Forza Motorsport 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Forza Motorsport 3
Ilustracja
Dan Greenawalt prezentuje Forza Motorsport 3 na E3 2009
Producent Microsoft Game Studios
Wydawca Microsoft Game Studios
Seria gier Forza Motorsport
Format obrazu 720p
Data wydania EU: 23 października 2009
Am.Płn.: 27 października 2009
Gatunek gra wyścigowa
Tryby gry jednoosobowa, wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Everyone
PEGI: 3
Język polski
Wymagania sprzętowe
Platforma Xbox 360
Nośniki 2 x DVD
Kontrolery kontroler bezprzewodowy, kierownica
Poprzednik Forza Motorsport 2 (2007)
Kontynuacja Forza Motorsport 4 (2011)

Forza Motorsport 3komputerowa gra wyścigowa wyprodukowana i wydana w 2009 roku przez Microsoft na konsolę Xbox 360. Jest to trzecia część serii gier wyścigowych Forza Motosport. W grze dostępnych jest ponad 400 w pełni modyfikowalnych samochodów od 50 różnych producentów oraz 22 tory wyścigowe w ponad 100 różnych konfiguracjach. Każdy samochód został zbudowany z ok. 500000-1000000 wielokątów. Według twórców gry to ponad 10 razy więcej niż w modelach z drugiej części[potrzebny przypis].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W Forza Motorsport 3 w stosunku do poprzednich części serii pojawiło się kilka nowości, m.in. widok z wnętrza samochodu, dachowania samochodów, realistyczne poślizgi w trybie drift i po raz pierwszy w serii samochody sportowo-użytkowe. Nowością są także samochody typu "stock car", które biorą udział w wyścigach NASCAR. Kolejną zmianą w stosunku do poprzedniej części Forzy Motorsport jest możliwość lakierowania i tuningowania samochodów wyścigowych, podczas gdy Forza Motorsport 2 pozwalała na modyfikację w tym zakresie wyłącznie samochodów seryjnych. Gra pozwala również na tworzenie filmów i umieszczanie ich na oficjalnej stronie internetowej. Pudełko z grą zawiera 2 płyty DVD, ale do uruchomienia gry wymagana jest tylko jedna – druga służy do zainstalowania gry na dysku twardym konsoli. Na drugiej płycie DVD znajdują się również dodatkowe samochody i trasy, w sumie 1.9 GB danych.

Nowy tryb kariery w Forza Motorsport 3 wprowadza tryb rozgrywki sezonowej. Spośród dostępnych ponad 200 różnych wyścigów gracz może dowolnie wybierać pomiędzy nimi i w ten sposób utworzyć swój własny kalendarz rozgrywek na pojedynczy sezon. Po zakończeniu danego sezonu rozpoczyna się kolejny itd.

W trybie sieciowej rozgrywki wieloosobowej również pojawiły się nowości. Na tablicy wyników, oprócz czasu przejazdów graczy na poszczególnych trasach, gracz może znaleźć informacje o tym, który z graczy zmodyfikował (technicznie lub wizualnie) największą liczbę samochodów.

Edycja kolekcjonerska[edytuj | edytuj kod]

Forza Motorsport 3 dostępna jest w limitowanej edycji, która oprócz gry zawiera dysk przenośny USB o pojemności 2 GB z logo Forza, kartę członkowską pozwalającą na uzyskanie statusu VIPa w społeczności Forzy Motorsport, pakiet 5 dodatkowych samochodów, breloczek z wygrawerowanym logo Forza oraz motyw Forza Motorsport 3 do umieszczenia na pulpicie konsoli.

W grudniu 2009 roku Microsoft zapowiedział wydanie zestawu specjalnego zawierającego konsolę Xbox 360 z dyskiem twardym o pojemności 250 GB, dwa kontrolery bezprzewodowe, zestaw słuchawkowy oraz grę w wersji limitowanej.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa z gry Forza Motorsport 3 autorstwa Lance'a Hayesa pojawiła się w sprzedaży w grudniu 2009 roku. Zawiera 18 utworów (odtwarzanych w grze losowo), które w sumie składają się na ponad półtorej godziny muzyki w stylu ambient.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]