86B Ford Cosworth 26 Brazylia Maurício Gugelmin
Włochy Arno International March 86B Ford Cosworth 27 Szwajcaria Mario Hytten
Ralt RT20
Niemcy Bertram Schäfer Racing March 85B Ford Cosworth 28 Niemcy Altfrid Heger
Ralt RT20
March 86B
Francja Équipe Dollop March 85B Ford Cosworth 30 Szwajcaria Jean-Pierre Frey
March 86B
March 85B 31 Włochy Aldo Bertuzzi
March 86B 50 Francja Marcel Tarrès
Wielka Brytania Roni Motorsport March 85B Ford Cosworth 32 Szwecja Steven Andskär
Wielka Brytania GEM Motorsport Lola T86/50 Ford Cosworth 33 Wielka Brytania Gary Evans
Włochy Scuderia Coloni March 85B Ford Cosworth 34 Włochy Gabriele Tarquini
35 Szwajcaria Franco Forini
Włochy Guido Daccò
Włochy Nicola Tesini
Włochy Nicola Larini
Włochy Alessandro Santin
Włochy Genoa Racing March 85B Ford Cosworth 36 Włochy Ivan Capelli
Wielka Brytania RAM Racing RAM 04 Ford Cosworth 39 Wielka Brytania James Weaver
Chile Eliseo Salazar
Włochy Pavesi Racing Ralt RT20 Ford Cosworth 40 Hiszpania Luis Pérez-Sala
Ralt RB20 41 Włochy Pierluigi Martini
Ralt RT20
Wielka Brytania Peter Gethin Racing March 86B Ford Cosworth 42 Hiszpania Adrián Campos
Hiszpania Alfonso de Vinuesa
43 Francja Cathy Muller
Wielka Brytania Dave Scott
Włochy EuroVenturini March 86B Ford Cosworth 44 Finlandia Jari Nurminen
Wielka Brytania Roger Cowman Racing March 85B Ford Cosworth 45 Holandia Cor Euser
Szwajcaria Hotz-Formula Team Lola T86/50 Ford Cosworth 46 Francja Dominique Delestre
Włochy Alessandro Santin
Szwajcaria Benoît Morand
Francja Olivier Grouillard
Nowa Zelandia Mike Thackwell
Włochy Guido Daccò
Włochy Minardi Team Adolfo Minardi M30853 Ford Cosworth 47 Włochy Aldo Bertuzzi
Włochy Bruno Corradi
Francja Danielson AGS JH20B Ford Cosworth 48 Francja Richard Dallest
49 Francja Alain Ferté
Monako Écurie Monaco March 85B Ford Cosworth 51 Włochy Guido Daccò
Monte Carlo 001 52 Włochy Fulvio Ballabio

Kalendarz wyścigów[edytuj | edytuj kod]

Źródło: speedsport-magazine.com[2]

Runda Tor Data Pole Position Najszybsze okrążenie Zwycięzca (kierowcy) Zwycięzca (zespoły)
1 Wielka Brytania Silverstone Circuit 13 kwietnia Francja Pascal Fabre Francja Pascal Fabre Francja Pascal Fabre Wielka Brytania Lola Motorsport
2 Włochy ACI Vallelunga Circuit 4 maja Włochy Ivan Capelli Włochy Ivan Capelli Włochy Ivan Capelli Włochy Genoa Racing
3 Francja Circuit de Pau-Ville 19 maja Włochy Emanuele Pirro Włochy Emanuele Pirro Nowa Zelandia Mike Thackwell Wielka Brytania Ralt Racing
4 Belgia Circuit de Spa-Francorchamps 24 maja Francja Philippe Alliot Dania John Nielsen Francja Philippe Alliot Francja Team Oreca
5 Włochy Autodromo Enzo e Dino Ferrari 8 czerwca Włochy Ivan Capelli Francja Michel Ferté Włochy Pierluigi Martini Włochy Pavesi Racing
6 Włochy Mugello 29 czerwca Włochy Pierluigi Martini Włochy Pierluigi Martini Włochy Pierluigi Martini Włochy Pavesi Racing
7 Włochy Autodromo di Pergusa 20 lipca Włochy Ivan Capelli Nowa Zelandia Mike Thackwell Hiszpania Luis Pérez-Sala Włochy Pavesi Racing
8 Austria Zeltweg 16 sierpnia Dania John Nielsen Dania John Nielsen Włochy Ivan Capelli Włochy Genoa Racing
9 Wielka Brytania Birmingham Superprix 25 sierpnia Włochy Pierluigi Martini Chile Eliseo Salazar Hiszpania Luis Pérez-Sala Włochy Pavesi Racing
10 Francja Circuit de la Sarthe 28 września Włochy Emanuele Pirro Włochy Emanuele Pirro Włochy Emanuele Pirro Wielka Brytania Onyx Racing
11 Hiszpania Circuito del Jarama 5 października Włochy Emanuele Pirro Francja Michel Ferté Włochy Pierluigi Martini Włochy Pavesi Racing

