Samochód sportowo-użytkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mitsubishi Outlander
Mitsubishi Pajero wykorzystywany w straży pożarnej jako samochód rozpoznawczo-ratowniczy

SUV (ang. Sport Utility Vehicle) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender. Wraz z biegiem lat społeczność zaczęła oczekiwać od SUV-ów coraz większej funkcjonalności. Nie inaczej jest na rynku wtórnym. Mimo, że rządzi się swoimi prawami, używany SUV również musi mało palić, zapewniać dobre komfort podróżowania i osiągi, umiejętnie łączyć cechy kompaktu, terenówki i minivana, a jego eksploatacja nie może być kosztowna[1].

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Rozpowszechnione w Polsce tłumaczenie terminu Sport Utility Vehicle jako "samochód sportowo-użytkowy" jest błędne. Nie chodzi bowiem o połączenie cech samochodu sportowego (np. Toyota GT86) i użytkowego (np. VW Transporter), lecz o samochód, który jest przeznaczony do aktywnego stylu życia, dla osób uprawiających różne formy sportu i aktywnego wypoczynku na łonie natury[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Określenie to pojawiło się w USA i tam funkcjonowało w odniesieniu do luksusowych samochodów terenowych. Ponieważ obecnie w Ameryce Północnej z reguły nie oferuje się surowo wyposażonych terenówek, więc określenie SUV jest tam często mylnie uważane za tożsame z określeniem „samochód terenowy” (all-terrain lub off-road vehicle). Rolę aut terenowych spełniają tam najczęściej pick-upy, nazywane z ang. truck (cieżarówka).
Za pierwszy samochód typu SUV uważa się Jeepa Wagoneera, który pojawił się na rynku w USA w 1962 roku. Za pierwszy europejski samochód tego typu uchodzi Range Rover, debiutujący w 1970. Jednak dopiero dziesięć lat później posiadał on wyposażenie klasyfikujące go do tej kategorii. Za utrzymującą się modą na SUV-y idą również producenci aut, którzy co roku prezentują nowe modele[3].

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Samochód sportowo-użytkowy może się cechować (przykłady):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Najlepszy SUV do 35 tysięcy | Wybór Kierowców, www.wyborkierowcow.pl [dostęp 2017-10-11] (pol.).
  2. HammerheadFistpunch, Etymology - SUV. Or no, its not supposed to be "sporty"., „Oppositelock” [dostęp 2017-10-27] (ang.).
  3. Wysyp nowych SUV-ów | Wybór Kierowców, www.wyborkierowcow.pl [dostęp 2017-10-11] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]