Samochód sportowo-użytkowy

SUV (ang. Sport Utility Vehicle) – rodzaj samochodu, który łączy cechy samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wyższy komfort podróżowania niż spartańsko wyposażone i czasem twardo zawieszone auta terenowe, jak np. Land Rover Defender. Wraz z biegiem lat społeczność zaczęła oczekiwać od SUV-ów coraz większej funkcjonalności. Nie inaczej jest na rynku wtórnym. Mimo, że rządzi się swoimi prawami, używany SUV również musi mało palić, zapewniać dobre komfort podróżowania i osiągi, umiejętnie łączyć cechy kompaktu, terenówki i minivana, a jego eksploatacja nie może być kosztowna[1].
Spis treści
Etymologia[edytuj | edytuj kod]
Rozpowszechnione w Polsce tłumaczenie terminu Sport Utility Vehicle jako "samochód sportowo-użytkowy" jest błędne. Nie chodzi bowiem o połączenie cech samochodu sportowego (np. Toyota GT86) i użytkowego (np. VW Transporter), lecz o samochód, który jest przeznaczony do aktywnego stylu życia, dla osób uprawiających różne formy sportu i aktywnego wypoczynku na łonie natury[2].
Historia[edytuj | edytuj kod]
Określenie to pojawiło się w USA i tam funkcjonowało w odniesieniu do luksusowych samochodów terenowych. Ponieważ obecnie w Ameryce Północnej z reguły nie oferuje się surowo wyposażonych terenówek, więc określenie SUV jest tam często mylnie uważane za tożsame z określeniem „samochód terenowy” (all-terrain lub off-road vehicle). Rolę aut terenowych spełniają tam najczęściej pick-upy, nazywane z ang. pickup truck (ciężarówka).
W rozumieniu SUV-a jako samochodu terenowego o wyższym komforcie jazdy za pierwsze auto tego typu uważa się Jeepa Wagoneera, który pojawił się na rynku w USA w 1962 roku. Za pierwszy europejski samochód tego rodzaju uchodzi Range Rover, debiutujący w 1970. Jednak dopiero dziesięć lat później posiadał on wyposażenie klasyfikujące go do tej kategorii.
W Europie za samochody segmentu SUV uznaje się najczęściej konstrukcje o nadwoziu samonośnym. Modelem, który rozpoczęł modę na takie auta była Toyota RAV4[3]. Z czasem SUV-y stały się niezwykle popularne, a kolejni producenci aut postanowili uzupełnić swoje oferty o auta w takiej odmianie nadwoziowej. Obecnie wybór samochodów tego typu jest niezwykle szeroki[4].
Cechy[edytuj | edytuj kod]
Samochód sportowo-użytkowy może się cechować (przykłady):
- konstrukcją samonośną (Mitsubishi Outlander, Volkswagen Touareg), lub ramową (GMC Yukon)
- napędem na dwa (niektóre wersje GMC Yukona) lub na cztery koła – oznaczenie: 4WD, AWD lub 4x4 (Subaru Forester, GMC Yukon, Mitsubishi Outlander, Volkswagen Touareg)
- skrzynią rozdzielczo-redukcyjną (Subaru Forester, Hummer H2, Range Rover),
- sztywnym mostem (lub mostami) napędowym (Hummer H2) lub niezależnym zawieszeniem (Hummer H1)
- wyglądem samochodu osobowego (Mitsubishi Outlander), lub terenowego (GMC Yukon)
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Najlepszy SUV do 35 tysięcy | Wybór Kierowców, www.wyborkierowcow.pl [dostęp 2017-10-11] (pol.).
- ↑ HammerheadFistpunch, Etymology – SUV. Or no, its not supposed to be "sporty"., „Oppositelock” [dostęp 2017-10-27] (ang.).
- ↑ INTERIA.PL, Toyota RAV4, pierwszy SUV świata, ma 20 lat! [dostęp 2018-04-17] (pol.).
- ↑ Wysyp nowych SUV-ów | Wybór Kierowców, www.wyborkierowcow.pl [dostęp 2017-10-11] (pol.).
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
|