Klasyfikacja kierowców[edytuj | edytuj kod]

Źródło: speedsport-magazine.com[3]
Punktacja:
Wyścig: 9-6-4-3-2-1 (sześć pierwszych pozycji)

Pozycja Kierowca SIL[a]
Wielka Brytania
VAL
Włochy
PAU
Francja
BEL
Belgia
IMO
Włochy
MUG
Włochy
PER
Włochy
AUT
Austria
BIR[b]
Wielka Brytania
LMA
Francja
ESP
Hiszpania
Punkty
1 Włochy Ivan Capelli NU 1 NU 3 2 3 NU 1 NU 4 4 38
2 Włochy Pierluigi Martini 19 10 NZ 11 1 1 2 7 2 NU 1 36
3 Włochy Emanuele Pirro 2 3 2 19 NU 6 13 NU NU 1 2 29
4 Hiszpania Luis Pérez-Sala 12 NU 5 4 5 1 5 1 5 8 24,5
5 Francja Michel Ferté 9 12 3 5 12 2 12 NU 3 2 3 24
6 Dania John Nielsen 3 NU NU 2 NU NU 6 2 11 7 5 17
7 Francja Pascal Fabre 1 2 NU 9 10 NU 3 NU 5 15,5
8 Nowa Zelandia Mike Thackwell 4 1 9 10,5
9 Francja Philippe Alliot NU 8 NU 1 13 NU 9
10 Włochy Gabriele Tarquini 13 NU 8 4 NU NU 3 13 NU 14 7
11 Japonia Satoru Nakajima NU 5 8 5 NU 4 8 7
12 Francja Pierre-Henri Raphanel NU 14 NU 6 15 8 7 12 NU 3 15 5
13 Francja Alain Ferté 13 NU NU 14 3 7 18 NU NU NU 4
14 Brazylia Maurício Gugelmin 14 4 NW 7 NU NZ NU 8 14 9 6 4
15 Szwecja Tomas Kaiser 5 18 NU 12 NU 11 4 NU 9 13 10 4
16 Francja Olivier Grouillard 4 6 NU 9 4
17 Francja Richard Dallest 4 13 NZ NU 3
18 Włochy Claudio Langes 9 5 NU NU 6 12 3
19 Chile Eliseo Salazar 11 NZ 21 NU NZ NZ 4 12 NU 1,5
20 Włochy Alessandro Santin 6 6 NU 10 7 NU 8 17 12 NU NU 1,5
21 Kanada John Jones 20 NZ 6 NU NZ 12 11 14 7 15 11 1
22 Szwajcaria Franco Forini NZ 6 14 NZ NZ NZ 1
23 Wielka Brytania Russell Spence 18 NZ NU 15 NU NZ NU 11 6 10 NU 0,5
24 Niemcy Volker Weidler 10 7 NU NZ 16 NZ 9 0
25 Włochy Lamberto Leoni 11 NU 7 NU 9 NZ 15 NW 0
26 Wielka Brytania Gary Evans 7 16 NZ 20 NZ 10 10 10 16 NZ NU 0
27 Hiszpania Adrián Campos 16 NZ NU NZ NU NW NZ NU 7 0
28 Stany Zjednoczone Jeff MacPherson 8 NZ NZ NZ NU NU 14 0
29 Wielka Brytania James Weaver NZ NU 8 0
30 Stany Zjednoczone Ken Johnson NU 9 NZ 18 NZ 0
