Franciszek Kantor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszek Kantor - urodził się 26 listopada 1898 roku w Niecwi, jest synem Pawła i Marii z domu Michalik. Był żonaty (żona Maria z domu Pawlik). W małżeństwie miał syna Ewarysta oraz córki Marię, Eugenię, Kazimierę i Cecylię. Uczestnik działań wojennych w latach 1914-1921 w stopniu sierżanta. W latach 1917-1918 walczył na froncie włoskim w 3. Batalionie w 20. Galicyjskim Pułku Piechoty ks Pruskiego Henryka. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił ochotniczo w szeregi 1. Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Wziął udział w tłumieniu rozruchów komunistycznych w Tarnobrzegu, a następnie w walkach na froncie czeskim. Później walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, wsławiając się szczególnie męstwem w ataku na forty Grodna, gdzie: ...porwał nieustraszoną odwagą swych ludzi, a po osiągnięciu lewego brzegu Niemna, spowodował popłoch w szeregach cofających się bolszewików...

Odznaczenia:

  • order Wojenny Virtuti Militari V klasy (nr 1365)
  • Krzyż Walecznych
  • Medal Pamiątkowy za wojnę 1918-1921

W roku 1921 przeszedł do rezerwy, utrzymując się z małorolnego gospodarstwa. Później pracował jako strażnik kolejowy w Kamionce i Nowym Sączu. Nie uczestniczył w Kampanii Wrześniowej w 1939 roku. Podczas okupacji niemieckiej założył w Korzennej placówkę Związku Walki Zbrojnej, zostając jej komendantem. Działał pod pseudonimem Wiktor i Sierżant. Przewoził broń pociągami na stację PKP w Nowym Sączu, za co został aresztowany przez Gestapo w kwietniu 1941 roku i wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Przybył do Auschwitz 5 czerwca 1941 roku wraz z transportem wiozącym aresztów z więzienia w Tarnowie i Krakowie. W obozie oznaczony jako więzień polityczny Polak numerem 17001. Pracował jako pomocnik szewski. Przesłuchiwany oraz torturowany w celu uzyskania informacji o komórce ZWZ. Nikt z komórki nie został aresztowany. 27 sierpnia 1941 roku trafił do obozowego szpitala. Po rzekomym badaniu rentgenowskim stwierdzono wysiękowe zapalenie opłucnej. W dniu 28 sierpnia 1941 roku odnotowano jego zgon w obozie. Został rozstrzelany i jako oficjalną przyczynę zgonu podano zapalenie płuc (Lungenentzundung)[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Migrała, Leszek: Almanach Sądecki. 1997, R.6, nr 3(20). Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Nowym Sączu.
  2. Jerzy Giza: Sądeccy kawalerowie Orderu Virtuti Militari 1918-1920.