31 Brazylia Roberto Moreno 10 0
32 Włochy Marco Lucchinelli 11 0
33 Holandia Jan Lammers 11 0
34 Niemcy Altfrid Heger 23 NZ NZ NW NU 13 NZ NZ NU NU 13 0
35 Włochy Franco Scapini 17 NU NZ NZ NZ NU 13 0
36 Włochy Guido Daccò NZ 15 NZ 14 NZ 16 16 NZ 16 NZ 0
37 Austria Fritz Glatz NU NZ NU NU 18 NZ 14 NU 0
38 Wielka Brytania Andrew Gilbert-Scott NU NU NZ 16 NZ 15 17 NZ NU NU NU 0
39 Szwajcaria Mario Hytten 15 NU NU NZ NU NZ NZ 0
40 Finlandia Jari Nurminen NU NZ NZ NZ NZ NZ NZ 15 NZ NZ NZ 0
41 Irlandia Tommy Byrne 15 0
42 Francja Cathy Muller NZ 17 NU 17 NZ NZ 17 NZ 0
43 Włochy Claudio Antonioli NZ 17 NZ NZ 0
44 Włochy Franco Tacchino NZ NZ NZ NZ NU 19 NZ 0
45 Stany Zjednoczone Cary Bren 21 NZ NZ NZ 0
46 Belgia Thierry Tassin 22 0
- Francja Marcel Tarrès NZ NU NZ -
- Szwajcaria Bernard Santal NU NZ -
- Holandia Cor Euser NZ NU -
- Francja Dominique Delestre NU -
- Włochy Nicola Larini NU -
- Wielka Brytania Kenny Acheson NU -
- Wielka Brytania Tim Davies NU -
- Francja Yannick Dalmas NU -
- Hiszpania Alfonso de Vinuesa NU -
- Szwajcaria Gregor Foitek NU -
- Szwajcaria Jean-Pierre Frey NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ -
- Włochy Aldo Bertuzzi NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ -
- Szwecja Steven Andskär NZ NZ NZ NZ -
- Włochy Bruno Corradi NZ NZ -
- Włochy Nicola Tesini NZ NZ -
- Włochy Fulvio Ballabio NZ -
- Związek Południowej Afryki Wayne Taylor NZ -
- Włochy Oscar Pedersoli NZ -
- Wielka Brytania Dave Scott NZ -
- Stany Zjednoczone Ross Cheever NZ -
- Włochy Beppe Gabbiani NZ -
- Szwajcaria Benoît Morand NZ -
- Irlandia Mark Galvin NZ -
- Hiszpania Paolo Barilla NZ -
- Szwajcaria Marzio Romano NZ -
Pozycja Kierowca SIL
Wielka Brytania
VAL
Włochy
PAU
Francja
BEL
Belgia
IMO
Włochy
MUG
Włochy
PER
Włochy
AUT
Austria
BIR
Wielka Brytania
LMA
Francja
ESP
Hiszpania
Punkty

Uwagi:

  • pogrubienie – pole position
  • kursywa – najszybsze okrążenie

Klasyfikacja zespołów[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zespół Nr SIL[a]
Wielka Brytania
VAL
Włochy
PAU
Francja
BEL
Belgia
IMO
Włochy
MUG
Włochy
PER
Włochy
AUT
Austria
BIR[b]
Wielka Brytania
LMA
Francja
ESP
Hiszpania
Punkty
1 Włochy Pavesi Racing 40 12 NU 5 4 5 1 5 1 5 8 60,5
41 19 10 NZ 11 1 1 2 7 2 NU 1
2 Włochy Genoa Racing 36 NU 1 NU 3 2 3 NU 1 NU 4 4 38
3 Francja Team Oreca 9 NU 8 NU 1 13 NU 7 12 NU 3 15 38
10 9 12 3 5 12 2 12 NU 3 2 3
11 NU 14 NU 6 15 8 NZ NU NU NZ
4 Wielka Brytania Ralt Raacing 4 3 NU NU 2 NU NU 6 2 11 7 5 33
5 NU 5 1 NU 8 5 NU 4 8 8 NU
5 Wielka Brytania Onyx Racing 6 2 3 2 19 NU 6 13 NU NU 1 2 30,5
7 20 NZ 6 NU NZ 12 11 14 7 15 11
8 21 NZ NZ NZ NZ 11 6 10 NU
6 Wielka Brytania Lola Motorsport 19 1 2 NU 9 10 NU 3 NU 5 NU 7 18,5
20 6 6 NU 10 11 NU NU 13 4 12 NU
7 Włochy Scuderia Coloni 34 13 NU 8 4 NU NU 3 13 NU 7
35 NZ NZ 14 NZ NU 17 12 NZ NZ
8 Wielka Brytania BS Automotive 1 5 18 NU 12 NU 11 4 NU 9 13 10 7
2 NU 9 NZ 18 NZ 9 5 NU NU 6 12
3 NU NU NZ 16 NZ 15 17 NZ NU NU 14
9 Włochy Corbari Italia 12 11 NU 7 NU 9 NZ 15 NW NZ NZ 4
14 17 NU NZ NZ NZ NZ NZ
15 13 NU NU 14 3 7 18 16 NZ 16 NZ
10 Wielka Brytania West Surrey Racing 26 14 4 NW 7 NU NZ NU 8 14 9 6 4
11 Szwajcaria Hotz-Formula Team 46 24 7 4 9 6 NU NZ 9 4
12 Francja Danielson 48 4 13 NZ NU 3
49 NU NU
13 Szwajcaria Horag Racing 24 4 15 NZ 17 NU 17 NZ NU NU 1,5
14 Włochy Sanremo Racing 17 NZ 17 NZ NZ 6 14 NZ NZ NZ NU NU 1
18 NZ NZ NZ NZ NZ NU 19 NZ NZ NZ NU
15 Wielka Brytania Bromley Motorsport 16 10 7 NU NZ 16 NZ 9 10 0
16 Wielka Brytania GEM Motorsport 33 7 16 NZ 20 NZ 10 10 10 16 NZ NU 0
17 Wielka Brytania Eddie Jordan Racing 21 18 NZ NU 15 NU NZ NU NU 15 11 NZ 0
22 22 NU NZ NU NU 18 8 NZ NZ 14 NU
18 Wielka Brytania CoBRa Motorsports 23 8 NZ NZ NZ NU NU 14 NU NZ NU 0
19 Wielka Brytania RAM Racing 39 NZ 11 NZ 21 NU NZ NZ 0
20 Niemcy Bertram Schäfer Racing 28 23 NZ NZ NW NU 13 NZ NZ NU NU 13 0
21 Włochy Arno International 27 15 NU NU NZ NU NZ NZ 0
22 Włochy EuroVenturini 44 NU NZ NZ NZ NZ NZ NZ 15 NZ NZ NZ 0
23 Wielka Brytania Peter Gethin Racing 42 16 NZ NU NZ NU NW NZ NU 0
43 NZ 17
24 Monako Écurie Monaco 51 16 0
52 NZ
- Francja Équipe Dollop 30 NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ NZ -
31 NZ NZ NZ
50 NZ NU NZ
- Wielka Brytania Roni Motorsport 32 NZ NZ NZ NZ -
- Włochy Minardi Team Adolfo 47 NZ NZ NZ -
- Wielka Brytania Roger Cowman Racing 45 NZ -
Pozycja Zespół Nr SIL
Wielka Brytania
VAL
Włochy
PAU
Francja
BEL
Belgia
IMO
Włochy
MUG
Włochy
PER
Włochy
AUT
Austria
BIR
Wielka Brytania
LMA
Francja
ESP
Hiszpania
Punkty

Klasyfikacja konstruktorów[edytuj | edytuj kod]

P Konstruktor Punkty
1 Wielka Brytania March 126,5
2 Wielka Brytania Ralt 93,5
3 Wielka Brytania Lola 27
4 Francja AGS 3
5 Wielka Brytania RAM 0
- Włochy Minardi -
- Monako Monte Carlo -

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wyścig przerwany po wypadku Dominique Delestre oraz Thierry Tassina. Przyznano tylko połowę punktów.
  2. a b Wyścig przerwany po wypadku Andrew Gilberta-Scotta oraz Alaina Ferté. Przyznano tylko połowę punktów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Entrylist: FIA Formula 3000 Int. Championship - Season 1986 (ang.). speedsport-magazine.com. [dostęp 2013-12-24].
  2. Race Calendar: FIA Formula 3000 Int. Championship - Season 1986 (ang.). speedsport-magazine.com. [dostęp 2013-12-24].
  3. Results: FIA Formula 3000 Int. Championship - Season 1986 (ang.). speedsport-magazine.com. [dostęp 2013-12-24].